هنر و تجربه: صبح امروز (۶ بهمن) دومین نشست مطبوعاتی سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر‌ در هتل لاله تهران با حضور دبیر جشنواره، محمد حیدری برگزار شد. در این برنامه که سیدصادق موسوی معاون روابط عمومی و ارتباطات جشنواره هم حضور داشت او درگذشت فریبرز صالح و یدالله نجفی دو هنرمند سینما را که در روزهای اخیر فوت کرده‌اند، تسلیت گفت. در این نشست همچنین مجید مظفری مدیر کاخ مردمی جشنواره، بهروز غریب‌پور مدیر کاخ جشنواره، مهتاب کرامتی مشاور جشنواره در کنار سونیا پوریامین، مرتضی رزاق‌کریمی، امیرعابدی و… نیز حضور داشتند.

حیدری در ابتدای مراسم پیرامون  افتتاحیه و اختتامیه، همچنین چند مراسم جنبی جشنواره فیلم فجر گفت:« مراسم افتتاحیه در تالار وحدت  از ساعت ۱۹ آغاز می‌شود و بخشی از مراسم به بزرگداشت ۴ سینماگر کشور اختصاص یافته است، همه تلاش ما این است که در افتتاحیه و اختتامیه سخنرانی نداشته باشیم. این رویداد بزرگ سینمایی در آیین افتتاحیه برنامه‌های هنری خواهد داشت و در اختتامیه نیز ارائه جوایز در فرصت محدود خواهد بود. جشنواره فیلم فجر به نوعی تقویم سال نو سینمای ایران است و به همین خاطر آنونسی را طراحی کرده‌ایم که در برنامه افتتاحیه به نمایش درمی‌آید. همچنین مجموعه بهترین آثار فیلم‌های ادوار سینمای ایران و مجموعه صداهای ماندگار و منتخبی از ۱۰۰موسیقی فیلم بعد از انقلاب در روزهای پنجشنبه ( ۸ بهمن) و جمعه (۹ بهمن) رونمایی خواهد شد. همچنین از ۱۴ دوبلور تقدیر به عمل خواهد آمد. »

حیدری در ادامه صحبت‌هایش به فیلم «دختر» به کارگردانی رضا میرکریمی نیز اشاره کرد:« بخشی از  فیلم «دختر » در حال فیلم‌برداری است چرا که نیاز به برف و سرما داشته اما به معنای تغییر در فیلم ارائه شده به جشنواره نیست و این تغییرات در اکران عمومی لحاظ خواهد شد. فیلم میرکریمی طبق زمان‌بندی و بدون تغییر در جشنواره اکران خواهد شد. »

حیدری در ادامه این نشست با اشاره به برخی حاشیه‌ها در مورد حضور بازیگران در ستاد برگزاری این دوره از جشنواره فیلم فجر توضیح داد:« این سخنان را شنیده‌ام که می‌گویند امسال بازیگران زیادی با جشنواره همکاری دارند. باید بگویم اگر این بازیگران به شکل درست و در جایگاه خودشان با جشنواره همکاری داشته باشند اتفاق خوبی است. مثلا آقای مجید مظفری که مدیریت کاخ مردمی را بر عهده دارد، بازیگر شناخته شده‌ای است و مردم ایشان را می‌شناسند. همچنان که خانم کتایون ریاحی که بنیاد خیریه‌ای را تأسیس کرده نیز برنامه‌های ویژه‌ای را در همین کاخ مردمی برپا خواهد کرد و این‌ها همه اتفاقات خوبی است. »

IMG_1322

او پیرامون این‌که آیا در محتوای فیلم‌های حاضر در جشنواره نیز اعمال نظر خواهد کرد یا خیر، گفت:« در بخش محتوایی دخالتی نمی‌کنم، قبلا در این‌باره صحبت کرده‌ام. فیلم‌های جشنواره مجموعه آثاری است که از ابتدای سال تولید شده و در جشنواره به نمایش در‌ می‌آید. این آثار در سبد حمایتی سازمان قرار گرفته و سیاست سازمان سینمایی و جشنواره فیلم فجر از یکدیگر جدا نیست. دبیر یک دوره از جشنواره نمی‌تواند در محتوای آثار دخالتی داشته باشد. تلاش شده امسال آثار متنوع و ژانرهای مختلف در جشنواره حضور داشته باشند. »

محمد حیدری با بیان این مطلب اضافه کرد:« امسال نیز همچون سال‌های گذشته حرف و حدیث‌های زیادی درباره اسپانسر و حامی مالی جشنواره مطرح شد و عده‌ای گفتند شهر فرش حامی مالی جشنواره است و جالب است که همه کارخانه‌های فرش را به عنوان حامی مالی جشنواره مطرح می‌کردند در حالی که حضور هر یک از هنرمندان در ستاد برگزارکننده جشنواره و به عنوان مشاور فقط به دلیل حمایت‌های معنوی آنان بود و اصلا درباره مباحث مالی صحبتی نشد. رایتل پیش از این هم حامی مالی جشنواره فیلم فجر بوده است و امسال نیز ۷۰ تا ۸۰ درصد حمایت مالی را انجام می‌دهد و به طور قطع این حمایت در قد و قواره جشنواره‌ای مانند فیلم فجر است. »

این مدیر در پاسخ به پرسشی دیگر درباره اینکه حضور نهادهای پرقدرت و سرمایه‌گذار که بعضی از فیلم‌های جشنواره را حمایت کرده‌اند چقدر می‌تواند در اعطای جوایز تأثیرگذار باشد، تصریح کرد:« چنین چیزی نیست و اگر فیلمی شایسته جایزه نباشد، حتی اگر از سوی نهادی پرقدرت حمایت شده باشد جایزه نخواهد گرفت. ما همه چیز را در ویترین جشنواره فجر می‌بینیم. چنین چیزی نیست که بنده به عنوان دبیر جشنواره جایزه ویژه‌ای به فیلمی بدهم بلکه تمام جوایز را هیأت داوران ارائه خواهند کرد. »

