هنر و تجربه: مهرداد اسکویی کارگردان مستند «رویاهای دم صبح» از اکران آن در گروه هنر و تجربه از ۱۶ خرداد سال ۹۵ خبر داد.

اسکویی در جمع خبرنگاران از اکران این فیلم در نیمه خردادماه سال آینده خبر داد و گفت: «خوشحالم که این فیلم در سینماها به نمایش درخواهد آمد زیرا اگر این فیلم حتی روی یک نفر تأثیر بگذارد، کار خودش را کرده است. در این فیلم به نوع جدی‌تری به روایت توجه کرده‌ام. فیلم روایتی است از رویاها و کابوس‌ها و امیدها و ترس‌های تعدادی از دختران کانون اصلاح و تربیت که در نزدیکی عید و سال نو منتظر آزادی هستند». این مستندساز درباره علت پرداختن به نوجوانان بزه‌دیده نیز گفت: «من خودم دردکشیده بودم و به علت ورشکستگی پدرم دوران نوجوانی خود را در فقر گذراندم؛ برای همین تصمیم گرفتم با ساخت این فیلم‌ها درباره نوجوانان آسیب‌دیده صدای آدم‌های بی‌صدا باشم. پروسه مجوز گرفتن برای این فیلم حدود هفت سال طول کشید و در این مدت بچه‌های کانون می‌آمدند و آزاد می‌شدند. در این میان من دو شخصیت اصلی فیلم را انتخاب کردم و تمرکز روایت فیلم را روی آنها گذاشتم.»

اسکویی همچنین درباره همکاری نهادهای ذی‌ربط برای ساخت این فیلم اظهار کرد: «از مسئولان سازمان زندان‌ها و مسئولان قوه قضائیه تشکر می‌کنم که به من اجازه دادند سه فیلم در کانون اصلاح و تربیت بسازم. “روزهای بی‌تقویم” در سال ۱۳۸۶، “آخرین روزهای زمستان” در سال ۹۱ و “رویاهای دم صبح” در سال ۹۴ . این سه فیلم به نوعی دایرهالمعارف کانون هستند و برای مددکارها و قضاتی‌ که می‌خواهند با این بچه‌ها آشنا شوند نمایش داده می‌شوند.»

رویاهای دم صبح که در بخش مستند سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد، دی‌ماه گذشته نیز در جشنواره سینما حقیقت دیپلم افتخار بهترین مستند بلند در بخش ملی را به خود اختصاص داد.