هنر و تجربه: بیش از ۱۵۰ مستند ساز با انتشار نامه‌ای از مسولان جشنواره فیلم فجر در حمایت از فیلم مستند تشکر کردند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا در این نامه آمده است: «برگزاری سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر همراه با رفتاری مستقل، فارغ از فشارها و مطامع گروهی و جناحی، و نگاهی فراگیر در همه بخش‌ها (سودای سیمرغ، هنر و تجربه، نگاه نو، مستندهای سینمایی و انیمیشن) نوید دوره‌ای امیدبخش است.
بیش از یک دهه است که تقسیم‌بندی‌های سنتی و رایج پیشین در معتبرترین جشنواره‌های جهانی منسوخ شده، و تمام آثار سینمایی (داستانی، مستند و انیمیشن وفیلم کوتاه) در یک تراز سنجش به چالش کشیده می‌شوند؛ آن‌چه در این مقال مهم است تنها سینماست. برنامه‌ریزی نمایش آثار مستند سینمایی در کنار دیگر آثار و بخش‌های جشنواره در برج میلاد (کاخ جشنواره)، ایجاد فضای مناسب اطلاع‌رسانی برای سینمای مستند، توجه به کیفیت مناسب برای نمایش آثار و ایجاد شرایط برابر نسبی با دیگر بخش‌های جشنواره نشانگر توجه و وسعت نظر سیاست‌گذاران به ظرفیت‌های رو به رشد سینمای مستند در جذب هرچه بیشتر مخاطبان سینماست. مستندسازان سالیان بسیاری است که چنین انتظاراتی را از مدیران سینمایی داشته‌اند. هر چند این مهم تنها خواسته‌ مستندسازان نیست بلکه امیدوارند تا در آینده‌ای نزدیک خواسته‌ها و نیز انبوهی از مشکلات دیگر مورد توجه و رسیدگی مسئولین قرار گیرد. امید است حرکت سازنده‌ سیاست‌گذاری جشنواره افقی روشن برای سینمای کشور و نسل نوجوی آن ترسیم کند.»

از جمله مستندسازان امضاکننده این نامه می‌توان به همایون امامی، فرهاد ورهرام، فرهاد مهرانفر، مهرداد اسکویی، محمد سعید محصصی، لقمان خالدی، بهروز ملبوس‌باف، هادی آفریده، محمود رحمانی، آزاده بیزار گیتی، مهوش شیخ‌الاسلامی، مهدی گنجی و محسن استادعلی اشاره کرد.

برچسب‌ها: