هنر و تجربه: دولت ایتالیا برنامه‌ای که مدت‌ها بر سر آن بحث بود رادر سال ۲۰۱۷ به مرحله اجرا می‌رساند و  ۴۰۰ میلیون یورو سوبسید را برای صنعت سینما آن کشور در نظر می‌گیرد.

این طرح منجر به ایجاد رفورمی در سیستم مالی سینمای ایتالیا می‌شود که روی جنبه‌های مختلف سینما از جمله تولید، پخش و نمایش تأثیر بسزایی خواهد گذاشت. متیو رانزی نخست وزیر  و داریو فرانچسچینی وزیر فرهنگ ایتالیا این هفته اعلام کردند که بودجه سالانه سینمای این کشور به ۴۰۰ میلیون دلار در سال خواهد رسید و با توجه به اعمال تخفیف جدید در مالیات سینما، این صنعت با رشد اقتصادی بالایی مواجه می‌شود . طبق اعلام فرانچسچینی، برنامه بودجه جدید و کاهش مالیات‌ها از سال ۲۰۱۷ به مرحله اجرا می‌رسد.

وزیر فرهنگ ایتالیا که در راستای تصمیم‌گیری برای اقدام مورد نظر، از برناردو برتولوچی (خالق «آخرین تانگو در پاریس»)، جوزپه تورناتوره (سینما پارادیزو)، پائولو سورنتینو (زیبایی بزرگ) و روبرتو بنینی (زندگی زیباست) مشورت گرفته است پس از جلسه‌ای که با این فیلم‌سازان برگزار کرد گفت: «هر ساله حدود ۱۲ درصد از درآمد شرکت‌های مرتبط با فعالیت‌های سینمایی که به عنوان مالیات گرفته می‌شود، مستقیماً به بودجه‌ای تزریق می‌شود که رقم آن کمتر از ۴۰۰ میلیون یورو  نخواهد بود. سیاست جدید باعث می‌شود تا حدود ۶۰ درصد، سرمایه بیشتری در سینمای ایتالیا به گردش دربیاید».

سابق بر این، صنعت نمایش و هنر در ایتالیا تنها از طریق یک سوبسید واحد از سوی دولت مورد حمایت قرار می‌گرفت که بین سینما، موسیقی، اپرا و تئاتر تقسیم می‌شد. حالا کمپانی‌های تولید فیلم، پخش‌کننده‌ها و سینماها از یک بودجه دولتی اختصاصی برای بخش سینما بهره‌مند خواهند داشت. سینماگران ایتالیایی اکنون بسته به سوابق کاری و موفقیت‌ها و دستاوردهای هنری و اقتصادی آثار قبلی خود در ایتالیا، می‌توانند از کمک‌های مالی دولت بهره ببرند؛ یعنی چیزی شبیه به مدل سوبسید دولتی‌ای که در کشور فرانسه در قبال سینما انجام می‌‌گیرد. در این راستا کمیته‌ای تشکیل می‌شود تا پروژه‌ها را ارزیابی کند. فیلم‌های اول و دوم فیلم‌سازان نیز تا ۱۵ درصد هزینه‌های خود را می‌توانند از دولت کمک بخواهند.

گفته می‌شود از سال ۱۹۴۹ تا کنون این بزرگ‌ترین رفرم اقتصادی و اعمال قوانین مرتبط با آن در سینمای ایتالیاست. برتولوچی، تورناتوره، سورنتینو، بنینی و دیگر سینماگران ایتالیایی این اقدام جدید دولت را ستوده‌اند.