هنروتجربه: فیلم «تولد یک ملت» به کارگردانی نیت پارکر که پس از نمایش‌اش در جشنواره ساندنس توجه‌ها را به خود جلب کرده بود، با امضای قراردادی ۱۷/۵ میلیون دلاری با کمپانی فاکس سرچ‌لایت رکوردشکنی کرد.

روز بعد از نمایش تولد یک ملت در سالن سینمای اصلی پارک سیتی در یوتا، طولانی‌ترین تشویق ایستاده حاضرین تا به اینجای جشنواره، نصیب فیلم شد و منتقدان هم نقدهای ستایش‌آمیزی برای این فیلم نوشتند و از همین حالا گمانه‌زنی برای شانس فیلم در اسکار برای بهترین فیلم و البته بهترین بازیگر نقش اول نیز به راه افتاده‌است. پس از آن شرکت‌های بزرگی نظیر سونی، واینستین، نت‌فلیکس، فاکس و … سر تصاحب حق پخش جهانی «تولد یک ملت» با یکدیگر وارد رقابت داشتند و گفته می‌شود پیشنهاد شرکت بارگزاری آنلاین نت‌فلیکس، مبلغ ۲۰ میلیون دلار بوده  که در نوع خود بی‌سابقه است. اما پارکر، به فاکس سرچ‌لایت و پیشنهاد ۱۷/۵ میلیون دلاری آن پاسخ مثبت داد که همین رقم نیز رکورد فروش یک فیلم در تاریخ برگزاری جشنواره ساندنس را شکست. این رقم، رکورد میزان مبلغی که برای یک فیلم کامل شده (که مراحل ساخت آن به پایان رسیده و در مرحله تولید قرار ندارند) پرداخت می‌شود را هم در جشنواره‌هایی از جمله کن، برلین، تورنتو و …. را به نام خود ثبت کرد.

تولد یک ملت

تولد یک ملت قصه زندگی نت ترنر، رهبر شورشی برده‌ها در ایالت ویرجینیای آمریکا در سال ۱۸۳۱ را به تصویر کشیده  و پارکر کارگردان، خودش ایفاگر نقش اول فیلم است. نیت پارکر ۳۶ ساله که همه‌کاره تولد یک ملت محسوب می‌شود، علاوه بر بازیگری، کارگردانی و نویسندگی فیلم، از سرمایه شخصی خود استفاده کرده و از همکاری دو بازیکن معروف بسکتبال به نام تونی پارکر و مایکل فینلی برای جمع‌آوری بودجه ده میلیون دلاری پروژه بهره گرفته‌است. همزمانی انتقادات اخیر به وضع نژادپرستانه سینمای آمریکا و جوایز اسکار، با موضوعات مرتبطی که در داستان فیلم تولد یک ملت مطرح شده از عواملی است که توجه و تبلیغات خوبی را برای این ساخته سینمایی فراهم کرده‌است.

سی‌و‌سومین دوره جشنواره ساندنس تا ۳۱ ژانویه(۱۱بهمن) در ایالت یوتای آمریکا ادامه دارد.