هنر و تجربه: با گذشت اولین روز از سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر و دومین حضور رسمی فیلم‌های هنر و تجربه در جشنواره امسال، همه خبرهای داغ این روزها به این رویداد سینمایی ایران اختصاص دارد. در طول جشنواره فیلم فجر با رصد رسانه‌های مکتوب و غیرمکتوب به انعکاس و انتشار بازتاب‌های هنر و تجربه در کاخ جشنواره می‌پردازیم. دیروز (۱۲ بهمن) در سینما رسانه و هنرمندان، فیلم «برداشت دوم از قضیه اول» به کارگردانی پویان باقرزاده به نمایش درآمد. فیلمی که حواشی و گفت‌وگو با کارگردان جوانش منتشر شده در مطبوعات امروز (۱۳ بهمن) است.

در شماره ۱۰۷ روزنامه سینما گفت‌وگویی با پویان باقرزاده و مدیر فیلم‌برداری فیلم، میثم رجبعلی‌نژاد منتشر شده است. باقرزاده راجع به اکران فیلمش در بخش هنر و تجربه گفت:« من در یک گروه تئاتری عضور هستم که «پاپتی‌ها» نام دارد و حمید پورآذری سرپرستی آن را عهده‌دار است. سه نفر از بازیگران این فیلم از اعضای گروه پاپتی‌ها هستند که سال‌هاست به طور حرفه‌ای تئاتر کار می‌کنند و در این عرصه مطرح هستند. همین علاقه به تجربه کردن باعث شد تا فیلم بلند خود را از سوژه‌ای آغاز کنم که به آن مسلط هستم، داستان چند بازیگر تحصیل‌کرده تئاتر است که با یکدیگر دوست هستند اما دچار انفعال شده‌اند و دنبال یک معجزه در زندگی‌شان می‌گردند. وقتی داشتم فرم حضور در جشنواره را پر می‌کردم به این نتیجه رسیدم که بهترین فضا برای دیده شدن این فیلم و رسیدن آن به دست مخاطب اصلی‌اش، همین گروه هنر و تجربه است. حالا هم این بخش را از بخش نگاه نو مناسب‌تر به حساب می‌آورم. امیدوارم پیش‌بینی‌هایمان درست از آب درآید و قشرهای خاص مخاطب این فیلم در جشنواره هم از آن استقبال کنند. »

در قسمتی دیگر رجبعلی‌نژاد درباره پلان طولانی فیلم توضیح داد:«تمرینات فیلم مانند یک تئاتر انجام شد چون اساسا قصه فیلم درمورد یک گروه تئاتری است که می‌خواهند یک فیلم سینمایی بلند بسازند. آقای باقرزاده، کارگردان فیلم از ابتدا برای این سکانس و این فصل از فیلم، چنین ساختاری را مدنظر داشتند که به نظر من به لحاظ فرمی و آن چیزی که در فیلم‌نامه وجود داشت، انتخاب درستی بود. ما تجهیزات فنی حرفه‌ای و عجیبی در این فیلم نداشتیم. به نظرم اگر از گروه ما حمایت می‌شد، می‌توانستیم به تصاویر ایده‌آل‌تر از این هم برسیم، ولی با تلاش‌های دوستانی چون احسان واثقی، تدوین‌گر سعی کردیم، کار را به آن چیزی که مدنظرمان بود، نزدیک کنیم.»

خبرگزاری مهر به مشکل صدا فیلم در زمان اکران «برداشت دوم از قضیه اول» اشاره کرده است. باقرزاده به خبرنگار مهر گفت:«بعد از بروز چنین اشکالی در هنگام نمایش فیلم، تلاش کردم تا یکی از مسئولان جشنواره فیلم فجر و یا مسئول صدای سالن را پیدا کنم، اما در کمال تعجب نتوانستم کسی را پیدا کنم تا این مشکل را برطرف کند، در نهایت با یکی از مسئولان تشریفات مشکل خود را بیان کردم که او هم گفت هیچ کاری از دستش برنمی آید چون مسئولیتی در این زمینه ندارد. مساله این است که مگر می شود مسئول صدای سالن در هنگام نمایش فیلم حضور نداشته باشد. به هر حال پس از پایان نمایش فیلم با مسئولان جشنواره صحبت کردم تا حداقل از این به بعد مسئول پخش و صدای سالن مشخص باشد تا دیگر کارگردانان مانند من برای پیدا کردن مسئولان مربوطه دچار مشکل نشوند. من نزدیک به یک ساعت و نیم تلاش کردم تا بتوانم مسئولی را برای حل این مشکل پیدا کنم و به نتیجه نرسیدم. »

بانی‌فیلم نیز انتقاد پویان باقرزاده از برگزار نشدن نشست‌ خبری برای فیلم‌های هنر و تجربه را منتشر کرده است:« وقتی به طور صرف برای نمایش فیلم به اینجا بیایم و حرفی راجع به فیلم زده نشود، اتفاق خوبی نیست. ما بدون هیچ پشتوانه‌ای وارد جشنواره فیلم فجر شدیم و تنها می‌خواستیم فیلم ما درست دیده شود و درباره آن صحبت شود اما متاسفانه این شرایط امکان‌پذیر نشد. »

همچنین خبرگزاری‌های ایلنا، ایسنا، روزنامه‌ صبا و… نیز به گفت‌وگو با پویان باقرزاده پرداخته‌اند.

در روزنامه‌های سینما، شرق، اعتماد، جهان اقتصاد به جدول اکران فیلم‌های هنر و تجربه جشنواره سی‌وچهارم در سینماهای مردمی پرداخته است. «یک شهروند کاملا معمولی» به کارگردانی مجید برزگر، «نیم‌رخ‌ها» به کارگردانی ایرج کریمی، «برداشت دوم از قضیه اول» به کارگردانی پویان باقرزاده، «چهارشنبه» به کارگردانی سروش محمدزاده، و «سگ و دیوانه عاشق» به کارگردانی علی‌محد قاسمی، همچنین «اعترافات ذهن خطرناک من» به کارگردانی هومن سیدی و «پرویز» به کارگردانی مجید برزگر از فصل قبل فیلم‌های هنر و تجربه را می‌توانید در سینماهای این گروه به تماشا بنشینید.