دبیر جشنواره فیلم فجر با تأکید بر اینکه در این دوره سیاه‌نمایی در فیلم‌های جشنواره وجود ندارد، اضافه کرد:« در این دوره از جشنواره تلاش کردیم فیلم‌هایی را انتخاب کنیم که به لحاظ مضمون و ساختار تنوع زیادی داشته باشد. در میان این فیلم‌ها تعدادی هم به نقد اجتماعی می‌پردازند، اما فیلمی که بشود نام آن را سیاه‌نمایی گذاشت، در جشنواره امسال وجود ندارد. »

او همچنین تأکید کرد که برای انتخاب هیأت داوران این جشنواره تحت فشار نبوده و این گونه نبوده است که هنرمندی را به دلیل فشارهای بیرونی از هیأت داوری کنار گذاشته باشد. محمد حیدری در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود در انتخاب بعضی از هنرمندان مانند رخشان بنی‌اعتماد، کیانوش عیاری یا ناصر تقوایی در ترکیب هیأت داوران تحت فشار بوده و نتوانسته آنان را انتخاب کند، توضیح داد:« چنین فشاری نبوده است. خانم بنی‌اعتماد به دلیل سفری که در پیش داشت نتوانست همراه ما باشد. آقای عیاری هم داوری جشنواره را نپذیرفت و ما هیچ محدودیتی برای انتخاب داوران نداشتیم. »

وی درباره بخشی از سخنان معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی مبنی بر اینکه سیگار مهمترین عامل ممیزی فیلم‌ها در این دوره از جشنواره بوده است، توضیح داد:« منظور آقای ایل‌بیگی ترویج سیگار کشیدن بوده است که در این رابطه شعارهای زیادی داریم زیرا به اندازه کافی دود و آلودگی داریم و درست نیست در فیلم‌هایمان سیگارکشیدن را هم ترویج کنیم. فیلم‌های جشنواره فجر براساس چارچوب نظام سازمان سینمایی و شورای ساخت و پروانه نمایش، در جشنواره اکران می‌شوند. خوشبختانه بسیاری از این فیلم‌ها پروانه نمایش دائم را هم دریافت کرده‌اند که این نشانگر تعامل مثبت میان شورای ارزشیابی و نظارت و جشنواره است. »

حیدری درباره برگزاری جشنواره فیلم فجر در دیگر استان‌ها نیز گفت:« در این مورد صحبت‌های زیادی مطرح شده و ما هم بسیار علاقه‌مند به اجرای آن هستیم اما مشکل اصلی مسائل مالی است زیرا ارشاد استان‌ها بودجه کافی ندارند. از سوی دیگر صاحبان فیلم‌ها هم حق دارند که حقوق‌شان را دریافت کنند چون فیلم‌هایشان به اندازه کافی در جشنواره دیده می‌شود. با این حال خیلی دوست داریم در مراکز استان‌ها جشنواره برگزار شود و قرار است این اتفاق در چند استان بیفتد که امیدواریم استان‌های بیشتری به این جریان بپیوندند.»

حیدری درباره پیشنهاد عدم حضور یک منتقد در هیأت داوران جشنواره توضیح داد:« ما از این پیشنهاد استقبال کردیم و قرار شد آن دوستان اسامی مورد نظر خود را اعلام کنند اما این اتفاق نیفتاد. البته جشنواره فیلم فجر پیشنهادات را می‌پذیرد اما خودش درباره ترکیب هیأت داوران تصمیم‌گیری می‌کند. خوشبختانه هنرمندان حاضر در هیأت داوران همه توانمند هستند و دوستان دیگری هم بودند که ما علاقه‌مند بودیم در این ترکیب حضور داشته باشند که متأسفانه خودشان نتوانستند بیایند. »

وی در پاسخ به پرسشی درباره پخش فیلم‌های مستند و انیمیشن در این دوره از جشنواره خاطر نشان کرد:« امسال نمایش فیلم‌ها در کاخ جشنواره از ساعت ۱۴:۳۰ و با نمایش آثار مستند آغاز می‌شود. در بخش دوم هم فیلم‌های هنر و تجربه به نمایش درمی‌آید و بعد از آن فیلم‌های سینمای ایران در سه سانس اکران خواهد شد و نمایش فیلم‌ها تا ساعت ۲۴ و حتی بعد از آن ادامه دارد. چون این بخش را پیش‌بینی نکرده بودیم هشت اثر در بخشی از سالن‌های مردمی نمایش داده می‌شود و با همکاری آسیفا یک اثر ویژه را به عنوان انیمیشن برگزیده معرفی خواهیم کرد. »

در پایان این مراسم از پوستر دیگر بخش‌های جشنواره چون سینمای حقیقیت، نگاه نو و هنر و تجربه رونمایی شد. پوستر هنر و تجربه به یاد ایرج کریمی کارگردان و منتقد سینما با تصویری از این هنرمند طراحی شده که بعد از رونمایی آن بهروز غریب‌پور هنرمند تئاتر و سینما و مدیر کاخ جشنواره بر تصویر ایرج کریمی بوسه زد. همچنین صادق موسوی توضیحاتی درباره کارت‌های خبرنگاری در این دوره از جشنواره ارائه کرد وافزود:« تعدادی کارت بی‌نام برای نشست‌های مطبوعاتی صبح‌ها صادر شده که در اختیار مطبوعات قرار می‌گیرد. »

عکس: یاسمن ظهورطلب