هنر و تجربه: شامگاه امشب (۲۰ بهمن) ضیافت شامی به منظور تقدیر از نامزدها سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر، در رشته‌های مختلف در هتل لاله تهران برگزار شد. در این مراسم علاوه بر نامزدها، اعضای هیات داوران بخش‌های مختلف، حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی و محمد حیدری دبیر جشنواره نیز حضور داشتند.

در ابتدا سونیا پوریامین، مجری مراسم ضمن تشکر از حضور مدعوین و با ارزش شمردن سینمای ایران از حجت‌الله ایوبی خواست تا به روی صحنه بیاید، ایوبی ضمن تشکر کردن از اهالی رسانه و هنرمندان گفت:«جشنواره‌ای خوب را در کنار هم سپری کردیم. جشنواره‌ای که شاید کاستی‌هایی هم داشت اما گاهی همین کاستی‌ها هم سازنده بود و درس‌های بسیاری به ما داد. باید از اعضای هیات داوران نیز تشکر ویژه‌ای بکنم. این کم لطفی است که بعضی از دوستان معتقدند داوران جشنواره تحت تاثیر مدیران سینمایی بوده‌اند. هیات داوران متشکل از هنرمندان برجسته سینما است، مگر می‌شود این هنرمندان تحت تاثیر مدیران باشند؟! بنده فقط یک تماس تلفنی با یکی از عزیزان هیات داوران داشتم و به ایشان گفتم عدالت را رعایت کنید و به جز آن هیچ توصیه دیگری نداشتم و ندارم و اگر غیر از این است دوستان شهادت دهند. در حق خودمان و سازمان سینمایی کم لطفی نکنید. بعضی دوستان گاهی از دخالت کردن ما در بعضی امور انتقاد دارند و گاهی هم می‌گویند چرا در کارها دخالت نمی‌کنید؟! بنابراین این سخنان متناقض را می‌شنویم اما من همه این‌ها را به حساب عظمت جشنواره فجر می‌گذارم.»

حجت الله ایوبی

ایوبی با ابراز خرسندی از استقبال مردم از فیلم‌های سی‌وچهارمین جشنواره فجر، افزود:«جشنواره فجر مجموعه‌ای از اتفاقات است که یکی از آن‌ها گرفتن سیمرغ است اما ویژگی‌های دیگری هم دارد مانند دور هم بودن، ارتباط با مردم و … و خوشبختانه صف‌های طولانی مردم در مقابل سینماها خستگی همه ما را از تن به در برد.»
ایوبی در پایان گفت:«خوشحالم برای اولین بار مراسم‌های سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر‌ سر ثانیه برگزار می‌شود و این می‌تواند یک دست‌آورد در‌ سینمای ایران باشد.»
بعد از صحبت‌های ایوبی، محمد حیدری لوح تقدیر و هدایایی را به همه نامزدها اهدا کرد. «چهارشنبه» به کارگردانی سروش محمدزاده، «سگ و دیوانه عاشق» به کارگردانی علی محمد قاسمی ،«ممیرو» به کارگردانی هادی محقق، «نیم رخ ها» به کارگردانی ایرج کریمی، «یک شهروند کاملا معمولی» به کارگردانی مجید برزگر نامزدهای بخش هنر و تجربه هستند که به روی صحنه آمدند و جوایز خود را دریافت کردند. در این بخش، دو جایزه بهترین فیلم و جایزه ویژه هیات داوران از طرف گروه «هنروتجربه» در مراسم اختتامیه به برگزیدگان اهدا می‌شود.
در بخش نگاه نو که به آثار فیلم‌سازان اول سینمای ایران اختصاص دارد، نامزدهای دریافت سیمرغ بلورین هم در دو بخش بهترین فیلم و بهترین کارگردانی در این مراسم حضور داشتند.
«ابد و یک روز» به تهیه‌کنندگی سعید ملکان، «ایستاده در غبار» به تهیه‌کنندگی حبیب والی نژاد، «متولد ۶۵» به تهیه‌کنندگی محمد مهدی عسگرپور، «لاک قرمز» به تهیه‌کنندگی مجید مجیدی و کامران مجیدی و «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» به تهیه کنندگی سید محمود رضوی بهترین فیلم نگاه نو و فیلم‌های «ابد و یک روز» به کارگردانی سعید روستایی، «ایستاده در غبار» به کارگردانی محمد حسین  مهدویان، «متولد ۶۵» به کارگردانی مجید توکلی، «برادرم خسرو» به کارگردانی احسان بیگلری و «لاک قرمز» به کارگردانی سید جمال سید حاتمی بهترین کارگردانی نگاه نو هستند که در این مراسم حضور داشتند.
همچنین مستندسازانی که در جشنواره فیلم فجر برای آثارشان نامزد شده اند هم برای تقدیر به روی صحنه آمدند. نامزدهای سه بخش بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین دستاورد فنی و هنری به روی صحنه آمده و مورد تقدیر قرار گرفتند. . در این مراسم از نامزدهای بخش سودای سیمرغ هم تقدیر شد.
این برنامه با حضور هنرمندانی همچون رضا کیانیان، رضا میرکریمی، فرهاد توحیدی، نوید محمدزاده، فرزاد موتمن، مهرداد اسکویی، ساره بیات، الهام کردا، هومن سیدی، طناز طباطبایی، امیر جدیدی، ژاله صامتی، محمدحسین مهدویان و … که همگی نامزدهای دریافت جایزه هستند و هنرمندان دیگری همچون رویا تیموریان، مسعود رایگان، مهتاب کرامتی، غلامرضا موسوی، جمال ساداتیان، بهرام عظیم پور، حمید فرخ نژاد، علی معلم، ابوالحسن داوودی، کیومرث پوراحمد، نیکی کریمی، مهدی کرم پور، مجید مظفری، سامان مقدم، سعید سعدی و … برگزار شد.