هنر و تجربه: نشست مطبوعاتی فیلم «بادیگارد» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا صبح روز شنبه ۱۷ بهمن برگزار شد. در این نشست ابراهیم حاتمی‌کیا، پرویز پرستویی، مریا زارعی و عزیزالله حاجی مشهدی شرکت کردند. جلسه‌ای که مثل بیشتر جلسات مطبوعاتی فیلم‌های قبلی حاتمی‌کیا پر از نکته و حواشی بود.

ابراهیم حاتمی‌کیا:
-فیلمبرداری سه ماه طول کشید و من اصرار داشتم اکشن صحنه ها در بیاید و پرویز پرستویی هنوز بابت آسیب هایی که در فیلم دیده فیریوتراپی می رود

-اصلا نقطه عطفی در کار نیست. این هجدهمین فیلمم است. من روال عادی فیلم‌سازی‌ام را طی می‌کنم و مثل همین نظام و انقلاب مسیر من هم رو به تکامل بوده است.

-حال این جشنواره برایم سال ۶۵ را تداعی می کند. اولین فیلمم هویت همراه شد با عملیات کربلای پنج که من جشنواره بودم و آنها در عملیات و من خجالت می‌کشیدم و الآن من اینجا هستم و بسیاری از دوستان مستندساز در سوریه هستند.

-شاید با دیدن ظاهر. فیلم یگویید این فیلم جلوه ویژه ای ندارد اما این فیلم مدیون و مملو از جلوه های ویژه است

-متاسفانه به علت شرایط تولید، فیلم ها جنس آپارتمانی پیدا کردند و خیلی ساده شدند و من سعی کردم از اکشن در فیلم استفاده درستی بکنم

-فضای جشنواره خوب بوده و آبرومندانه اجرا شده. آقای غریب‌پور برای من مرد بسیار محترمی هستند. ولی خب ما هم احوالاتی داریم. مطلقا قصد بی‌احترامی به عزیزانی که عکس می‌گیرند نداریم اما احوالاتی که من دارم و احوالات پرویز فرق می‌کند. حتی از این لباس‌پوشیدن‌ها هم بدم نمی‌آید اما خب به ما نمی‌آید.

-می‌توانستم حدس بزنم ممکن است این تعبیر پیش بیاید که فیلم در نقد دولت تدبیر و امید است، ولی فکر می‌کنم این‌قدر ظرفیت در این عزیزان هست که به این شکل به مساله نگاه نکنند. نقد شخصیت، شخصیت سیاسی و منش سیاسی مساله‌ام هست و به آن فکر می‌کنم، ولی لزوما ربطی به این دولت و آن دولت ندارد.

-من چندان علاقه‌ای به این فضا و این کریدور و این دالامب و دولومب‌هایی که راه می‌افتد ندارم، نمی‌فهمم و حتی خجالت می‌کشم. من حوصله این فضا را ندارم. برای بعضی‌ها کراوات شاید مشکلی نداشته باشد، می‌گویند برای بعضی‌ها حرام است و برای بعضی مکروه است، برای من در این فضاها حرام است.

-من صبح که وارد اینجا شدم از دستگاه ایکس ری رد شدم. این معنی دارد. یک اتفاقی در کشور افتاده، داعش دارد نزدیک می شود. ایکس ری جلوی در می گذاریم.خدا کند فیلمسازان ما بفهمند داریم از ایکس ری رد می شویم و بچه های ما دارند شهید می شوند برای اینکه امنیت این مملکت را حفظ کنند. چرا اینها در فیلم هایمان نیست. فیلمی هم که در مورد داعش ساخته می شود به بخش مسابقه نمی آید. این ایکس ری معنی دارد و نود درصد فیلم هایی که ساخته می شوند متوجه این ایکس ری نیستند

-باید این فیلم ها ساخته بشود.فیلمسازی که رفته در عراق کار کرده و ممکن بود ترور بشود باید تشویق بشود چه اهمیتی دارد چند فیلم در بخش مسابقه باشد باید کار بچه‌ها دیده بشود. باید برای فیلمسازی که در عراق کار می‌کند احترام قایل بشویم و اینها نباید به حاشیه بروند من اینجا با اقای حیدری و ایوبی و جنتی کار ندارم با آقای روحانی کار دارم.

-این فیلم‌ها حتی اگر تاتی تاتی کنند باید دیده بشوند چون این موضوع روز است. چه کنیم که دوستان ما مثل زمان جنگ جبهه جنوب را ول کردند و به سمت شمال ایستادند ایکس ری دم در رسیده متوجه نیستید؟ این ها دم در رسیده بودند داشت وارد کشور می‌شدند بچه‌ها آنها را از قلعه ایران عقب راندند ای کاش بفهمیم

پرویز پرستویی:
سوتفاهمی درباره فرش قرمز به وجود نیاید. به هرحال مسئولین جشنواره تصمیم می‌گیرند جشنواره را با این شکل و شمایل برگزار کنند. اشکالی هم ندارد. خود بنده از دوران کودکی روحیه‌ای این‌طور بوده. آقای حاتمی‌کیا کلمه خجالت را به کار بردند، من اولین‌بار که کت و شلوار پوشیدم روز عروسی‌ام بود، فردایش هم اجرای تئاتر داشتیم و این‌قدر نامتعادل بودم که یک موتور گازی رفت زیر پای من و لباسم پاره شد. نمی‌خواهم بی‌حرمتی کنم بالاخره هرکسی روحیه‌ای دارد.

[درباره صحنه مداوای حیدر و خنده تماشاگران] : من هم اعتقاد دارم تماشاگر می‌خندد و به نظرم این به علت محدودیت ما و اینکه باید حجاب‌مان را حفظ کنیم و خودم هم با تماشاچی این احساس را داشتم و فکر می‌کنم لازم است آقای حاتمی کیا یک تجدیدنظر در این صحنه بکنند هر چند خودم در صحنه یک حال عرفانی و خیلی خوبی داشتم.