هنروتجربه: دومین روز جشنواره سی‌وچهارم فجر در برج میلاد، طبق برنامه از پیش اعلام شده، با نمایش یک فیلم مستند آغاز می‌شود. «مجتبی» به کارگردانی محمدحسن دامن‌زن مستندی است که آغازگر روز دوم جشنواره است. فیلمی که درباره یک هنرپیشه تئاتر عروسکی است و اولین بار در جشنواره سینماحقیقت به نمایش درآمده است.

خبرگزاری فارس با محمدحسن دامن‌زن سازنده مستند «مجتبی» گفت‌و‌گویی کوتاه انجام داده است. دامن‌زن در این گفت‌وگو به تصویر کشیدن تنهایی آدم‌ها در دنیای پرتضاد امروز را اصلی‌ترین هدف فیلمش عنوان کرده است: «در این مستند بیشتر تنهایی آدم‌ها در تضادها و دنیای امروز مد نظرم بود؛ اینکه در جهان پر زرق و برق آدمی که نمی‌خواهد تازه به دوران رسیده باشد ناچار از جامعه طرد می‌شود و گوشه تنهایی را انتخاب می‌کند.»
این مستندساز با بیان این‌که با سوژه مستند «مجتبی» می‌توانستم شرایط یک هنرمند را در جامعه معاصر ایران به تصویر بکشم، تاکید کرد:«سوژه من آدمی بود که از طرف خانواده در فشار بود تا به خارج از کشور برود اما نمی‌خواست برود. به آن‌ها می‌گفت اگر بروم خارج از کشور نابود می‌شوم و هنر من برای مردم است و از طرف دیگر شاگردی داشت که می‌گفت که بیاییم تئاتر عروسکی‌مان را با نور و صدا تقویت کنیم و او در این میان مانده بود و نه با آن ایده خروج از کشور همراه بود و نه با ایده شاگردش و این شرایط برزخ‌گونه که برای خیلی از هنرمندان امروزی پیش می‌آید، خیلی مهم بود.»
دامن‌زن درباره نگاهش به داوران بخش مستند نیز گفت: «من با داوران کاری ندارم سعی کردم مستند تلخی نسازم و نمی‌خواستم هم مستند تلخی باشد که تماشاچی را اذیت کند بلکه می‌خواستم مستند شوخ و شنگ بسازم که بیننده عامی هم لذت ببرد و این در فیلم هست و درآمده‌است.»