هنر و تجربه: با نزدیک شدن به سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر، امروز (۴ بهمن)  هم خبرهایی مرتبط با آن در رسانه‌های مکتوب و غیرمکتوب منتشر شده‌است.

به دنبال منصوب شدن مجید مظفری به عنوان مدیر کاخ مردمی جشنواره فیلم فجر، اولین خبر مربوط می‌شود به گفت‌وگو او با خبرگزاری فارس. مظفری در این گفت‌وگو پیرامون پذیرفتن این سمت توضیح داد:« مدیران برگزارکننده سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر کارهایی را انجام دادند که به نظرم مفید واقع خواهد شد. یکی از این کارها این است که افراد هنرمند را در برگزاری جشنواره سهیم کرده‌اند. در واقع هنرمندان خود با این تصمیم می‌توانند میزبان مردم باشند. اگر این اتفاق پیش نمی‌آمد شاید حرف و حدیث‌هایی شکل می‌گرفت، اما در حال حاضر خودمان کار را دست گرفته‌ایم این شرایط بسیار خوب است که به عنوان افرادی از خانواده سینما در کنار مردم قرار می‌گیریم که اگر مساله‌ای پیش آمد خودمان آن را حل و فصل خواهیم کرد. در حال حاضر به بیشتری چیزی که نیاز داریم همکاری مردم است به طور مثال اگر مخاطبین ما با نظم و سر زمان مشخص شده در کاخ مردمی جشنواره رفت و آمد کنند می‌توانند کمک زیادی را به ما کنند. البته باید به این نکته اشاره کنم که در مدیریت این بخش از جشنواره بنده تنها نیستم و بسیاری از هنرمندان شناخته شده سینما ما را همراهی خواهند کرد و طی شب‌های مختلف در برگزاری جشنواره هر شب تعدادی از هنرمندان نیز کنار ما حاضر خواهند شد. در این ارتباط بین هنرمند و مردم قطعاً‌ شاهد صحنه‌های خوبی خواهیم بود. امیدوارم بتوانیم محیط صمیمی را به وجود بیاوریم.»

بهروز غریب‌پور، مدیر کاخ جشنواره نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، خبر از طراحی و اجرای گذرگاه سیمرغ برای میزبانی از هنرمندان سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر داده‌است:« گذرگاه سیمرغ از جمله فضاهای در نظر گرفته شده برای ورود مهمانان به برج میلاد است. گذرگاه سیمرغ فضایی۶۰ متری با ارتفاع شش متر دارد که مهمانان کاخ برای ورود به محل نمایش فیلم از این گذرگاه عبور می‌کنند. این گذرگاه یادآور بازارهای قدیمی است و سه دهه برگزاری جشنواره فیلم فجر به عنوان مهم‌ترین رویداد سینمایی کشور در این فضا مرور می‌شود. این گذرگاه از جمله ایده‌های خوبی بود که به همت دبیر جشنواره اجرایی شد. ساخت گذرگاه سیمرغ به تازگی به پایان رسیده و نصب آن روز ۹ بهمن ماه آغاز و در نخستین روز از نمایش آثار در سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر در برج میلاد به بهره‌برداری می‌رسد. »

خبرهای بعدی هم مربوط به آرای مردمی جشنواره فیلم فجر است. عزت‌الله علیزاده، مدیر پشتیبانی فنی جشنواره درباره آماده‌سازی فیلم‌های راه یافته به سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر گفت:« فقط فیلم‌هایی که تا تاریخ ۱۴ بهمن ماه نمایش داده شوند، مورد داوری مردمی قرار می‌گیرند. با رعایت مقررات جشنواره، زمان تحویل نسخه فایل DCP فیلم‌ها تا تاریخ ۲۵ دی ماه تعیین شده‌بود که با توجه به اینکه بخشی از فیلم‌ها به علت انجام عملیات فنی پس از تولید شامل (صداگذاری، موسیقی، میکس و اصلاح رنگ CGI) در استودیوهای صدا و لابراتوار در نوبت قرار دارند و مراحل مذکور برخی از آثار هنوز به اتمام نرسیده‌است به این فیلم ها تا اول بهمن ماه فرصت داده شده تا نسخه DCP خود را به ستاد جشنواره تحویل دهند تا عملیات ذخیره سازی فایل فیلم ها در سرورهای سینماها عملی شود. با توجه به برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده فقط فیلم‌هایی که تا تاریخ ۱۴ بهمن ماه نمایش داده شوند مورد داوری مردمی قرار خواهند گرفت و آثاری که به دلیل آماده‌سازی نسخه نهایی تا ۱۶ بهمن نمایش داده نشوند از داوری رسمی جشنواره هم محروم خواهندشد.»

علی آشتیانی‌پور هم در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا با تاکید بر این‌که رای گیری در فضایی شفاف و سالم انجام می‌شود،درباره شیوه رأی‌گیری مردمی در این دوره از جشنواره فیلم فجر توضیح داد: «طبیعتا امسال از تجربیات سال‌های گذشته استفاده می‌کنیم و با آسیب‌شناسی دوره‌های پیشین، می‌کوشیم با حداقل اشتباه به این مساله ورود کنیم تا بتوانیم رأی‌گیری سالم و دقیقی داشته باشیم.»

و اآخر این‌که، اخبار منتشر شده حاکی از آن است که با شروع جشنواره فیلم فجر قرار است شاهد پخش دو برنامه سینمایی از صدا و سیما باشیم. برنامه «نقد فیلم» از سری برنامه‌های نقد چهار و برنامه «هفت» که با فرا رسیدن سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر، اخبار مربوط به سینما‌ی ایران را هر شب پوشش می‌دهد. علی سلیمانی، تهیه‌کننده «نقد فیلم» با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم حداکثر پوشش اخبار سینما و اهالی آن را در ایام جشنواره فجر انجام دهیم، درباره اینکه امسال علاوه بر برنامه «هفت»، برنامه «نقد فیلم» هم به جشنواره فجر می‌پردازد، متذکر شد:« ما دو برنامه، همزمان درباره سینمای ایران کار می‌کنیم ولی طبیعتاً نگاه و رویکردمان به سینمای ایران متفاوت است؛ به هر حال فکر می‌کنم سینمای ایران آنقدر ظرفیت بالایی دارد که بتوان در بیش از دو برنامه هم به آن پرداخت.»