هنر و تجربه – بهزاد وفاخواه: «یک شهروند کاملا معمولی» سومین فیلم مجید برزگر بعد از «فصل باران‌های موسمی» و «پرویز» است که کامل‌کننده سه‌گانه‌ای خواهد بود که برزگر از زندگی در شهرک‌های مسکونی تهران ساخته‌است. در فیلم اول «فصل باران‌های موسمی» که سال ۸۸ در جشنواره بیست و هشتم فجر نمایش داده شد، برزگر به سراغ نوجوانان رفته بود. نوجوانی تنها در شهرک اکباتان که درگیر اختلاف و جدایی پدر و مادرش و همزمان درگیر پذیرفته شدن در جمع همسالانش است و مجبور است هر از چند وقتی به یکی از بزرگ‌ترهای شهرک باج بدهد. اولین فیلم مجید برزگر به اکران عمومی نرسید اما فیلم دوم «پرویز» خوش‌اقبال‌تر بود. «پرویز» در شهرک آتی‌ساز فیلم‌برداری شد و با حضور لوون هفتوان در نقش اصلی داستان مردی پنجاه ساله را تصویر می‌کرد که ازدواج نکرده، بسیار چاق است، کار و کاسبی مشخصی ندارد و در خانه پدرش زندگی می‌کند. پرویز گاهی خرده‌کاری‌های همسایه‌ها را انجام می‌دهد، شارژ ساختمان را جمع می‌کند و مطمئن است همه او را دوست دارند. اما وقتی پدرش تصمیم به ازدواج می‌گیرد و اعلام می‌کند او باید خانه را ترک کند، تازه می‌فهمد هیچ اهمیتی برای کسی نداشته است. پرویز گام به گام رفتارهای انتقامی و ضداجتماعی بیشتری از خودش نشان می‌دهد.
مجید برزگر در فیلم سوم سراغ دوره پیری رفته است. این‌بار شخصیت اصلی او پیرمردی ۸۴ ساله است که در آستانه بحران فراموشی و آلزایمر قرار دارد. او هم مثل نوجوان فصل باران‌های موسمی و مرد میانسال پرویز، تنهاست. شروع بحران‌های پیری او مصادف می‌شود با مواجهه‌اش با دختری جوان. پسرش از او خواسته تا برای معالجه و دیدار مجدد به کانادا بیاید و او برای سفری به این دشواری احتیاج به کمک دارد.

یک شهروند کاملا معمولی 1
برزگر یک بار دیگر از انتخاب بازیگران حرفه‌ای خودداری کرده اما باز هم به سراغ نابازیگر نرفته است. به نظر می‌رسد سرچشمه اصلی انتخاب‌های برزگر برای بازی در نقش‌های اصلی و فرعی فیلم‌هایش با آن‌چه در سینمای هنری و نشات گرفته از کیارستمی در دهه هفتاد رایج بود، متفاوت است. مهم‌ترین نکته برای برزگر این است که آدم‌هایش خاطره شخصیتی دیگر در فیلمی دیگر را به ذهن متبادر نکنند. اما او به دنبال بازی نکردن نیست. به همین دلیل سراغ نابازیگر نمی‌رود، بلکه آدم‌هایی را انتخاب می‌کند که سابقه و پیشینه‌ای در بازیگری دارند اما چهره‌شان برای تماشاگر آشنا نیست و پیش از این کسی دیگر در فیلمی دیگر نبوده‌اند. برای این فیلم برزگر سورن مناساکیان را انتخاب کرده است که سابقه بازی در تئاترهای ارامنه و برخی نقش‌های بسیار کوتاه و تک‌سکانسی در سینما را داشته است. برزگر در این‌باره می‌گوید: «کسی را می‌خواستیم که هر روز به شکل حرفه‌ای سر کار بیاید و توان کار را هم داشته باشد. آدابِ بازیگری هم بداند. یعنی تمرین کند و تکرار بداند. پس به کسی احتیاج بود که عادت به این شکل از کار را داشته باشد.» برای سایر نقش‌ها هم از بازیگرانی استفاده شده است که چهره چندان آشنایی برای تماشاگر ندارند. شادی کرم‌رودی نقش دختر جوان را بازی می‌کند. او در «ماهی و گربه» نقش دختری را داشت که در انتها طعمه شکارچی‌ها می‌شود.
«یک شهروند کاملا معمولی» با نمایش در جشنواره‌های خارجی آغاز کرد. پنجاه و دومین جشنواره شیکاگو اولین حضور بین‌المللی فیلم بود و در ادامه فیلم در بخش مسابقه جشنواره تسالونیکی یونان، کرالا هند و ادینبورو اسکاتلند نیز شرکت کرد. اما به همین دلیل که اولین نمایش آن در خارج از ایران بوده است، فیلم شرایط شرکت در بخش مسابقه سودای سیمرغ جشنواره فجر که یک جشنواره داخلی است را از دست داد و فقط امکان شرکت در بخش هنروتجربه را داشت.
تماشای فیلم سوم برزگر برای منتقدان و تماشاگرانی که فیلم دوم او را پسندیده‌اند کنجکاوی برانگیز است. مسیر کار فیلم‌سازی او در فیلم سوم مشخص می‌شود و اگر فیلم اول یک فیلم‌ساز را اولین تجربه و آشنایی او با سینما بدانیم و فیلم دوم محل درخشیدن او باشد، این فیلم سوم فیلم‌ساز است که عیار او را مشخص می‌کند.

یک شهروند کاملا معمولی/کارگردان: مجید برزگر- نویسنده فیلم‌نامه: مجید برزگر- مدیر فیلم‌برداری: امین جعفری- صدابردار: زنده‌یاد یدالله نجفی- طراحی و ترکیب صدا‌ها: امیر حسین قاسمی- طراح صحنه و لباس: لیلا نقدی پری-  تدوین: حمیدرضا برزگر- طراح چهره‌پردازی: الهام صالحی- مدیر تولید: مهدی برزگر- مدیربرنامه‌ریزی و دستیار اول کارگردان: علی درخشنده- دستیار اول فیلم‌بردار: مهدی حسینی- مدیر تدارکات: مقصود میرهاشمی- عکاس: امیر عابدی،احمد آقاسیانی- منشی صحنه: فاطمه فاضلی، جلوه‌های ویژه میدانی: آرش آقابیک- جلوه‌های ویژه بصری: محمد ثانی‌فرد- دستیار برنامه‌ریز: زهره صمدی_ گروه کارگردانی: محسن بهجت، پاشا جمالی- گروه فیلم‌برداری: احمد گودرزی، رضا سپهری،مرتضی نوجوان رحمانی، علی جعفری، احسان خزایی- گروه صحنه و لباس: شهرزاد نصر، فرشاد پایلوند، فریماه مرادی، محمد چهاردولی- گروه صدابرداری: اشکان طلوعیان، میلاد عبادی- گروه چهره‌پردازی: امیر خدادادی، راحله صرافت- گرافیک: طا‌ها ذاکر- تهیه‌کنندگان: مجید مدرسی ، سعید آرمند_ بازیگران: سورن مناساکانیان، شادی کرم رودی، ناهید حدادی، اردشیر مهرآبادی، محمد باقر صفانور، سعید آبیاری، پاشا جمالی، مرتضی نفری، تقی هاتفی، محمد‌کعبین