هنر و تجربه: جوئل کوئن و اتان کوئن در آخرین اظهارنظر خود درباره حواشی پیش آمده بر سر نژادپرستی اسکار، این جایزه را بی‌ارزش خطاب کردند.

اتان و جوئل کوئن دو برادر فیلمسار هالیوودی که به‌زودی جدیدترین اثرشان «درود بر سزار!» در افتتاحیه جشنواره برلین به نمایش درمی‌آید، بین تنوع نژادی و جوایز اسکار، اهمیت را به اولی دادند. جوئل کوئن به دیلی بیست می‌گوید: «اسکار مهم نیست، تنوع نژادی مهم است. این مراسم از دید تجاری اهمیت چندانی ندارد». جوئل پس از انتقاد تند «آن هورندی» منتقد واشنگتن پست که فیلم را متمایل به سفیدها دانسته بود اظهار داشت: «این کج‌فهمی مطلق و بی‌معنی در مورد چگونگی شکل گرفتن یک داستان است. چرا مسائل این‌طور و آن‌طور نیستند؟ این یک سوءتفاهم بنیادی درباره چطور نوشته شدن داستان‌هاست. این‌طور نیست که شما بنشینی و داستانی بنویسی و با خودت بگویی: داستانی می‌نویسم که چهار سیاهپوست، ‌سه تا یهودی و یک سگ در آن باشد. این‌که بگویی باید در صنعت فیلم‌سازی مساله تنوع رعایت شود، غیرقانونی نیست. اما مشکل اصلی موضوع این سوال نیست».

اتان کوئن هم در ادامه صحبت‌های برادرش عنوان کرد: «مهم این است که داستانت را که ممکن است سیاه‌پوستان یا افرادی یا هر نژاد و قومیتی در آن باشند یا نباشند درست روایت کنی». برادران کوئن تاکنون ۱۰ بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده‌اند و چهار‌بار آن را از آن خود کرده‌اند. امسال «پل جاسوسان» این دو برای کسب جایزه بهترین فیلمنامه‌ اوریجینال در رقابت‌های بین‌المللی اسکار تلاش می‌کند.

تاکنون سینماگرانی نظیر اسپایک لی، جورج کلونی، ویل اسمیت ، لپیوتا نیونگو، داستین هافمن و … از جمله سینماگرانی بوده‌اند که به آکادمی اسکار اعتراض کرده است.

برچسب‌ها: