هنر و تجربه: جشنواره فیلم «جنوب از جنوب غربی» (SXSW) که از معتبرترین جشنواره‌ها برای ارائه فیلم‌های مستقل و ارزان به حساب می‌آید، فیلم‌های بخش مسابقه خود در بخش‌های مختلف را اعلام کرد.

امسال در این جشنواره که در ایالت تگزاس  برگزار می‌شود، ۱۳۹ فیلم به نمایش درمی‌آیند که ۸۹ تعداد از آن‌ها اولین نمایش جهانی خود را دارند. فیلم‌های انتخاب شده از بین دو هزار و ۴۵۶ اثر ارسال شده به این رویداد سینمایی انتخاب شده‌اند.

ده فیلم در بخش مسابقه داستانی با یکدیگر رقابت می‌کنندکه عبارتند از: «منجنیق» ساخته آدام پینی، «قبل از آن‌که خورشید منفجر شود» دبرا آیزن‌استاد، «اقدام کلر» لیزا رابینسون و آنی هاول، «مجموعه:ناخودآگاه» لیلی بالدوین و فرانچس بودومو، «دونالد گریه کرد» کریس آودیسیان، «شکارچی کلکسیون‌دار» جاش لوسی، «خانم استیونس» جولیا هارت، «نیمه گمشده» جوئی کلاین، «ولگرد» موسی سعید، «ترانسپیکو» کرگ کیدار.

هم‌چنین ده فیلم در بخش رقابت مستند جشنواره جنوب از جنوب‌غربی به روی پرده می‌روند. در بخشی مجزا به نام «خبرسازان» هم فیلم «هر کسی چیزی می‌خواهد» جدیدترین فیلم سینمایی ریچارد لینک‌لیتر نمایش درمی‌آید؛ فیلمی که قبلاً به عنوان افتتاحیه جشنواره انتخاب شده‌است. این بخش به نمایش فیلم‌های مستقلی اختصاص دارد که کارگردان شاخص یا گروه بازیگری مطرحی دارد. کسری فراهانی کارگردان ایرانی‌الاصل هم با فیلم «انتظار» با بازی جیمز کان(بازیگر نقش مکمل فیلم پدرخوانده) در بخش «چشم‌انداز سینمای قصه‌گو» این جشنواره حضور دارد. فیلم فراهانی در مورد دو محصل دبیرستانی است که قصد دارند برای فیلمی که می‌خواهند بسازند، پیرمرد همسایه خودشان را بترسانند. فراهانی قبل از ساخت فیلم اول خود «انتظار»، در گروه طراحی صحنه آثار مطرحی چون «آواتار»، «آلیس در سرزمین عجایب»، «مورد عجیب بنجامین باتن»، «۳:۱۰ به یوما»، «مرد عنکبوتی ۳» و ….. حضور داشته‌است.

جانت پیرسون، مدیر جشنواره جنوب از جنوب‌غربی در مورد کیفیت دوره جدید این جشنواره می‌گوید: «تلفیقی از فیلم‌سازان نوظهور و تثبیت شده لیست انتخابی ما را تشکیل می‌دهند. در مورد ما همیشه گفته می‌شود که فیلم‌هایی از زندگی معمولی مردم را نمایش می‌دهیم. آثار ما هم برای تفریح، هم روشن شدن ذهن و هم ادای دین به هنر هستند.»

طبق گفته مسئولین برگزاری جشنواره، احتمال اضافه شدن فیلم‌های دیگری به جنوب از جنوب غربی وجود دارد؛ این جشنواره در بیست و سومین دوره خود از ۱۱ تا ۱۹ مارس (۲۱ تا ۲۹ اسفند) برگزار می‌شود.

برچسب‌ها: