هنر و تجربه: جشنواره فیلم ساندنس با اهدای جوایز اصلی خود به فیلم رکوردشکن «تولد یک ملت» نیت پارکر به ایستگاه آخر رسید.

فیلم «تولد یک ملت» اولین ساخته نیت پارکر، که هفته پیش با واگذاری حق پخش ۱۷/۵ میلیون دلاری به کمپانی فاکس سرچ‌لایت، رکورد فروش یک فیلم در تاریخ برگزاری جشنواره ساندنس را شکست، توانست جایزه بزرگ هیأت داوری را به خود اختصاص دهد. تولد یک ملت که به موفقیتی همه جانبه در این دوره ساندنس رسید، قصه زندگی نت ترنر رهبر شورشی برده‌ها در ایالت ویرجینیای آمریکا در سال ۱۸۳۱ را به تصویر کشیده است. نیت پارکر علاوه بر کارگردانی و نویسندگی، خودش ایفاگر نقش اول فیلم است.دیگر جوایز بخش ‌های مختلف به شرح زیر هستند:

بهترین مستند بخش سینمای جهان (جایزه بزرگ هیأت داوری):«سونیتا» رخساره قائم‌مقامی

جایزه «نکست» برای فیلم منتخب مخاطبان: «اولین دختری که عاشقش بودم» کرم سانگا

بهترین کارگردانی یک مستند آمریکایی:«زندگی» ساخته راجر راس ویلیامز

بهترین کارگردانی برای یک درام آمریکایی:«مرد ارتشی سوئیسی» دنیل شینرت

بهترین کارگردانی یک مستند در بخش سینمای مستند جهان:میکال مارزاک برای «همه این شب‌های بی‌خوابی»

بهترین کارگردانی یک درام در بخش سینمای جهان:فلیکس ون گرونینگن برای فیلم سینمایی «بلژیک»

در بخش بهترین فیلم‌نامه:رابرت گرین برای «کیت نقش کریستین را بازی می‌کند»

امسال در مجموع ۱۲۰ فیلم که ۹۸ مورد آن‌ها اولین نمایش جهانی خود را داشتند، به روی پرده‌های ساندنس رفتند. فیلم‌ها از ۳۷ کشور مختلف انتخاب شده و از این میان ۴۸ کارگردان با اولین فیلم‌شان حضور داشتند. این تعداد فیلم از بین ۱۲ هزار و ۷۹۳ فیلم متقاضای حضور در ساندنس انتخاب شده‌ بودند. از این تعداد چهار هزار و ۸۱ عنوان فیلم بلند و هشت هزار و ۷۱۲ فیلم کوتاه بودند.

داوری بخش های مختلف این جشنواره را ۲۴ سینماگر برعهده داشتند که از بین آن‌ها مارک آدامز مدیر جشنواره فیلم ادینبرو، فرناندا سولورزانو منتقد سینمایی و آپیچاتپونگ ویراستاکول فیلم‌ساز تایلندی داوران بخش آثار دراماتیک سینمای جهان بودند.

رابرت ردفورد که بیش از ۳۰ سال است ریاست جشنواره ساندنس را به عهده دارد، در کنفرانس خبری افتتاحیه این جشنواره درباره ماهیت آن گفته بود: «ایده راه‌اندازی یک جشنواره فیلم مستقل، قرار نبود تا آن را به جایگاهی تبدیل کند که شورشیان از پشت کوه آمده، به سینمای جریان اصلی حمله کنند. فقط قصد داشتیم تا از طریق این جشنواره، معنا و حوزه فیلم‌سازی مستقل را گسترش دهیم و راهی ایجاد کنیم تا کارگردان‌های گمنام آثارشان را عرضه کنند.»

سی‌ودومین دوره جشنواره ساندنس از ۲۱ تا ۳۱ ژانویه در ایالت یوتای آمریکا برگزار شد. سال گذشته درام «من، ارل و دختر مردنی» ساخته آلفونسو گومز ریخون جوایز اصلی ساندنس را به خود اختصاص داد.