هنر و تجربه: آرش عباسی نویسنده فیلم‌نامه «گاهی» که بعد از سال‌ها نمایشنامه‌نویسی امسال با این فیلم در جشنواره فیلم فجر حضور دارد‌، در مورد چند و چون ورودش به عرصه جدید نگارش توضیح داد. عباسی گفت: «مدتی است ذهنم مدام به فیلم‌نا‌مه‌نویسی سرک می‌کشد، اما متاسفانه تاکنون خیلی خوش‌شانس نبوده‌ام. ورود به عرصه فیلمنامه‌نویسی همیشه دغدغه‌ام بوده، چون این حوزه همیشه برایم جذابیت‌های زیادی داشته است. اما متاسفانه در این زمینه خیلی خوش‌شانس نبوده‌ام.

این نویسنده در گفت‌وگو با ایسنا توضیح داد: «مثلا همین فیلمنامه گاهی باید دو سال پیش ساخته می‌شد، چون فیلمنامه آن را خیلی قبل‌تر نوشته بودم». نویسنده نمایشنامه‌های «زیرزمین»، «پدرانه» و «ورود آقایان ممنوع» خاطرنشان کرد: «البته معتقدم ذهن نمایشنامه‌نویسی دارم و به سادگی نمی‌توانم از فضای تئاتر جدا شوم و به همین دلیل همین فیلمنامه گاهی  هم در فضای تئاتر نوشته شده و دیگر فیلمنامه‌هایم نیز مشخصه‌های نمایشنامه را دارند که البته طبیعی است و حالا بیش از هر چیز دغدغه پیوند نمایشنامه نویسی و فیلمنامه‌نویسی را دارم.»

عباسی در ادامه با بیان مشکلاتی که برای ساخت فیلم «گاهی» وجود داشته است، توضیح داد: « هرگز نمی‌توانم تصور کنم یکی از نمایشنامه‌هایم بدون حضور من تکمیل شود و به اجرا برسد، چون هرگز کارم را تمام شده نمی‌دانم و با همین تصور ذهنی وارد عرصه فیلمنامه‌نویسی هم شدم که متاسفانه کاملا متفاوت بود. از جایی به بعد سر فیلم، ارتباطم با کارگردان فیلم قطع شد و دوباره زمانی با یکدیگر گفت‌وگو کردیم که فیلم ساخته شده بود. یعنی در این وقفه فیلم را ساخته بودند و این وضعیت برایم اتفاقی بسیار ناخوشایند بود. با اینکه فیلم را ندیده‌ام و نمی‌توانم آن را قضاوت کنم، اما تصوری از این مدل کار کردن نداشتم. تصور می‌کردم به عنوان نویسنده باید در جلسات تمرین و بازنویسی حضور داشته باشم و حالا نمی‌دانم بر سر فیلمنامه‌ام چه آمده است. فقط آرزو می‌کنم تلاش چند ساله‌مان کمی شبیه به آن چیزی باشد که خواسته مشترک من و کارگردان کار بود. با اینکه ایران نبودم پیشنهاد کردم هر زمان ساخت فیلم قطعی شود، حتما به ایران بر می‌گردم تا بتوانم فیلمنامه را بازنویسی کنم اما این اتفاق نیفتاد.»

نویسنده و کارگردان نمایش «نویسنده مرده است» درباره ایده ساخت فیلم «گاهی» که به عنوان یک فیلم سلفی حساب می‌شود و بدون حضور فیلمبردار ساخته شده است، توضیح داد: «همه چیز به اصل اول فیلم‌نامه برمی‌گردد چون نکته کلیدی فیلم‌نامه این است. چند دوست قرار می‌گذارند که از یک شب مهمانی‌شان فیلم‌برداری کنند و هر اتفاقی که افتاد تصویر را قطع نکنند، اما هرچه ماجرا جلوتر می رود حوادثی اتفاق می‌افتد که فیلم‌برداری را غیرممکن می‌کند. با این حال بعضی از آنها اصرار به ادامه آن دارند به همین دلیل ناخودآگاه مهمانی آن شب و تصاویر آن، توسط بازیگران فیلم ثبت می‌شود.»

آرش عباسی در پایان درباره ادامه فعالیتش در عرصه فیلم‌نامه‌نویسی گفت: «در این زمینه تردیدی ندارم. این روزها ذهنم تنها به فیلمنامه نویسی معطوف شده است. نمی‌دانم شاید ذهنم حالا بیشتر به جاهای دیگری سرک می‌کشد.»

فیلم «گاهی» ساخته محمدرضا رحمانی و با بازی فریبرز عرب نیا، اندیشه فولادوند، مهدی پاکدل، آزاده صمدی، ایمان افشاریان و عاطفه نوری در بخش هنر و تجربه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درمی‌آید.

 

برچسب‌ها: