هنر و تجربه: اولین شماره از دوهفته‌نامه «هنر و سینما» منتشر  شد و یک مجله سینمایی دیگر به جمع مطبوعات کشور پیوست.

این مجله با سردبیری محسن آزرم و مدیر مسئولی کیوان کثیریان و با نوشتارهایی از احمدطالبی‌نژاد، جواد طوسی، سعید عقیقی، شهرام مکری، مرتضی فرشباف، بزرگمهر حسین‌پور، داستانی از ایتن کوئن به ترجمه بهرنگ رجبی و… گزارشی درباره فروشنده اصغر فرهادی منتشر شده است و پرونده ویژه آن درباره این سوال است: آیا تارکوفسکی هنوز مهم است؟
به این سوال هشت منتقد مشهور و شناخته شده جهانی در قالب یادداشت‌هایی اختصاصی پاسخ داده‌اند. جاناتان رزنبام، کنت جونز، آدرین مارتین، ژان میشل فرودون، میشل شیون، ایان کریستی، جی. هوبرمن و رابرت برد این هشت منتقد هستند که هر هشت نفر هم فیلم محبوب خود از تارکوفسکی را انتخاب کردند.

در سرمقاله اولین شماره محسن آزرم سردبیر این مجله نوشته است: «همه سعی “هنر و سینما” این است که در زمانه نقدهای تحسین و تنفر بیش از همه به زندگی و عناصر انسانی در نقد بپردازد، به نوشته‌هایی که از حدّ خوش آمدن یا نیامدن یا فراتر می‌روند؛ آن هم در این روزها که کار نقد فیلم در ایران کاری عادی و پیش پاافتاده به نظر می‌رسد.»

در بخش معرفی فیلم‌های روی پرده به فیلم‌های شکاف، بهمن، شیفت شب، بوفالو، ناهید و جامه‌دران پرداخته‌ شده و در سینمای جهان، فیلم‌های بازگشته، ترمبو، اتصالی بزرگ، لابستر، جوی، مریخی و دنی کالینز معرفی شده‌اند.
در صفحات نقد فیلم، فیلم‌های سینمای ایران و جهان مرور می‌شود. در این شماره منتقدان مجله درباره‌ی فیلم‌های ایرانی ناهید (با نوشته‌ای از سعید عقیقی) و خواب تلخ (با نوشته‌ای از احمد طالبی‌نژاد) و فیلم‌های خارجی مرد غیرمنطقی، سیکاریو، ویکتوریا (با نوشته‌ای از شهرام مکری) و تو خوابی نیکول (با نوشته‌ای از مرتضی فرشباف) به همراه کارتون شازده کوچولو (با نوشته‌ای از محسن آزرم) و مستند در جست‌وجوی ویوین مایر نوشته‌اند.

برچسب‌ها: