هنر و تجربه: پنجمین و آخرین فیلمی که ایرج کریمی به عنوان کارگردان ساخت، بعد از درگذشت او به نمایش درمی‌آید. فیلمی که پس از هشت سال دوری او از سینما در زمستان سال ۹۳ ساخته شد.

«نیم‌رخ‌ها» روایتگر زندگی زوج جوانی است که مرد به دلیل بیماری سرطان روزهای آخر عمر خود را سپری می‌کند و رقابتی بین مادر و همسر این مرد پیش می‌آید. بابک حمیدیان نقش سنگینی در این فیلم به عهده دارد و آخرین روزهای یک بیمار سرطانی را بازی می‌کند. سحر دولتشاهی در نقش همسر او و رویا نونهالی در نقش مادر او بازیگران اصلی این فیلم هستند. هومن سیدی، سام قریبیان و بهاران بنی‌احمدی دیگر بازیگرانی هستند که در این فیلم جلوی دوربین مجید گرجیان رفته‌اند.

ایرج کریمی که بیشتر با عنوان منتقد سینمایی شناخته می‌‌شود و سال‌ها در ماهنامه فیلم نقد می‌نوشت، اولین بار در سال ۱۳۷۹ با «از کنار هم می‌گذریم» به عنوان یک کارگردان وارد سینما شد. او در ۴۷ سالگی اولین فیلمش را ساخت، اما پیش از آن هم با نوشتن فیلم‌نامه «سفر جادویی» در سال ۶۹ در سینما فعالیت حرفه‌ای کرده بود. فیلم‌نامه‌ای که در ابتدا «مداد قدیمی» نام داشت. دومین فیلم ایرج کریمی اما طرفداران پروپاقرصی پیدا کرد. طرفدارانی کم تعداد، اما پروپاقرص. «باغ‌های کندلوس» با بازی محمدرضا فروتن و خزر معصومی در سال ۸۳ به نمایش درآمد. بیماری، شعر و مرگ در هردوی این فیلم‌ها از تم‌های اصلی هستند.

«چند تار مو» در سال ۱۳۸۲ و «نسل جادویی» در سال ۸۵ دو فیلم دیگری بودند که ایرج کریمی ساخت. نسل جادویی با داستانی درباره توانایی‌های غیرعادی ریاضی‌وار شش جوان و با بازی هدیه تهرانی، باران کوثری، نگار جواهریان، رامبد جوان، کورش تهامی، احمد حامد و شاهرخ فروتنیان راهی برای اکران عمومی پیدا نکرد و مستقیماً روانه شبکه نمایش خانگی شد. پس از آن هشت سال ایرج کریمی امکان ساختن فیلم را پیدا نکرد تا پیشنهاد ساختن فیلمی توسط علی حضرتی به او شد و او یکی از فیلم‌نامه‌های قدیمی‌اش را به تهیه‌کننده ارائه داد و طرح مورد موافقت هم قرار گرفت. طرحی که به شکلی عجیب همخوانی با وضع و حال آن روزهای بدن خود ایرج کریمی داشت. فیلم‌نامه‌ای که چند سال پیش از آن در ۱۳۸۷ نوشته شده اما منطبق بود با بیماری او. فیلم‌نامه‌ای که آخرین روزهای زندگی یک بیمار سرطانی را تصویر می‌کرد.

نیمرخها (2)

«نیم‌رخ‌ها» در زمستان ۹۳ ساخته شد و آخرین روزهای تدوین با شدت گرفتن بیماری ایرج کریمی همزمان شد. با این حال فیلم تکمیل شد اما فرصتی برای دیدن اولین نمایش آن برای کارگردان پیش نیامد. برای ساختن دومین طرحی که قرار بود با کارگردانی او و تهیه‌کنندگی علی حضرتی ساخته شود هم فرصتی نبود. ایرج کریمی در ۱۱ شهریور درگذشت.

«نیم‌رخ‌ها» برای بخش سودای سیمرغ انتخاب نشد و در بخش هنر و تجربه از انتخاب‌های هیات انتخاب این گروه بود. به گفته علی حضرتی تهیه‌کننده این فیلم، گروه سازنده قصد دارند فیلم را برای نوروز در گروه هنر و تجربه اکران کنند.

نیم‌رخ‌ها/کارگردان و نویسنده فیلم‌نامه: ایرج کریمی- مدیر فیلم‌برداری: مجید گرجیان،-طراح صحنه: سیامک کاری‌نژاد- طراح لباس: رعنا امینی- طراح چهره‌پردازی: می‌شا جودت- صدابردار و صداگذار: ایرج شهزادی- تدوین: میثم مولایی- موسیقی: شورا کریمی- دستیار اول کارگردان و برنامه ریز: عادل معصومیان- عکاس: مریم تخت کشیان،-دستیار دوم کارگردان: سعید سیری- منشی صحنه: آزاده جهانبخش- دستیار اول فیلمبردار: آرش ساسانی- مدیر تولید: میثم کائد-تهیه کننده: علی حضرتی-بازیگران: بابک حمیدیان، رویا نونهالی، سحر دولتشاهی،هومن سیدی، سام قریبیان ، بهاران بنی‌احمدی

برچسب‌ها: