هنر و تجربه: در نبود ایرج کریمی از مجید گرجیان همکار و فیلم‌بردار او در آخرین فیلمش، خواستیم تا از تجربه کار با ایرج کریمی و آشنایی با او و فضای کار در این آخرین اثر ایرج کریمی بنویسد. مجید گرجیان که از بین آثاری که فیلم‌برداری کرده چهار فیلم «گس»، «روز مبادا»، «پریدن از ارتفاع کم» و «داره صبح می‌شه» در هنروتجربه به نمایش درآمده، در این یادداشت از ایرج کریمی نوشته‌است:

«نوشتن در مورد ایرج کریمی برای گروه هنروتجربه به دلیل حضور فیلمش در این بخش از جشنواره، نباید کار راحتی باشد. برای کسی چون من که به عنوان فیلم‌بردار آخرین اثرش «نیم‌رخ‌ها» اقبال این را داشتم که در کنارش باشم و از او چیزهای زیادی در مورد سینما و زندگی و کار گروهی بیاموزم.
سخت است به دلیل این‌که قرار است همه فیلم‌سازان این بخش در مورد فیلم‌هایشان یادداشتی بنویسند و تو به عنوان ایرج کریمی همه سینمای ایران دیگر نیستی.
و نمی‌دانم که اگر خودش بود چه می‌گفت از بی‌مهری‌ها و حرف‌های مانده این همه سال که سینما کار کرد و سینما نوشت و به سینما فکر کرد.
سخت است به این دلیل که خودش حتی برای یک‌بار هم نتوانست آخرین کارش را روی پرده سینما ببیند، کیف کند و سرخوش شود از همکاری با جوانانی که عاشقانه کنارش بودند و مثل پروانه‌ای دورش چرخیدند و از همکاری با او به خود بالیدند که لایق‌اش بود؛ چرا که روشنگر بود و دانا.
الان که این یادداشت را می‌نویسم یه این فکر می‌کنم که یک سال قبلش با ایرج کریمی در حال گرفتن سکانس‌های آخر «نیم‌رخ‌ها» بودیم و دلگرم و مسرور از همکاری با او در این روزهای سرد سال.
چه سخت است که او دیگر در میان ما نیست با چاکرم گفتن‌هایش، نقدهایش، برق نگاه تیزبین و باهوشش و صدای گرم و پرمهرش.
ایرج جانِ کریمی، جایت برای همیشه در قلب‌مان محفوظ است.
چاکرم، مجید گرجیان»

برچسب‌ها: