هنروتجربه: ژاک ریوت از فیلم‌سازان منتسب به موج نوی سینمای فرانسه که همراه با فرانسوا تروفو و کلود شابرول، کارش را به عنوان نویسنده با مجله کایه دو سینما آغاز کرده بود، در سن ۸۷ سالگی درگذشت.

ژاک ریوت که در سال‌های اخیر عمرش از بیماری آلزایمر رنج می‌برد، برای ساخت فیلم‌های روشنفکرانه و معمایی نظیر «سلین»، «ژولی به قایق‌سواری می‌رود» و «مزاحم زیبا» شهرت دارد. ریوت اگرچه هیچ‌گاه به شهرت تروفو، ژان لوک گدار و شابرول، همتایان خود در کایه دو سینما نرسید اما همیشه از سوی آن‌ها مورد احترام بود. تروفو زمانی در مورد او گفته بود: «ریوت متعصب‌ترین آدم سینمایی در بین تیم ما متعصب‌های موج نو است.» او به زمان بالای فیلم‌هایش شهره بود و میل زیادی به فتح مرزهای قصه‌گویی جریان رایج فیلم‌سازی داشت.
ریوت در سال ۱۹۲۸ در روان فرانسه به دنیا آمد و بعدها به کایه دو سینما که آن زمان آندره بازن سردبیرش بود پیوست و همچون هم‌رده‌هایش با تشویق شدن به فیلم‌سازی، نخستین فیلمش با نام «او پاریس به ما تعلق دارد» را در سال ۱۹۶۱ ساخت؛ فیلمی که با استقبال منتقدان رو به رو شد اما شکست تجاری خورد. این منتقد- فیلم‌ساز
 در کایه دو سینما باقی ماند و در سال ۱۹۵۳ سردبیر این مجله معتبر شد. مجله زیر نظر او نگاه سیاسی پیدا کرد و بازتاب دهنده بینش روشنفکرانه آن دوره شد. ریوت سال ۱۹۶۵ از سردبیری استعفا داد و فیلم‌سازی را با ساختن «راهبه» با بازی آنا کارینا پی گرفت. راه‌اندازی مجله «لا گازت دو سینما» همراه با اریک رومر هم از دیگر فعالیت‌های ریوت بود که البته پس از انتشار پنج شماره دیگر چاپ نشد.
آخرین فیلم ژاک ریوت «اطراف یک کوه کوچک» نام دارد که سال ۲۰۰۹ با بازی جین برکین ساخته شده و رواینگر قصه گروه است که سیرکی سیار را اداره می‌کنند.