هنر و تجربه: محمدعلی سجادی بعد از هشت سال دوری از سینما با یک سه گانه بازگشته‌است. سه‌گانه‌ای به نام «فیلم و نمایش» که اولین قسمت آن (مستند حمیدِ هما) در گروه هنروتجربه در حال اکران است و آخرین قسمت آن فیلم داستانی «تمرین برای اجرا» است که در جشنواره سی‌وچهارم فجر در بخش هنروتجربه وارد رقابت با ده فیلم دیگر می‌شود. ویژگی مشترک فیلم‌های این سه گانه که با مستند ـ‌ داستانی «کارد و کلوچه» تکمیل می‌شود، محوریت تئاتر و استفاده از ساحت نمایش در آن‌ها است. تمرین برای اجرا خط داستانی ساده‌ای دارد؛ در واقع همان‌طور که از اسمش پیدا است کارگردان تئاتری با گردآوریِ گروهی از بازیگران و عوامل همیارش، داستان سیاوش را از روی شاهنامه فردوسی می‌خوانند و آن را برای اجرایی احتمالی تمرین می‌کنند. محمدعلی سجادی در این فیلم خود نقش کارگردان تئاتر را بازی می‌کند. تجربه بازیگری برای سجادی تجربه‌ای تازه و دور از ذهن نیست، سال گذشته نیز در سکانسی از فیلم «دو» سهیلا گلستانی ایفای نقش کرد و تجربه‌هایی کوتاه و افتخاری از این دست داشته است. اما می‌توان گفت اولین بار است سجادی به عنوان بازیگر اصلی جلوی دوربین می‌آید. نکته دیگر بازی شمس لنگرودی در این فیلم است که به حساب رفاقتی قدیمی با سجادی سومین نقش سینمایی خود را بعد از «پنج تا پنج»‌و «احتمال باران اسیدی» ایفا کرده‌است. شمس لنگرودی این بار در لباس کاراکتری نزدیک‌تر به شخصیت واقعی خود یعنی یک محقق و استاد ظاهر می‌شود.
تمرین برای اجرا 2
پیش‌تولید تمرین برای اجرا اواخر بهار امسال آغاز شد. پیدا کردن عوامل و تامین بودجه لازم دو سه ماهی طول کشید. به گفته محمدعلی سجادی که تهیه این فیلم را هم خود بر عهده داشته یکی دیگر از دلایلی که باعث شد پیش‌تولید تمرین برای اجرا از تولید آن طولانی‌تر شود، حساسیت موضوع شاهنامه و تمرین‌های بسیار زیاد با بازیگرانش بوده‌است. فیلم‌برداری این فیلم اوایل شهریورماه امسال آغاز و در ۲۶ جلسه و در لوکیشن‌های مختلفی بیشتر در فضاهای فرهنگی شهر تهران قبل ازپایان تابستان تمام شد. تدوین آن تا اواخر مهرماه طول کشید و بعد از آن وارد مراحل فنی شد. سجادی ساخت موسیقی فیلمش را به دست آهنگ‌سازی جوان (احسان آنالویی) سپرده که در حال حاضر مشغول مراحل پایانی آن هستند. محمدعلی سجادی از کار با گروهی که تلفیقی از جوان‌ها و حرفه‌ای‌ها است، بسیار ابراز رضایت می‌کند.
تمرین برای اجرا/ کارگردان، نویسنده فیلم‌نامه و تهیه کننده:محمدعلی سجادی- تصویر: محمدرضا سکوت- طراح صورت‌گری:سودابه خسروی- صحنه‌آرا و طراح تن پوش‌ها : فاضل ژیان- صدابرداران صحنه:عباس رستگارپور، امید عاشوری- صداگذار و ترکیب صداها : محمود موسوی نژاد- موسیقی‌ساز : احسان آنالویی- گزینش بازی‌سازان و امور تولید: مهدی میامی- مدیربرنامه‌ریزی: حسین فلاح- بازی‌سازان: میکائیل شهرستانی، مهدی میامی، محمدعلی سجادی، محمود راسخ فر،محمد ساربان،حسین فلاح، آزاده موحد، آوا داروبیت، نسیم میرزاده، ماهور سجادی و حضور شمس لنگرودی