هنر و تجربه: حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی و رضا میرکریمی مدیر خانه سینما هرکدام به طور جداگانه نسبت به وقایع اتفاق افتاده در کاشان و بی احترامی به فاطمه معتمد آریا واکنش نشان دادند.

ایوبی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان، درباره‌ اتفاقات بعد از اکران فیلم «یحیی سکوت نکرد» که برای فاطمه معتمدآریا اتفاق افتاد گفت: «یقین دارم فاطمه معتمدآریا از بی‌احترامی اخیری که برایش اتفاق افتاده است، چشم‌پوشی می‌کند. احتمال می‌دهم این افراد دچار سوء تفاهم شده و اطلاعات غلطی در این خصوص به آنها داده شده است که باعث شده به چنین اقدامی دست بزنند. از آن افراد تقاضا دارم که در کار و رفتار خود بازنگری داشته باشند». رییس سازمان سینمایی صحبت‌های خود را این‌گونه ادامه داد: «دستگاه‌های دولتی که مسئول رسیدگی به این موضوع هستند، موظف بودند فضای امنی را ایجاد کنند. این اتفاق، بسیار ناخوشایند بود و من واقعا متاسفم. ای کاش کسانی که این اقدام را انجام دادند در گفت‌و‌گویی که بعد از اکران فیلم قرار بود داشته باشند، حضور پیدا می‌کردند. اگر این اتفاق می‌افتاد بعد از گفت‌وگو با این بازیگر متوجه اشتباه خود شده، پشیمان می‌شدند و درک می کردند این شخص، انسان شریف و چهره فرهیخته سینمای کشور است؛ اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد و این بازیگر سینمای ایران مورد بی‌حرمتی قرار گرفت» . اایوبی همچنین گفت: «بسیار متاسفم برای کسانی که این دسته از افراد را تحریک و فضایی بر علیه هنرمندان کشورمان فراهم کردند. فاطمه معتمد آریا بانوی شریفی است که علاقه‌مند به کشور، نظام جمهوری اسلامی بوده، برای سینمای ایران زحمات بسیاری کشیده، در این کشور در حال فعالیت است، قوانین آن را رعایت می‌کند و فیلم‌هایش از خاطرات خوب ملت ایران است».

رضا میرکریمی مدیرعامل خانه سینما نیز خطاب به امام جمعه کاشان درباره حواشی اخیر نامه‌ای نوشته است. در متن نامه رضا میرکریمی خطاب به امام جمعه کاشان آمده است:

آب را گل نکنیم

امام جمعه محترم شهر کاشان

در ابتدای کلام، خودم و جنابعالی را دعوت می‌کنم به تقوای الهی. صحبت‌های نگران‌کننده شما را خواندم و به حسب وظیفه‌ صنفی‌ام در مورد ابعاد و حواشی حضور بازیگر با سابقه و محترم سینمای ایران در کاشان تحقیق کردم. نتیجه این‌که نه تنها منکری اتفاق نیفتاده است، بلکه از شواهد چنین برمی‌آید که اقدامی از پیش سامان یافته و غیر خودجوش در پدید آوردن این حادثه نقش داشته است. از جنابعالی می‌خواهم به وظیفه شرعی و جایگاهی خود در حفظ وحدت و جلوگیری از ایجاد شکاف در جامعه عمل کنید و از اشاعه‌ جو بی‌اعتمادی و نگرانی در جامعه مومنین بپرهیزید. در انتها می‌خواهم جنابعالی را که چند صباحی مهمان مردم مومن و فرهنگ دوست کاشان هستید با یکی از مشاهیر به نام آن دیار “سهراب سپهری” آشنا کنم، باشد که خواندن اشعار وی به نگاهمان مهربانی، به زندگی ما آرامش و به ایمانمان عمق ببخشد.

سید رضا میر کریمی

مدیر عامل خانه سینمای ایران