هنروتجربه: نزدیک به یک سال از انتصاب حبیب ایل‌بیگی به سمت معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی می‌گذرد،خبرگزاری ایسنا به همین مناسبت گفت‌وگویی با او منتشر کرده‌است. در این گفت‌وگو مسائل مختلفی که طی این مدت بر سینما و معاونت ارزشیابی و نظارت گذشته، مورد پرسش قرار گرفته‌است. از جمله توقف نمایش فیلم «رستاخیز» ساخته احمدرضا درویش که ایل بیگی از این واقعه به‌عنوان از تلخ‌ترین روزهای زندگی‌اش یاد می‌کند. او هم‌چنین در پاسخ به سوالی درباره این که طی یک سال گذشته کمتر درباره مسائل معاونت ازشیابی و نظارت سخن گفته و بیشتر سکوت کرده‌است،گفت:«این معاونت به‌دلیل حساسیت و نوع کارش، شاید خیلی ضرورتی به حضور روی صحنه نداشته باشد. از سوی دیگر از آنجا که مجوز تمام فیلم‌های سینمایی نمایش خانگی و … در این بخش صادر می‌شود‌، وقت زیادی از ما گرفته می‌شود. فعالیت سه شورای مهم پروانه ساخت‌، پروانه نمایش و شورای ساخت و نمایش فیلم‌های غیر سینمایی که هر سه در این معاونت فعال هستند، وقت زیادی می‌گیرد به طوری که در طول هفته مدام در حال خواندن فیلم‌نامه و تماشای فیلم هستیم، با این حال فکر می‌کنم لازم نبوده زیاد در چشم باشم اما هرجا حضورم ضرورت داشته،حاضر بوده‌ام.» او در ادامه این گفت‌وگو مطالبی را هم پیرامون تعامل این معاونت با جشنواره فیلم فجر عنوان و تاکید کرد:«خوشبختانه نمایندگان ما که در شورای بازبینی حاضر بودند، اذعان داشتند نسبت به پارسال یک گام رو به جلو رفته‌ایم. تلاش می‌کنیم برای پایین آمدن هزینه‌ سینما، مسائل و مشکلات احتمالی را پیش از ساخت فیلم‌ها به سازندگان توضیح بدهیم و در همان زمان به توافق برسیم زیرا بعد از ساخت فیلم، هزینه‌ها بالاتر می‌رود و تغییرات و اصلاحات فیلم‌ها دشوارتر می‌شود.»
محدودیت احتمالی در صدور پروانه ساخت‌ فیلم‌ها نکته‌ دیگری بود که ایل‌بیگی درباره‌ آن توضیح داد: «همیشه آمار بالا باعث افتخار نیست. اتفاقا گاهی معضلات بعدی را به وجود می‌آورد، امسال دقت بیشتری درباره پذیرش فیلم‌نامه‌ها داشتیم زیرا صدور پروانه ساخت زیاد، همیشه دردسر آفرین است چون فضاهای نمایشی در کشور محدود است.» و در ادامه تاکید کرد:« از آنجا که ما معاونت ارزشیابی و نظارت هستیم در شورای پروانه ساخت، حتما به ترکیب عوامل توجه می‌شود و امسال تلاش کردیم تا حد امکان از تصویب آثار سطحی یا به دلیل ترکیب عوامل که ترکیب خوبی نبوده است، جلوگیری کنیم چون نباید سطح سلیقه مخاطب را پایین بیاوریم. در نمایش خانگی بیشتر این سخت‌گیری را داریم زیرا در آنجا به هم‌ریختگی بیشتر بود و تاکید بر آن بودکه فیلم‌های به اصطلاح «شانه تخم مرغی» کم شود و به ارتقای کیفیت آثار در توجه بیشتری شود.»
او هم‌چنین با بیان توضیحاتی درباره چگونگی ارایه راهکار به فیلم اولی‌ها برای ساخت آثار موفق‌تر افزود:« امسال از مقطعی به بعد به فیلم اولی‌ها تاکید کردیم حتما از ساخت آثار خاص و مخاطب محدود بپرهیزند و از آنان خواستیم بیشتر به سمت سینمای قصه گو بروند که باعث رونق سینما می‌شود. باید به این وجه سینما هم توجه جدی داشته باشیم، همچنان که راه را برای بیان شیوه‌های جدید سینمایی باز گذاشته‌ایم و گروه «هنروتجربه» هم برای بیان شیوه‌های جدید سینمایی وجود دارد و ما باید بتوانیم محصول مناسب برای تمام سلیقه‌ها فراهم کنیم البته شورا تا حدودی می‌تواند دروازه‌بانی و مراقبت کند.»
ایل‌بیگی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به رشد آمار تماشاگران و فروش فیلم‌ها از سال ۹۲ تا امسال متذکر شد:« واژه «فیلم سوزی» درست نیست، چون شورای صنفی اکران همه این مشکلات را به صاحبان فیلم‌ها توضیح می‌دهد و اگر شرایط خوبی برای اکران نباشد، از تهیه کننده تعهد می‌گیرد اما بعضی تهیه کنندگان، مهم‌ترین تعهدشان اکران فیلم است. آنها فقط می‌خواهند بگویند ما این فیلم را اکران کردیم، می‌خواهند و برایشان فرق نمی‌کند که به چه شکل و شیوه‌ای انجام شود.»
او با ابراز تاسف از کم توجهی به پخش فیلم‌ها به عنوان تخصصی ویژه، یکی دیگر از بزرگ‌ترین مشکلات فیلم‌های سینمایی را نبود امکانات معرفی درست فیلم‌ها و نداشتن تبلیغات تلویزیونی دانست و از برگزاری جلسه مشترک میان رئیس سازمان سینمایی و رئیس سازمان صدا و سیما خبرداد.
معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی درباره قانون ممنوعیت اکران فیلم‌های خارجی در سالن‌های سینما هم گفت: «ما نیازمند بازنگری قوانین هستیم، بخش خصوصی علاقه‌مند به نمایش فیلم‌های خارجی است و برای حمایت از سینمای ملی با مراقبت کامل، اکران فیلم‌های خوب خارجی در کنار فیلم‌های ایرانی می‌تواند در رونق بخشیدن به سینما موثر باشد. با این شیوه هم سینما ارتقاء پیدا می‌کند و هم فضاهای خالی به‌ویژه در شهرستان‌ها که وضعیت سینما نامناسب‌تر از تهران است، تا حدودی پُر می‌شود.»
ایل‌بیگی هم‌چنین در پاسخ به سوالی پیرامون فعالیت دوباره بهرام بیضایی در عرصه فیلم‌سازی توضیح داد:«هر زمان این پیشنهاد از سوی ایشان مطرح شود، در زمان خودش بررسی خواهد شد.»

 

برچسب‌ها: