هنروتجربه: فیلم «اینجا کسی نمی‌میرد» در بخش هنروتجربه سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر به نمایش در می‌آید، خبرگزاری مهر در گفت‌وگویی کوتاه با حسین کندری کارگردان فیلم و سینا سعیدیان تهیه کننده فیلم به چگونگی شکل‌گیری و ساخت این فیلم پرداخته‌است.

حسین کندری با اشاره به این نکته که محبوب‌ترین فضابرای او در سینما سایکودرام است، گفت: «یکی از محبوب‌ترین فضاهای مورد علاقه من در سینما فضای تحلیل‌گرایانه و سایکودرام است و با توجه به این‌که داستان این فیلم چنین امکانی را برای ما فراهم می‌کرد تا بتوانیم شخصیت اصلی فیلم را در فضای سایکودرام قرار دهیم، از این فرصت استفاده کردیم و چنین فضایی را به تصویر کشیدیم. البته از اواسط فیلم اینجا کسی نمی‌میرد یک نگاه کاملا تحلیل‌گرایانه در فیلم حاکم می‌شود، در واقع مخاطب تا میانه فیلم با یک سورپرایز مواجه می‌شود اما از میانه فیلم به بعد مسائل مختلفی که در فیلم رخ داده‌است، مورد تحلیل قرار می‌گیرد.»

این کارگردان سینما در ادامه درباره روند شکل‌گیری این فیلم و انتخاب بازیگران توضیح داد:« برای ساخت این اثر سینمایی در ابتدا یک هسته سه نفره شامل من به عنوان کارگردان، سینا سعیدیان به عنوان تهیه‌کننده و بهار کاتوزی به عنوان نویسنده فیلم‌نامه حضور داشتیم و طی جلسات مختلف گزینه‌هایی را که برای بازی در نقش‌های این اثر سینمایی مناسب بودند، بررسی کردیم که در نهایت تنها به پنج گزینه برای نقش اصلی رسیدیم. گزینه اول ما هومن سیدی بود که بعد از مطالعه فیلم‌نامه از آن بسیار خوشش آمد. این بازیگر کاملا با نقش مورد نظر ما متناسب بود و جلساتی را با هومن سیدی برگزار کردیم که در نهایت بازی در این فیلم را قبول کرد. البته در ابتدا با هومن سیدی برای حضور در این فیلم به بن بست رسیدم اما درنهایت توانستیم وی را برای بازی در این اثر سینمایی راضی کنیم.رضا بهبودی یکی دیگر از بازیگران مورد نظر من برای حضور در این فیلم بود که همراهی او را در هم فیلم داشتیم. او نیز از جمله بازیگران توانا و باهوش سینمای ایران است که به خوبی در این فیلم بازی کرده‌است. مهدی حسینی نیز هر چند نقش کوتاهی در فیلم دارد اما بازی بسیار خوبی در فیلم داشت. بهار کاتوزی به عنوان نویسنده در این پروژه با ما همکاری داشت، اما در یکی از نقش‌های کلیدی فیلم به عنوان بازیگر حضور پیدا کرد، نقش بسیار پیچیده‌ای که در مرز واقعیت و خیال بود. در واقع برای نشان دادن این نقش و فضایی که در آن حضور داشت، تنها بازی بازیگر و طراحی لباس می‌توانست به ما و انتقال حس به مخاطب کمک کند که خوشبختانه کاتوزی به خوبی توانست این نقش را در این فیلم بازی کند.»

کندری در پایان پیرامون حضور فیلمش در بخش هنروتجربه جشنواره فیلم فجر تاکید کرد: «اینجا کسی نمی‌میرد» فیلمی کاملا مناسب گروه «هنروتجربه» است و از همان ابتدای نگارش فیلم‌نامه در نظر داشتیم تا این فیلم در این بخش جشنواره حضور داشته‌باشد و در نهایت در این گروه سینمایی اکران شود. هم‌چنین در تلاش هستیم تا این اثر سینمایی را به دیگر جشنواره‌های بین المللی ارسال کنیم.»

سینا سعیدیان:مرتفع‌ترین فیلم سینماى ایران را ساخته‌ایم

سینا سعیدیان تهیه کننده «فیلم اینجا کسی نمی میرد» نیز شرایط تولید این فیلم را خاص توصیف کرد: «منتظر فرصتى بودم که بتوان یک اثر سینمایى مستقل با قصه‌اى متفاوت و با شرایط تولیدى کم هزینه با توجه به بودجه کاملا شخصى ساخت و زمانى که فیلم‌نامه «نقطه صفر» (نام اولیه فیلم‌نامه) را مطالعه کردم. طی جلساتى که به اتفاق هسته مرکزى این فیلم متشکل از بهار کاتوزى نویسنده و حسین کندرى کارگردان در بهمن ماه ٩٣ داشتیم، به پیش تولید رسیدیم. حسین کندری در کنار کارگردانی مدیریت فیلم‌بردارى پروژه را نیز برعهده داشت . مطمئنا سینماگران اهل فن مطلع هستند، مدیریت کردن این دو بخش در کنار هم آن هم براى یک فیلم‌ساز فیلم اولى کاریست بس دشوار و تنها از عهده یک فیلم‌ساز توانمند برمى‌آید.»

او در ادامه با اشاره به لوکیشن فیلم که در ارتفاعات قله دماوند بوده است، افزود: «به پیشنهاد من لوکیشن فیلم را در منطقه رینه لاریجان و زیر قله دماوند انتخاب کردیم. کار کردن در آن شرایط آب و هوایى و بدون امکاناتى نظیر آب و برق شرایط تولید را سخت‌تر می‌کرد. تمامى لوکیشن‌هاى فیلم با مدیریت و طراحی امیرحسین دوانی در زمان پیش تولید ساخته شد. به تعبیرى می‌توان گفت ما مرتفع‌ترین فیلم سینماى ایران را ساخته‌ایم و قطعا بدون همراهى تک تک عوامل فیلم این اتفاق میسر نمى‌شد.ایمان دارم با توجه به امکاناتى که در اختیار گروه بوده و همین طور مدت زمانى که ساخت فیلم طول کشید، خروجى خوبی داشتیم  و از ماحصل کار رضایت داریم. امیدوارم مخاطبان هم با فیلم ارتباط برقرار کنند.»

سعیدیان در پایان خاطرنشان کرد: «ما برای اولین بار در سینمای ایران با دوربین بلک مجیک اورسا فیلم‏‌بردارى کردیم.»