هنر و تجربه: خانواده‌ای به دلیل اختلافات سال‌ها از یکدیگر دور بوده‌اند. حالا به دلیل بیماری مادرشان مجبور می‌شوند یک بار دیگر دورهم جمع شوند و کار مشترکی انجام دهند. این خلاصه داستان مستند «خوانِ بی خان» به کارگردانی هادی معصوم‌دوست است که روز جمعه در کاخ جشنواره به نمایش درمی‌آید.

«خوانِ بی‌خان» در میان یازده مستند منتخب جشنواره فجر، تنها مستندی است که پیش از این در جشنواره فیلم‌های مستند سینماحقیقت نمایشی نداشته و اولین‌ نمایش آن در جشنواره فجر است. گروه سازنده فیلم تا پیش از این از دادن خلاصه داستان به رسانه‌ها خودداری کرده بودند. شباهت خلاصه داستان به فیلم «مادر» علی حاتمی کنجکاوکننده است، به خصوص که این بار در یک فضای مستند قرار داریم. اکران اول «خوانِ بی‌خان» در سینماهای مردمی، روز پنج‌شنبه ۱۵ بهمن ساعت ۱۸ در خانه هنرمندان است و دومین نمایش آن جمعه ۱۶ اسفند برای رسانه‌ها در برج میلاد برنامه‌ریزی شده است.

در بخشی از یادداشتی که محسن استادعلی و نسرین عبدی تهیه‌کنندگان این مستند در اختیار هنر و تجربه گذاشته‌اند، می‌خوانیم: «در این سال‌ها بارها درباره فاصله گرفتن آدم‌ها از هم و شلوغی زندگی و مسایل روزمره که باعث سردی روابط شده، حرف زده‌ایم، شنیده و گفته‌ایم که خانواده مهم‌ترین نهاد جامعه است، اما روز به روز افراد خانواده‌ها با هم غریبه‌تر شده‌اند.
«خوان بی خان» فیلم خانواده است. فیلم جامعه کوچکی که به بهانه‌ای بزرگ با هم هستند ولی دیر یا زود همین خانواده نیز از هم پاشیده می‌شود و این گسست، بحرانی است که به شکل خزنده و آرام آرام جامعه ما را در خود می‌بلعد.»

هادی معصوم‌دوست علاوه بر کارگردانی، تصویربرداری و تدوین این فیلم را هم برعهده داشته است و مهرشاد ملکوتی صداگذار بوده است. «خوانِ بی‌خان» در کارگاه مستقل مستند و به تهیه‌کنندگی محسن استادعلی و نسرین عبدی ساخته شده است.

برچسب‌ها: