هنر و تجربه: نسخه کامل فیلم صامت  «ناپلئون» به کارگردانی ابل گانس که در سال ۱۹۲۷ ساخته شده و بیش از پنج ساعت است، پس از مرمت به روی پرده سینماهای انگلستان می‌رود.

موسسه فیلم بریتانیا BFI اعلام کرد که کوین براون‌لاو تاریخ‌شناس فیلم، نگاتیوهایی از این اثر سینمایی که گفته می‌شد حدود ۶۰ سال پیش گم شده بودند را پیدا کرده و حالا پس از مرمت، قرار است تا ناپلئون به روی پرده سینماها برود و روی دی‌وی‌دی نیز عرضه شود. فیلم گانس، جوانی و اوایل دوران امپراطوری‌ ناپلئون را همراه با موسیقی کارل دیوید که طولانی‌ترین موسیقی را برای یک فیلم صامت ساخته، به تصویر کشیده است.

هیثر استوارت، مدیر هنری BFI، در مورد این فیلم می‌گوید: «فیلم ناپلئون نقطه عطفی در تاریخ سینماست. از نسل‌های مختلف کارکنان BFI که روی مرمت این فیلم کار کردند،کوین براون‌لاو به خاطر تلاش خستگی ناپذیرش و کارل دیویس برای موسیقی زیبایش ممنونیم». براون‌لاو سال ۲۰۱۰ به خاطر یک عمر فعالیت به عنوان آرشیویست و تاریخ شناس سینما، اسکار افتخاری را از دستان مارتین اسکورسیزی دریافت کرد. گفتنی است این سینماگر، ابتدا در سال ۱۹۵۴ زمانی که در مدرسه تحصیل می‌کرد نسخه‌ای از ناپلئون را دید و از آن به بعد  به دنبال نگاتیوهای اصلی فیلم گشت.

منبع: گاردین

 

برچسب‌ها: