هنر و تجربه: «برداشت دوم از قضیه اول» اولین فیلم سینمایی پویان باقرزاده است که تاکنون در حوزه فیلم‌سازی کوتاه، تئاتر و پرفورمنس فعالیت داشته است. پویان باقرزاده متولد ۱۳۶۵ و فارغ‌التحصیل رشته هنر از دانشگاه برایتون بریتانیاست و البته جوان‌ترین فیلم‌سازی که در جشنواره فیلم فجر امسال در بخش هنروتجربه فیلم دارد. باقرزاده عضو گروه تئاتری به نام «پاپتی‌ها» است که با همراهی اعضای این گروه «برداشت دوم از قضیه اول» را جلوی دوربین برده و به گفته خودش یک گروه جوان، با میانگین سنی ۲۵ سال، که هیچ‌کدام سابقه فعالیت سینمایی نداشته‌اند، با همکاری یکدیگر ساخت فیلمی را میسر کرده‌اند که در آن سکانس پلانی ۶۰ دقیقه‌ای وجود دارد.

روند ساخت اولین فیلم باقرزاده ابتدا از تمرینات تئاتری آغاز شده و قصه فیلم نیز متأثر از خود گروه پاپتی‌هاست: چند دوست در یک گروه تصمیم گرفته‌اند که با هم فیلمی بسازند؛ آن هم یک فیلم بلند سینمایی. با این تفاسیر امکان دیدن یک «فیلم در فیلم» هم در برداشت دوم از قضیه اول وجود دارد. نکته جالب این است که فیلم‌نامه اثر هم به صورت گروهی و با همیاری اعضای همین گروه براساس طرحی از کارگردان نوشته شده است.

برداشت دوم از قضیه اول (2)

فیلم‌ساز جوان شرکت‌کننده در جشنواره فیلم فجر، از حضور فیلمش در بخش هنروتجربه بسیار راضی است و اعتقاد دارد که برداشت دوم از قضیه اول در این بخش درست‌تر دیده می‌شود: «خیلی خوشحالم که در هنروتجربه هستیم. این بخش جایی است که باعث می‌شود فیلم درست‌تر دیده شود. هیچ‌کسی را در سینمای ایران نمی‌شناسم و همه می‌گفتند برای حضور در جشنواره فجر باید لابی کنی و رابطه بگیری. به همین دلیل با انتخاب شدن فیلم‌ام، شخصاً اعتمادم به این گروه بیشتر شد.»

برداشت دوم از قضیه اول/ کارگردان و تهیه کننده:پویان باقرزاده- فیلم‌نامه:کار گروهی (بر اساس طرحی از پویان باقرزاده) – مدیر تصویربرداری: میثم رجب‌علی‌نژاد – تدوین: احسان واثقی- صدابردار: سعید بجنوردی- طراح چهره‌پردازی: محمود دهقانی- موسیقی: متین حبیبیان – صداگذاری:حامد جلالی- طراح صحنه:پویان باقرزاده – طراح لباس: فریبا اسدی- جلوه‌های ویژه بصری: علیرضا قادری اقدم- مدیر تولید:ستاره زندی- دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز:هاله خلدی- دستیار دوم کارگردان: سینا ایران‌تاژ -تصویربردار: محمد رضایی- مشاور نور: علی کوزه‌گر- منشی صحنه:نازنین عظیمی- مدیر صحنه: حسام حسین پور- دستیار تصویر: سروش حضرتی- دستیار صدابردار: محسن نانکلی- دستیاران تولید: امین مردان‌پور، نوید آغاز- دستیاران چهره‌پردازی:سعید دهقانی، مرجان رضایی- دستیار لباس: غزل ایرانمنش – دستیاران صحنه: آرمین سلوک، آرمین بهارلویی،نیما رضایی- عکاس: محمد حیدری – پوستر: فروغ یگانه – مشاور رسانه‌ای: امیر قالیچی- سرمایه‌گذاران: حامد خلدی، شهین سهرابی،مهتاب احمدی مطلق- بازیگران: مهران میری، مینا زمان، عاطفه جمالی،پدرام انصاری

خلاصه داستان:یک گروه جوان تئاتری دور هم جمع می‌شوند تا یک فیلم را جلوی دوربین ببرند.