هنر و تجربه: برنامه سینمای ایران که جمعه شب از شبکه چهار سیما پخش شد، میزبان امیرآقایی، شبنم مقدمی و مهرداد اسکویی بود که هر کدام از آن‌ها درباره نقش‌ها و فیلم‌های‌شان گفتگو کردند.

امیر آقایی درباره حضورش در فیلم «بادیگارد» گفت: «بادیگارد حتی بهتر از آن چیزی که در فیلم‌نامه خواندم بود. ضمن این‌که من به حاتمی کیا دین دارم و اولین کار جدی من سال ۷۹ در سریال خاک سرخ با حاتمی‌کیا بود و سال بعد از آن هم ارتفاع پست را با او کار کردم .»
امیر آقایی درباره همکاری با پرویز پرستویی گفت: «شخصی مثل پرویز پرستویی برای من متد نیست مکتب است.» آقایی همچنین درباره بازی‌اش در بادیگارد گفت: «آن چیزی که در ابتدا دست و دلم را لرزاند این بود که با نقشم که ریاست حفاظت بود چه کار باید کنم؟ ازآن‌جا که معتقدم همه کاراکترها درون ما پنهان هستند احساس کردم این نقش در من وجود دارد و تنها باید شمایل، راه رفتن و نگاه آن تغییر کند.»

شبنم مقدمی درباره بازی در فیلم «ابد و یک روز» سعید روستایی گفت: «روستایی خیلی کارش را خوب بلد است و یک نابغه محسوب می‌شود. او بیشتر سن و سال خود تجربه دارد، وقتی فیلم را می‌بینم می‌فهمم که دلیل سخت‌گیری‌هایش در کار بی‌مورد نبوده است، در آن موقع شاید پیش خودم می‌گفتم من که با تجربه‌ام چرا تا این حد سخت‌گیری می‌کند اما الان دلیل آن را متوجه می‌شوم. به نظر من باید به کارگردان‌های فیلم اولی بیشتر بها داده شود و به آنها اعتماد شود.»

در بخش دوم این برنامه مهرداد اسکویی درباره ساخت فیلم «رویاهای دم صبح» و حضور آن در جشنواره فیلم فجر گفت: «از این‌که با فیلم مستند رویاهای دم صبح در جشنواره حضور دارم احساس غرور می‌کنم. معتقدم دهه گذشته دهه سینمای مستند در اروپا و آمریکای شمالی بود و دهه پیش رو دهه سینمای مستند، فیلم‌های کوتاه و انیمیشن در ایران است.»

اسکویی ادامه داد: «از این‌که با سیاست‌های سازمان سینمایی، یک اتفاق خوب درباره فیلم مستند در حال شکل گرفتن است بسیار خوشحالم. حضور سینمای مستند برای نخستین بار در جشنواره فیلم فجر بسیار امر پسندیده‌ای است. فیلم من در جشنواره برلین در کنار فیلم‌های ارزشمند خارجی در بخش‌های دیگر برای رسیدن به جایزه خرس طلایی رقابت کرد و از همان آغاز کار به همراه تیم تولید در فکر این بودیم که یک کار کاملا حرفه‌ای را عرضه کنیم.»

اسکویی خاطرنشان کرد: «تاکنون یک برنامه‌ریزی مدون برای عرضه فیلم‌های مستند در جاهایی که باید باشند وجود نداشته است اما در حال حاضر با سیاست‌های سازمان سینمایی یک اتفاق خوب در توجه به سینمای مستند در حال وقوع است.»

اسکویی با ابراز خوشحالی از این‌که قرار است این فیلم در ایران اکران عمومی شود گفت: «البته طبق قرار داد قرار است این فیلم در چند کشور دیگر نیز به نمایش دربیاید. با توجه به سیاست‌های خوبی که در حال اجرا و برنامه ریزی است فکر می‌کنم سینمای مستند خیلی زود جای خود را در میان خانوارهای ایرانی باز کند و مطمئنا مردم از آن استقبال خواهند کرد.»

این کارگردان فیلم‌های مستند با تقدیر از فیلم «ابد و یک روز» سعید روستایی خاطرنشان کرد: «معتقدم اگر سینمای ایران سالی یک فیلم‌ساز و یک استعداد را به سینمای ایران معرفی کند کار خود را کرده است. البته سینمای ایران خوشبختانه همین کار را می‌کند و روی ریل خود در حال حرکت است.»

مهرداد اسکویی با ابراز خوشحالی از حضور مسولان سازمان سینمایی برای دیدن فیلمش در جشنواره گفت: «از این‌که رییس سازمان سینمایی به همراه خانواده‌اش و دبیر جشنواره فجر برای دیدن فیلم مستند رویاهای دم صبح در سالن حاضر شدند بسیار خوشحالم چرا که حضور آن‌ها حکایت از توجه و حمایت‌شان از سینمای مستند است و ما مستندسازان این را خوب می‌فهمیم. سینمای مستند آرشیو، هویت و بایگانی یک کشور است و ما می‌توانیم معضلات و توانمندی‌های مردم را از طریق سینمای مستند به خودشان نشان دهیم. ما نمی‌توانیم نبض مردم را در دست بگیریم مگر این‌که آن چیزهایی را نیاز دارند به آن‌ها عرضه کنیم.»