هنر و تجربه: روز پنجم جشنواره، روزی شلوغ و پرتراکم بود. بیشتر از هر روز دیگر فیلم به نمایش درآمد و مثل روز چهارم جمعیت زیادی در برج میلاد حاضر بودند. در روز پنجم جشنواره هفت فیلم در سالن مرکز همایش‌ها روی پرده رفت.

روز پنجم، تنها روز تعطیل جشنواره بود، اما این تعطیلی هم باعث نشد نمایش مستندها رونقی به خود بگیرد. «خوانِ بی‌خان» با حضور حدود صد تماشاگر به نمایش درآمد و بلافاصله بعد از اتمام آن «زمناکو» پخش شد. پیش از آن نشست‌های مطبوعاتی فیلم‌ها برگزار شد. اما نشست‌ها در ساعت مقرر هر روز شروع نشدند. در حالی که خیلی از خبرنگاران شب قبل تا ساعت ۳ بامداد در سالن  فیلم «لانتوری» را تماشا کرده بودند و احتمالا در ساعات آغاز صبح به خانه رسیده بودند، صبح با فقط چندساعت استراحت برای نشست آماده بودند اما از عوامل فیلم «لانتوری» خبری نبود. رضا درمیشیان در نشست خبری در پاسخ به اعتراض خبرنگاران دلیل این تاخیر را اشتباه در اعلام ساعت آغاز نشست عنوان کرد.

سومین فیلم روز جمعه «چهارشنبه» به کارگردانی سروش محمدزاده از فیلم‌های بخش هنر و تجربه بود. در غیاب شهاب حسینی که سر صحنه فیلمبرداری آخرین کار اصغر فرهادی است عوامل فیلم نام او را روی یک برگه کاغذ نوشته بودند و رو به دوربین عکاسان گرفتند. بیشتر ظرفیت سالن پرشده بود و داستان اختلاف دو برادر بر سر بخشیدن یا نبخشیدن قاتل پدرشان با استقبال نسبی تماشاگران همراه شد. فیلم شاخص روز پنجم جشنواره اما «بادیگارد» آخرین کار ابراهیم حاتمی‌کیا بود که با توجه به اتفاقات شب قبل سر فیلم «لانتوری» و این‌که در یک روز تعطیل احتمالا جمعیت بیشتری برای دیدن فیلم می‌آیند، پیش‌بینی می‌شد که راه پیدا کردن به سالن باید سخت باشد. سالنی در که در شکل ایده‌آل آن باید جای راحتی برای تماشای فیلم برای رسانه‌ها و منتقدین باشد، اما ازدحام باعث شده بیشتر وقت همه در صف‌ها بگذرد. به خصوص که روز پنجم مشکل پارکینگ هم به مشکلات قبلی اضافه شده بود. زمان استراحت بین فیلم‌ها کوتاه‌تر شده و همان زمان هم باید در صف فیلم بعدی بگذرد. برای تماشای «بادیگارد» دو سالن در طبقات زیرین هم به پخش این فیلم اختصاص پیدا کرد. شدت ازدحام به اندازه شب قبل نشد اما باز هم پله‌های سالن و بالکن پر از تماشاگر شد و حتی عده‌ای ایستاده به تماشای فیلم حاتمی‌کیا نشستند.

حیدری، حاتمی کیا روز5

فرش قرمز روز چهارم، غمگین‌ترین فرش قرمز بود، در روز پنجم مراسم فرش قرمز فیلم «بادیگارد» برگزار نشد. پرویز پرستویی روز قبل اعلام کرده بود: «محال است پایم را روی آن فرش بگذارم» و حاتمی‌کیا هم گفت: «به فرش قرمز اعتقادی ندارم.» عکاس‌ها سوژه‌های خوبی را از دست دادند. «بادیگارد» بازگشت دوباره ای برای حاتمی‌کیا است و با استقبال خوبی از طرف تماشاگران روبرو شد.
«من» سهیل بیرقی از بخش نگاه نو فیلم پنجم روز جمعه بود که تفاوت زیادی با فیلم‌های معمول در سینمای ایران داشت و نقش متفاوتی برای لیلا حاتمی بود که پیش از این خیلی کم نقش‌های منفی بازی کرده است. این بار حاتمی در نقش خلافکاری ظاهر شده بود که ظاهرا از عهده هر خلافی برمی‌آید، اگر پول قبلا به حسابش واریز شده باشد!

«امکان مینا» ساعت ۱۱ به نمایش درآمد و جمعیت زیادی برای دیدن آن به سالن آمدند. اما همه از فیلم راضی نبودند و بعضی هم از سالن بیرون آمدند. آخرین فیلم این روز «رسوایی ۲» از مسعود ده‌نمکی بود که حدود ساعت یک شب نمایش آن آغاز شد. ده‌نمکی البته به فرش قرمز بی‌اعتقاد نبود و حضور او سوژه خوبی برای عکاسان شد. روز پنجم جشنواره هم روزی بود پر از حضور چهره‌های سیاسی و هنری و ورزشی. عادل فردوسی‌پور برای تماشای «من» به برج میلاد آمد و بساط گرفتن عکس یادگاری با مجری برنامه نود گرم بود. محمدباقر قالیباف شهردارد تهران، امیررضا خادم، پرویز پرستویی، بیتا فرهی، اکبر نبوی، جعفر صانعی مقدم، محمد آفریده، امیرحسین علم الهدی، سعید راد، کیومرث پوراحمد، مسعود رایگان و مینا ساداتی از دیگر چهره‌هایی بودند که در این روز در سالن برج میلاد حاضر شدند.

برچسب‌ها: