هنر و تجربه: شصت و ششمین جشنواره فیلم برلین فهرست فیلم‌های بخش مسابقه خود را با افزودن چهار فیلم دیگر، تکمیل کرد.

روز گذشته فستیوال فیلم برلین نام هشت فیلم که به جشنواره اضافه شده‌اند و اولین نمایش جهانی یا اروپایی خود را تجربه می‌کنند اعلام کرد که در بین آن‌ها نام آثار اسپایک لی و رفیع پیتز هم به چشم می‌خورد.

«۲۴ هفته» به کارگردانی آن زهره براکاد از آلمان، «جریان مخالف» ساخته یانگ چائو از چین، «هدی» محمد بن عطیه از تونس و «من سیاه» به کارگردانی رفیع پیتز کارگردان ایرانی‌الاصل انگلیسی که محصول مشترک آلمان، فرانسه و مکزیک است چهار فیلمی هستند که به بخش مسابقه اصلی اضافه شده‌اند. پیتز سال ۲۰۱۰ نیز با فیلم «شکارچی» تولید مشترک ایران و آلمان در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره برلین حضور داشت. «من سیاه» که عوامل آن همگی غیرایرانی هستند داستان فردی مکزیکی را روایت می‌کند که پس از سال‌ها برای یافتن هویت خود به آمریکا برمی‌گردد.

«شیراک» آخرین ساخته اسپایک لی فیلم‌ساز معترض سیاه‌پوست آمریکایی در کنار «اخباری از سیاره مریخ» دومینیک مول، «ریش سفید» لی تاماهوری و «قدیسه عشق» ساخته مشترک بنوآ دلپین و گوستاو کرورن هم فیلم‌های جدید بخش خارج از مسابقه هستند.

امسال در مجموع ۲۳ فیلم در بخش مسابقه جشنواره برلین حضور دارند که از میان آن‌ها ۱۸ فیلم بخت دریافت جوایز خرس طلایی و خرس نقره‌ای را دارند. «اژدها وارد می‌شود» به کارگردانی مانی حقیقی هم یکی از این فیلم‌هاست. طبق اعلام قبلی فیلم «درود بر سزار» ساخته جوئل و اتان کوئن افتتاح کننده برلین است که در بخش غیررقابتی به نمایش درمی‌آید. شصت‌و‌ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم برلین از  ۱۱ تا ۲۱ فوریه ۲۰۱۶ (۲۲ بهمن تا ۲ اسفند) به ریاست مریل استریپ بر هیأت داوری برگزار می‌شود.