هنروتجربه – امیر محقق: جشنواره فیلم فجر امسال با تغییرات زیادی در نجوه اجرا روبه‌رو شد؛ از برگزاری نشست‌های خبری فیلم‌ها در صبح روز بعد از نمایش در کاخ جشنواره گرفته تا شروع نمایش فیلم‌ها از ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه، حذف نشست خبری فیلم‌های بخش هنرو تجربه و …. محمد حیدری دبیر جشنواره سی‌و چهارم که سابقه دبیری بیست و نهمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر را هم در کارنامه خود دارد،در گپی کوتاه با سایت هنروتجربه به برخی سوال‌های ما در این زمینه‌ها پاسخ داد.

برخلاف سال گذشته در کاخ جشنواره، برای فیلم‌های بخش هنروتجربه نشست خبری برگزار نمی‌شود. این اتفاق دلیل خاصی دارد؟
با توجه به این‌که امسال ما از ساعت ۲:۳۰ نمایش فیلم‌ها را در برج میلاد شروع کردیم و چهار بخش هم نمایش فیلم داشتیم، به اندازه کافی با کمبود وقت روبه‌روییم و آخرین سانس‌مان هم به ساعت ۱۲ نیمه شب کشیده شده که تا ساعت ۲ بامداد هم ادامه پیدا می‌کند. از آن‌طرف صبح از ساعت ۱۰ نشست‌های خبری برای سه فیلم از فیلم‌های روز قبل را شروع می‌کنیم. عملاً امکان و زمان موجود را در اختیار نداشتیم تا برای هنروتجربه هم نشست خبری برگزار کنیم. همانطور که برای فیلم‌های بخش مستند هم نداریم و آن‌ها خودشان در خانه هنرمندان اقدام به برگزاری نشست خبری و نقد و بررسی می‌کنند. ما با متولیان بخش هنروتجربه صحبت و اعلام کردیم با وجود شرایط حاضر، نتوانستیم این امکان را فراهم کنیم و آن‌ها نیز با ما همکاری کردند. با توجه به شرایط امسال جشنواره و ظرفیت نمایش فیلم‌ها، از طریق یک تعامل با هنروتجربه به این تصمیم رسیدیم. البته این فیلم‌ها می‌توانند در سالنی دیگر برای خود نشست برگزار کنند.

از دیدگاه خودتان و با توجه به بازخوردهایی که گرفته‌اید، نقاط قوت و ضعف جشنواره سی‌وچهارم فیلم فجر را تا به این لحظه در چه می‌دانید؟
این را شما رسانه‌ای‌ها باید به ما بگویید. ما و همه همکاران‌مان تمام تلاش‌مان را کردیم و به نظرم جشنواره خوبی ترتیب گرفته‌است. با توجه به تغییراتی که امسال در بخش‌های مختلف داشتیم با چالش و کار سختی روبه‌رو بودیم و حالا از طرف خبرنگاران، منتقدین و مردم باید نظرات را جویا شویم. حداقل در بخش مردمی، انعکاس به شدت عالی بوده‌است و با مراجعه به سینماها و کاخ مردمی می‌توانید این استقبال را به چشم ببینید. در برج میلاد، به دلیل حجم زیاد حضور خبرنگاران، اهالی رسانه، مطبوعات، هنرمندان و مهمانان ویژه، یک مقداری هر سال شرایط سخت‌تر می‌شود و باید برای تعداد بالای افرادی که اینجا حضور پیدا می‌کنند و درخواست دارند یک فکر جدی بشود، ما هم ناگزیریم و نمی‌توانیم به برخی بخش‌ها کارت ندهیم چون هر سال این اتفاق برای‌شان افتاده بوده. امسال به همه مهمانانی که کارت داده‌ایم به کاخ جشنواره آمده‌اند و مقداری شرایط برای برقرای نظم توسط ما سخت شده است.

احتمال دارد که تا روز آخر جشنواره فیلمی برای نمایش ویژه در بخش خارج از مسابقه به جشنواره برسد؟
امکان این کار وجود ندارد. فقط در بخش انیمیشن هشت فیلم را در یک مجموعه در پردیس ملت به نمایش درآوردیم و شاید برای فیلم برگزیده این بخش، در روز آخر جشنواره یک نمایش ویژه در سالن کوچک برج میلاد داشته باشیم.

رییس سازمان سینمایی گویا تصمیم برای قبول مسئولیت دبیری سال آینده جشنواره را به خود شما محول کرده‌اند، آیا تا به اینجای جشنواره تصمیم گرفته‌اید که سال آینده نیز دبیر جشنواره باشید؟
این تصمیم به من برنمی‌گردد و باید از دکتر ایوبی بپرسید و من خودم به جشنواره امسال فکر می‌کنم و چند روز آینده که قرار است تا اختتامیه جشنواره برگزار شود. به همین دلیل تمام تمرکزم فعلاً روی امسال است.