هنروتجربه: روز دوم جشنواره فجر بدون آن‌که نمایش فیلمی به تاخیر بیافتد و بدون برخی مشکلات روز اول سپری شد. تفاوت دیگر این بود که از این روز برگزاری نشست‌های مطبوعاتی از ساعت ۱۰ صبح آغازگر برنامه‌های جشنواره بود. نشست‌های مطبوعاتی که سابق براین بعد از اتمام نمایش فیلم برگزار می‌شد،در این دوره از جشنواره به صبح روز بعد منتقل شده‌است و البته این نشست‌ها فقط شامل فیلم‌های دو بخش سودای سیمرغ و نگاه نو می‌شود و بخش‌های مستندو هنروتجربه نشست مطبوعاتی ندارند. نشست‌های روز اول تحت تاثیر اعتراض عوامل فیلم «نیمه شب اتفاق افتاد» به عدم حضورشان در تلویزیون و البته غیبت داشتن تعدادی از بازیگران دو فیلم دیگر در نشست‌های صبحگاهی بود. غیبتی که نیکی مظفری بازیگر فیلم «نقطه کور» دلیل آن را حضور تعدادی از بازیگران سر صحنه فیلم‌برداری در شهرستان خواند.

برزگر،حیدری جشنواره 34

اولین سئانس برج میلاد هر روز به مستندها اختصاص دارد. سه‌شنبه مستند«مجتبی» به کارگردانی محمدحسن دامن‌زن آغازگر ماراتن فیلم‌بینی بود و بعد از آن نوبت به «یک شهروند کاملا معمولی» رسید. در حالی که فیلم‌های بعدازظهر معمولا با تماشاگر کمتری به نمایش درمی‌آیند اما بیشتر ظرفیت سالن برای سومین فیلم مجید برزگر پر شد. بعد از نمایش فیلم حلقه زدن عکاسان و خبرنگاران به دور مجید برزگر از اتفاقات قابل ذکر روز دوم جشنواره است. ابراهیم حاتمی‌کیا که امسال حضور پررنگی در کاخ جشنواره دارد، از تماشاگران این فیلم بود.

نمایش فیلم‌های سوم و چهارم با استقبال کمتری نسبت به روز اول جشنواره روبه‌رو شد. «جشن تولد» ساخته عباس لاجوردی و «دلبری» از سیدجلال دهقانی اشکذری دو فیلم از بخش نگاه نو و سودای سیمرغ بودند که بعضی از منتقدین و اهالی رسانه گپ و گفت در فضای بیرون از سالن را ترجیح دادند. اما سئانس آخر با فیلم پلیسی فرزاد موتمن «آخرین بار کی سحر رو دیدی؟» تبدیل به پرمخاطب‌ترین فیلم در دو روز اخیر شد. «آخرین بار کی سحر رو دیدی؟» البته در بعضی صحنه‌های پایانی آن از خندیدن حضار در امان نماند. حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی هم از تماشاگران این فیلم بود. ایوبی شب وارد برج میلاد شد و همراه با محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر از بخش‌های مختلف بازدید کرد و البته به سوال‌های خبرنگاران پاسخ داد و جلوی دوربین عکاس‌ها قرار گرفت. ایوبی درباره بعضی منتقدین جشنواره فیلم فجر هم گفت این عده نمی‌خواهند جشن سینمای انقلاب به خوبی برگزار شود و باید در دل خود دگرگونی ایجاد کنند. رییس سازمان سینمایی از استقبال مردم هم از فیلم‌های جشنواره ابراز خشنودی کرد.از محمد حیدری هم درباره جوایز جشنواره سوال شد که او در پاسخ تاکید کرد:«دخالتی در بخش جوایز ندارم همان‌طور که در بحث انتخاب دخالتی نکردم و به همین دلیل جایزه دبیرجشنواره را امسال حذف کردیم. امسال جایزه مشترک نداریم و تنها در هر بخش یک سیمرغ بلورین اهدا می‌شود ودر بخش سودای سیمرغ دیپلم افتخار اهدا نمی‌شود.»

1986397

در سینماهای مردمی هم بعضی از فیلم‌ها به نمایش فوق‌العاده رسیدند. «بارکد» و «اژدها وارد می‌شود» در پردیس آزادی ، «لانتوری» در پردیس کورش و «بادیگارد» در سینما استقلال سئانس فوق‌العاده داشتند. فیلم «گاهی» نیز که با شعار اولین فیلم سلفی سینمای ایران در بخش هنروتجربه حضور دارد، در پردیس کورش با استقبال روبه‌رو شد و تعدادی از تماشاگران این فیلم روی زمین نشستند. آرای مردمی هم اعلام شده اما در خبری که جشنواره در اختیار رسانه‌ها گذاشته‌است، هنوز رقمی دیده نمی‌شود و پنج فیلم «ابد و یک روز» سعید روستایی، «اژدها وارد می‌شود» مانی حقیقی، «ایستاده در غبار» محمدحسین مهدویان، «بارکد» مصطفی کیایی و «لانتوری» رضا درمیشیان پنج فیلمی هستند که به ترتیب الفبا درصدر نظرسنجی مردمی قرار دارند. هیچ‌کدام از این پنج فیلم هنوز در برج میلاد نمایشی نداشته‌اند. ابراهیم حاتمی‌کیا، کمال تبریزی، حسن فتحی، امیر شهاب رضویان،بهروز افخمی، دانیال حکیمی، رضا بابک، بهرام عظیمی، مریلا زارعی، جواد یحیوی و رضا ناجی از چهره‌هایی بودند که شب گذشته در برج میلاد حضور داشتند.