هنر و تجربه: فیلم «تولد یک ملت» به کارگردانی نیت پارکر ۳۶ ساله، فیلم‌ساز سیاه پوست آمریکایی، روز گذشته در جشنواره فیلم ساندنس با استقبال بسیار زیادی مواجه شد و طولانی‌ترین تشویق ایستاده حضار تا به اینجای جشنواره ساندنس را هم از آن فیلم کرد.

تولد یک ملت، قصه زندگی نت ترنر، رهبر شورشی برده‌ها در ایالت ویرجینیای آمریکا در سال ۱۸۳۱ را به تصویر کشیده  و پارکر کارگردان، خودش ایفاگر نقش اول فیلماست. پس از نمایش فیلم در روز گذشته در سالن سینمای اصلی پارک سیتی در یوتا، پارکر بیش از ۴۰ عضو از عوامل فیلم را به روی صحنه آورد و دلیل ساخت فیلم‌اش را ایجاد محرک‌هایی برای وقوع تغییر در سیستمی دانست که هنوز هم با وجود برچیده شدن برده‌داری، همچنان میراث‌دار آن دوران است. کارگردان این فیلم در مورد شرایط سخت ساخت فیلمش هم توضیح داد: «هفت سال را صرف ساخت این فیلم کردم. چون به تاریخ کشورم و موضوع حساس برده‌داری می‌خواستم بپردازم، هر زمان که می‌خواستم آن را جلوی دوربین ببرم سرمایه‌گذاران به این فکر می‌کردند که هیچ تماشاگری تمایل به دیدن چنین فیلمی ندارد یا مخاطبان خارجی، رغبتی به دیدن یک عده بازیگر سیاهپوست ندارند.»

تولد یک ملت 2

موضوعات مطرح شده بر سر این فیلم با انتقادات اخیر به وضع نژادپرستانه سینمای آمریکا و جوایز اسکار هم‌زمانی پیدا کرده است اما از همین حالا گمانه زنی برای شانس این فیلم در اسکار برای بهترین فیلم و البته بهترین بازیگر نقش اول به راه افتاده و بین شرکت‌های بزرگ نیز سر تصاحب حق پخش «تولد یک ملت» رقابت درگرفته است.

سی‌و‌سومین دوره جشنواره ساندنس تا ۳۱ ژانویه(۱۱بهمن) در ایالت یوتای آمریکا ادامه دارد.