هنر و تجربه: آغازگر روز سوم جشنواره سی‌وچهارم مانند روز دوم برگزاری نشست‌های خبری با حضور اهالی رسانه و عوامل فیلم‌ها بود با این تفاوت که روز سوم جشنواره پرجمعیت‌ترین روز برگزاری تا به تاکنون بوده است. نشست خبری فیلم‌های «جشن تولد»، «دلبری» و «آخرین بار کی سحر رو دیدی؟» در کاخ جشنواره برگزار شد. این در حالی بود که نمایش این فیلم‌ها در روز گذشته حاشیه‌هایی را به همراه داشت و نشست‌های مطبوعاتی آن‌ها نیز خالی از حاشیه نبود. نشست مطبوعاتی فیلم «آخرین بار کی سحر رو دیدی؟» بی‌فروغ‌ترین جلسات خبری فیلم‌ها تا به امروز بوده است و در جلسه از حضور آتیلا پسیانی، ژاله صامتی و سیامک صفری که نقش‌های محوری فیلم را بر عهده داشتند خبری نبود. موتمن در این نشست به مشکلات مالی که در روزهای فیلم‌برداری با آن مواجه شده بود اشاره کرد و گویا عدم حضور بازیگران این فیلم سینمایی در مراسم نشست به همین دلیل بوده است.

بعد از برگزاری نشست‌های مطبوعاتی ماراتن فیلم‌ها در کاخ جشنواره با مستند «همراه با فرات» به کارگردانی فرشاد اکتسابی آغاز شد که استقبال خوبی هم از این مستند شد. بعد از نمایش فیلم‌های مستند مانند روزهای گذشته نوبت به بخش هنر و تجربه رسید. «قیچی» اولین فیلم سینمایی کریم لک‌زاده که به لحاظ فضا، فیلمی شبیه به فیلم‌های کوتاه کارگردانش بود، در کاخ جشنواره میزبان هنرمندان و اهالی رسانه بود. در مراسم فرش قرمز این فیلم که با حضور عوامل آن برگزار شد جشن تولد عباس غزالی، بازیگر اصلی «قیچی» را هم جشن گرفتند که سوژه جالبی برای عکاسان و تصویربرداران حاضر بر روی فرش قرمز شد. «قیچی» مخاطبان را وادار کرد تا پایان فیلم را با اشتیاق به تماشا بنشینند.

IMG_5578

مجید اسلامی، یکی از منتقدان سینمایی بعد از پایان «قیچی» به هنر و تجربه گفت:« قیچی را دوست داشتم. یکی از فیلم‌های خوبی است که تا به امروز دیده‌ام. بازی راست و دروغی که در این فیلم وجود داشت مخاطب را وادار می‌کرد تا انتها به تماشای فیلم بنشیند و منتظر پایان باشد. البته بهتر بود که یک فلش‌بک دیگر به پایان فیلم افزوده می‌شد. »

در ادامه روز سوم، تب و تاب و شلوغی کاخ جشنواره نظر همه را به خود جلب کرد. فیلمی که قرار بود در سانس بعد به نمایش درآید، «ابد و یک روز» به کارگردانی سعید روستایی بود که در دو روز برگزاری جشنواره در سینماهای مردمی مورد توجه قرار گرفته است. «ابد و یک روز» با بازی پیمان معادی، نوید محمدزاده، پریناز ایزدیار و… فیلمی بود که بعد از پایان آن اهالی رسانه به صورت ممتد و طولانی برای آن دست زدند و تشویقش کردند. ابراهیم حاتمی‌کیا، ناصر تقوایی و عادل فردوسی‌پور هم برای دیدن اولین ساخته سعید روستایی به کاخ جشنواره آمدند.

«هفت ماهگی» ساخته هاتف علیمردانی با همزمان با خروج مخاطبین از سالن بعد از «ابد و یک روز»  اکران شد. این درحالی بود که هنوز جمعیت به علت شلوغی فیلم «ابد و یک روز» به طور کامل از سالن خارج نشده بودند و مجبور شدند، بعد از خروج از سالن دوباره به در ورودی برگردند و وارد سالن شوند. هرچند برخی ترجیح دادند کمی استراحت کنند و از نیمه‌های فیلم وارد سالن شوند که این مساله به خودی خود کمی بی‌نظمی را در کاخ جشنواره ایجاد کرد.

«ایستاده در غبار» به کارگردانی محمدحسین مهدویان در سانس آخر کاخ جشنواره صف‌های طولانی روز سوم را کامل کرد. «ایستاده در غبار» که به زندگی احمد متوسلیان می‌پردازد سالن را پر از جمعیت کرد و مخاطبان به تماشای یکی از فیلم‌های پر بحث امسال نشستند. کمال تبریزی، ابراهیم حاتمی‌کیا و نرگش آبیار از مهمانان ویژه این فیلم بودند.

و اما در سینماهای مردمی فیلم‌های چون «بادیگارد» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا، «بارکد» به کارگردانی مصطفی کیایی و «ابد و یک روز» به کارگردانی سعید روستایی به سانس فوق‌العاده رسیدند. همچنین مراسم فرش قرمز فیلم «مالاریا» به کارگردانی پرویز شهبازی در کاخ مردمی واقع در پردیس ملت بدون حضور کارگردان فیلم برگزار شد! شهبازی اولین کارگردانی است که برای مراسم فرش قرمز فیلمش حاضر نشد.