هنر و تجربه: محمد حیدری دبیر جشنواره‌ فیلم فجر با تاکید بر این‌که برج میلاد مکان غلط و نامناسبی به عنوان کاخ جشنواره است، توضیح‌هایی درباره‌ی ورود بی‌رویه تعدادی از تماشاگران و کارت‌های جعلی و اضافه بر سازمان ارایه کرد.

محمد حیدری در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا، با اشاره به حاشیه‌های پنجشنبه شب به هنگام ورود تماشاگران برای تماشای فیلم «لانتوری» تاکید کرد که جشنواره فیلم فجر باید به دنبال مکان دیگری به‌عنوان کاخ مطبوعات و رسانه‌ها باشد.

باید تا اختتامیه صبر کنم
با توجه به شرایطی که امسال برای برگزاری جشنواره پیش آمد، فکر می‌کنم حتما باید تا اختتامیه صبر کنم. ضمن این‌که تصمیم‌گیری در این زمینه به عهده آقای ایوبی رییس سازمان سینمایی است، به هرحال دبیری جشنواره فیلم فجر مسئولیت سنگینی است که تا اختتامیه هم چند روز زمان باقی مانده که باید ببینیم چه اتفاقاتی در این چند روز می‌افتد.

مدیریت برج میلاد از اول تا آخر با ما نیست
متاسفانه مشکل برج میلاد این است که هرقدر هم تلاش کنیم تا همه چیز را کنترل کنیم، مدیریتش از اول تا آخر به عهده ما نیست.

۵۰ کارت جعلی گرفتیم
روز گذشته حدود ۵۰ کارت جعلی گرفتیم. حتا کارت‌های سال گذشته در داخل این کارت‌های جعلی ضبط شده است. متاسفانه مشکل بزرگ این است که نمی‌دانیم یک‌سری از این افراد چگونه در برج تردد می‌کنند و حاضریم اسامی کسانی را که ما برایشان کارت صادر کرده‌ایم، منتشر کنیم.

۳۰۰ نفر با کارت‌های تک‌سئانس دیشب به برج آمدند
یک‌سری کارت تک‌سانس هم صادر شده و متاسفانه هنگام نمایش لانتوری حدود ۳۰۰ نفر با این کارت‌ها به برج وارد شده‌اند. یعنی این کارت‌ها مدام دست به دست شده و عده‌ای به صورت غیرقانونی به کاخ جشنواره وارد شده‌اند که این یک بی‌اخلاقی بزرگ است. به همین دلیل امروز کلا بساط کارت‌های تک‌سئانس را جمع کردیم.

برج میلاد به هیچ‌وجه مناسب کاخ جشنواره نیست
متاسفانه حتی بعضی از مدیران سیاسی و فرهنگی عالی‌رتبه شب گذشته حدود ۵۰ میهمان را همراه با خود به سالن برج وارد کرده‌اند، چون فضای برج میلاد را نمی‌توان کنترل کرد و به همین دلیل بهتر است جشنواره فیلم فجر سال آینده مکان مستقلی را به عنوان کاخ مطبوعات انتخاب کند، زیرا کنترل کردن برج میلاد فقط از سوی برگزارکنندگان جشنواره رخ نمی‌دهد و ما هم خیلی اذیت شدیم.

گزارش می‌دهیم افراد چگونه و از چه درهای وارد شدند
امروز گزارشی می‌دهیم که مشخص شود روز گذشته چه اتفاقاتی رخ داده و افراد از چه درهایی به‌طور غیرقانونی وارد شده‌اند. خود من با این مکان مخالف بودم اما بعضی از منتقدان و خبرنگاران معتقدند که باید هنرمندان و اهالی مطبوعات در یک مکان گرد هم بیایند و چنین امکانی فقط در برج میلاد فراهم است.

سازمان‌ها و نهادهایی مدام ما را تحت فشار قرار می‌دهند
سازمان‌ها و نهادها مدام ما را تحت فشار می‌گذارند تا برایشان کارت صادر کنیم و همین موضوع دست ما را می‌بندد. در حالی که در مکانی مانند پردیس سینمایی ملت همه چیز مرتبط و منظم اتفاق می‌افتد؛ چون براساس ظرفیت سالن، بلیت و کارت صادر شده است اما خود من مانده‌ام که عده‌ای چگونه به برج میلاد وارد شده‌اند؟!
ما امسال برای صدور کارت به شدت سخت‌گیری کردیم اما باز هم این مشکلات به وجود آمده و باید آسیب‌شناسی شود که چگونه افرادی هر سال به صورت روتین در جشنواره فجر حضور دارند در حالی که هیچ ربطی به سینما ندارند.

کودکان در برج میلاد
صاحبان آثار میهمان‌هایی با خودشان می‌آورند و این کودکان متعلق به همین میهمانان هستند. متاسفانه شب گذشته صاحبان یکی از فیلم‌ها ۱۵۰ میهمان به سالن وارد کردند. از سوی دیگر در بخش مستند نیز ۳۰۰ کارت صادر شده و بعضی از صاحبان کارت‌ها سالن را تخلیه نکرده‌اند و همین موضوع باعث ازدحام بیش از حد در سالن نمایش فیلم شده است.

تمام راه‌های ورودی تحت کنترل است
تمهیداتی برای نمایش بادیگار داشتیم. از صبح امروز تمام راه‌های ورودی تحت کنترل داریم و بالکن‌ها هم بسته است. بعد از نمایش مستند هم همه تماشاگران باید سالن را ترک کنند، برای شروع نمایش فیلم بعدی دوباره ورود می‌دهیم.
فشردگی جدول زمان‌بندی در برج میلاد
باید بپذیریم که این زمان‌بندی بسیار فشرده است و کسانی که جدول را بسته‌اند باید دقت بیشتری می‌کردند؛ چون تخلیه سالن زمان‌گیر است. به هرحال به‌عنوان دبیر جشنواره تمام این انتقادات و کمبودها را می‌پذیرم. هرچند بخش‌هایی از این ماجرا را به نیروهای کارآمد سپرده بودم و به آنان اعتماد کردم.

جشنواره‌ی فجر باید تصمیم بگیرد که برج میلاد کاخ جشنواره باقی بماند
مشکل سخت‌افزاری وجود دارد اگر برج میلاد کاخ جشنواره باشد باید در طول سال تجهیزش کنند. از سوی دیگر این سالن به جز مشکل صدا، نقاط کور زیادی دارد، چون برای دیدن فیلم طراحی نشده است. به همین دلیل جشنواره فیلم فجر باید درباره اینکه برج میلاد به عنوان کاخ جشنواره باقی بماند، تصمیم‌گیری کند.

 

برچسب‌ها: