هنروتجربه: محمدحسین مهدویان کارگردان فیلم «ایستاده در غبار» تاکید کرد: «برخی از منتقدان به فیلم نظر خود را به مردم تعمیم می‌دهند و می گویند مردم این فیلم را دوست نداشته اند در حالی‌که فیلم جزو انتخاب آرای مردمی است.»

به گزارش خبرگزاری مهر ، محمدحسین مهدویان با بیان این مطلب در نشست خبری این فیلم سینمایی که با حضور هادی حجازی‌فر بازیگر نقش جاویدالأثر احمد متوسلیان، سجاد پهلوان زاده تدوین گر، شجاعی طراح صحنه و لباس و حمید خزائی‌فر آهنگساز اثر برگزار شد، گفت: «برخی از رسانه‌ها درباره هر موضوعی که نگاه منتقدانه داشته باشند، آن را به نظر مردم و افکار عمومی تعمیم می دهند در حالی که چنین نیست.»

مهدویان در پاسخ به این پرسش که برای حضور این فیلم در بخش سودای سیمرغ لابی شده است،توضیح دا: «خیر، نه اهل لابی بازی هستم نه وارد مباحث لابی گری می‌شوم. من هم مثل همه فیلم سازان فیلم اولی «ایستاده در غبار» را به جشنواره فیلم فجر دادم و هیأت انتخاب فیلم را پذیرفتند و طبق فراخوان دو فیلم از فیلم های بخش نگاه نو به سودای سیمرغ راه پیدا کردند که یکی از آن فیلم‌ها «ایستاده در غبار» بود. از همین رو هیچ فشاری برای اینکه این فیلم به سودای سیمرغ برود، وجود نداشت. «ایستاده در غبار» تنها فیلمی بود که با ۷ رای هیأت انتخاب به سودای سیمرغ راه پیدا کرد.»

در ادامه این نشست شجاعی طراح صحنه و لباس درباره همکاری خود در فیلم «ایستاده در غبار» گفت: «بعد از همکاری با محمدحسین مهدویان در فیلم «آخرین روزهای زمستان» و شناختی که نسبت به او پیدا کرده بودم، تصمیم گرفتم به پیشنهاد همکاری در فیلم «ایستاده در غبار» پاسخ مثبت دهم. مهدویان به کلیت کار اشراف دارد و در تولید این فیلم سینمایی هم به اطلاعات و پشتوانه تحقیقاتی کارگردان دلگرم شدم چرا که می دانستم مهدویان با تحقیق کامل سر پروژه‌های خود حاضر می شود. بنابراین تجربه متفاوتی را در طراحی لباس و صحنه این فیلم سینمایی به انجام رساندم.»

ایستاده در غبار

محمدحسین مهدویان با اشاره به حساسیت های موضوعی در این فیلم سینمایی افزود: «برای ساخت فیلم‌هایی از این دست حساسیت‌های بسیاری وجود دارد و فکر می‌کنیم خط قرمزهایی وجود دارد که اساساً نمی توانیم سراغ فیلم‌نامه‌هایی از این دست برویم اما باید این جسارت را به خرج داد و نگارش فیلم‌نامه‌هایی از این دست را در دستور کار قرار داد.»

هادی حجازی‌فر بازیگر نقش جاویدالأثر متوسلیان با اشاره به حس و حال خود و بازی در این فیلم سینمایی بیان کرد: «علی رغم همه تردیدهایی که وجود داشت، حضور در این فیلم سینمایی را پذیرفتم و فکر نمی‌کردم که این حضور اینقدر دشوار باشد. من هر روز سه ساعت و نیم گریم می شدم و با گریم سنگین جلوی دوربین می رفتم ضمن اینکه غیر از فیلم «آخرین روزهای زمستان» هیچ نمونه قابل استناد دیگری نداشتم و همین مسأله کار را تا اندازه‌ای برای من سخت کرد.»

حجازی‌فر درباره حضور خود در مریوان گفت:«زمانی که برای بازی به مریوان می‌رفتیم به من گفتند که شهید متوسلیان در مریوان خیلی محبوب است. در ابتدا فکر کردم محبوبیتی که از آن حرف می زنند جنبه تبلیغاتی دارد اما وقتی به مریوان رسیدم و گریم شدم متوجه حضور همرزمان بومی شهید متوسلیان شدم و مثل فرماندهان با من برخورد می کردند اما نکته جالب اینجاست که وقتی گریمم را پاک می کردم باورپذیری آن‌ها از بین می‌رفت.»

در پایان این نشست محمدحسین مهدویان کارگردان فیلم «ایستاده در غبار» تاکید کرد:«بعد از نمایش فیلم «ایستاده در غبار» با واکنش های متعددی مواجه شدم و بسیاری از تماشاگران از من می‌پرسیدند که آیا درباره امام موسی صدر فیلم نمی‌سازم؟ که در پایان به این دوستان می گویم اگر شرایطی پیش بیاید حتما فیلم امام موسی صدر را می سازم.»

 

برچسب‌ها: