هنروتجربه- «سینما نیمکت» دومین تجربه سینمایی محمد رحمانیان و اولین فیلم بلند او در ایران است که در بخش هنروتجربه سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درمی‌آید. این فیلم که در ابتدا قرار بود به تهیه‌کنندگی فرشته طائرپور ساخته شود، توسط تورج منصوری فیلم‌بردار صاحب نام سینمای ایران تهیه شده و  حالا برای بخش هنروتجربه جشنواره امسال در کنار ده فیلم دیگر انتخاب شده‌است. محمد رحمانیان بعد از آنکه در سال‌های اخیر نمایش‌های متعددی را در ستایش سینما و موسیقی با یک گروه نسبتا ثابت روی صحنه برده، «سینما نیمکت» را با همان مضامینی که در نمایشنامه‌های خود دنبال می‌کند و با همان گروه بازیگران این بار در قواره پرده سینما آماده نمایش کرده‌است. داستان سینما نیمکت برمحوریت چهار شخصیت اصلی در بستر سه دوره از تاریخ معاصر کشور می‌گذرد. این فیلم داستان یک گروه دوره گرد نمایشى است که در سال هاى ۶٨-٧٣ (دوران ممنوعیت ویدیو) فیلم‌هاى تاریخ سینما را در روستاهاى دورافتاده و قهوه‌خانه‌ها براى مردم اجرا مى‌کنند. «ناصی نیمکت» با بازی علی عمرانی، «صبا» که یک ویولن زن دوره‌گرد است با بازی و گریم متفاوت اشکان خطیبی، «عطا» با بازی هومن برق‌نورد و «مِلی»، آمپول‌زنی که در کودکی نمایش بازی می‌کرده با بازی مهتاب نصیرپور چهار شخصیت محوری سینما نیمکت هستند.اگرچه سینما نیمکت اولین تجربه کارگردانی رحمانیان در ایران محسوب می‌شود اما او پیش از این به عنوان فیلم‌نامه نویس در سینما حضور داشته، فیلم‌نامه آثاری چون« کتاب قانون» به کارگردانی مازیار میری و«پاداش» ساخته کمال تبریزی توسط رحمانیان نوشته‌شده‌است.
پیش‌تولید فیلم «سینما نیمکت» آبان‌ماه سال گذشته و در سکوت خبری آغاز شد و با ساخت دکور اصلی توسط محسن شاه‌ابراهیمی و گروهش در آذرماه همان سال ادامه پیدا کرد. به گفته تورج منصوری تهیه‌کننده و مدیر فیلم‌برداری سینما نیمکت لوکیشن اصلی این فیلم مکان و فضایی فرضی دارد که گروه تولید، مابه‌ازای خارجی برای آن پیدا نکرده و مجبور به ساخت آن در یکی از سوله‌های نمایشگاه بین‌المللی تهران شد. به این ترتیب اواخر دی ماه سال گذشته فیلم‌برداری فیلم محمد رحمانیان با حدود بیست جلسه فیلم‌برداری در همین لوکیشن آغاز و تا آخر سال ۹۳ در لوکیشن‌هایی که در کوهستان‌های شمال غربی و شمال شرقی تهران انتخاب شده‌بود و همین‌طور محله‌های شهرری و ورامین به پایان رسید.

IMG_2337

سینما نیمکت/ نویسنده و کارگردان: محمد رحمانیان ـ تهیه کننده و مدیر فیلم‌برداری: تورج منصوری ـ تدوین: حسن ایوبی، محمد رحمانیان ـ مدیر صدابرداری/طراحی و ترکیب صدا:پرویز آبنار ـ  طراح چهره‌پردازی: مجید اسکندری ـ مدیر هنری: محسن شاه ابراهیمی ـ فیلم‌بردار: رضا غفاری ـ‌ طراح جلوه‌های بصری: سید امیررضا معتمدی ـ موسیقی: فردین خلعتبری ـ  عکاس: احسان نقابت ـ دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز: صالح جوان ـ منشی صحنه: هاله فروزنده ـ گروه کارگردانی: پدیده جمال‌ها، علیرضا فولادشکن ـ‌ مدیر تولید: محمدرضا منصوری ـ جانشین تولید: عباس کبیری ـ‌ سرمایه گذار: افسانه حسن رئیسی- بازیگران: علی عمرانی، مهتاب نصیرپور، اشکان خطیبی، هومن برق نورد، رامین پورایمان، اصغر پیران، مهدی ساکی، علی تاجمیر، امیر افشار، افشین اخلاقی، سیدعلی خوانساری، الهام دهقانی- با حضور:‌ حسین عرفانی، تورج منصوری و رضا ناجی