هنروتجربه: هشتمین روز از سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر با این خبر که نشست‌های خبری هیچ‌کدام از فیلم‌ها برگزار نمی‌شود،کار خود را شروع کرد. «دختر» رضا میرکریمی، «خماری» داریوش غذبانی و «مالاریا» ساخته پرویز شهبازی سه فیلمی بودند که به دلایل مختلف از جمله کسالت کارگردان و تمایل نداشتن فیلم‌ساز برای شرکت در نشست، کنسل شدند.

برنامه نمایش فیلم‌ها با اکران مستند «آزادی» ساخته مشترک رضا فرهمند و کمیل سهیلی در ساعت ۱۴:۳۰ شروع شد. بارش برف در ساعات اولیه بعدازظهر دوشنبه، برج میلاد را هم تحت تأثیر قرار داد و در سانس‌اولیه مخاطبان کمتری به کاخ جشنواره آمده بودند. هوای سرد و باران، مشکلات کوچک و ناهماهنگی‌هایی را برای مراسم فرش قرمز فیلم «ممیرو» ساخته هادی محقق به وجود آورد، به طوری که حدود ۴۰- ۵۰ نفر از عوامل فیلم که در فضای باز منتظر بودند تا مراسم فرش قرمز شروع شود، به دلیل سردی هوا، ابتدا به داخل کاخ جشنواره رفتند که همین موضوع، کار را برای مسئولین برگزاری جشنواره برای خروج دوباره آن‌ها از ورودی برج و هدایت به سمت فرش قرمز با مشکل مواجه کرد. حضور برخی عوامل با لباس محلی از نکات ویژه فرش قرمز فیلم هادی محقق بود. «ممیرو» که طبق گفته سازندگانش به نوعی متعلق به سینمای زجر است، با بهره بردن از تصاویری که کمتر در سینمای ایران دیده می‌شود، داستان تنهایی ایاز، پیرمرد سالخورده و واخورده از زندگی پرمشقت خود را روایت می‌کند که بعد از اتفاقی مهیب در زندگی‌اش، با نوه خود روزگار می‌گذراند. او که خود را مسبب همه اتفاقات بد پیرامونش می‌داند، قصد دارد تا به زندگی خود خاتمه دهد. همایون ارشادی بازیگر بین‌المللی سینمای ایران که در سال نمایش حضور داشت، به شدت از این فیلم  خوشش آمد و خیلی فیلم هیجان‌زده شده بود. ارشادی که پس از پایان فیلم، مدت زیادی ایستاده تشویق آن‌را، در مورد تفاوت این فیلم با بقیه آثار جشنواره گفت: «من خیلی از این فیلم خوشم آمد. با این‌که این فیلم تلخ است اما به شکل خیلی زیبایی داستان خود را تعریف می‌کرد. تجربه خاصی را انجام داده بود. در مجموع فیلمی بود که بازی‌ها، فیلم‌برداری و تقریباً همه جنبه‌های آن خوب بود و یک فیلم سینمایی به معنای واقعی آن را دیدیم. دیدیم که برخلاف خیلی از فیلم‌ها، بعد از شروع نمایش، کسی از سالن بیرون نیامد. این یعنی با این‌که امسال فیلم‌های تلخ زیادی را در جشنواره دیده‌ایم و دیدن این نوع آثار کمی اعصاب مخاطب را آزار می‌دهد اما این فیلم مخاطب را با خود می‌کشاند.دیالوگ هم نداشت به آن صورت اما چیزی داشت که تماشاچی را ترغیب به پیگیری آن می‌کرد. برخی می‌گفتند ممیرو مانند سینمای کیارستمی شده اما کیارستمی در فیلم‌هایش دیالوگ دارد. فیلم‌های همچون ممیرو نشان می‌دهند که می‌شود خیلی چیزها را بدون کلام و با نگاه،حرکات،حرکت دوربین و بازی بازیگر به مخاطب ارائه کرد.» ارشادی ممیرو را از بهترین فیلم‌های جشنواره دانست: «کاش اینقدر فیلم تلخ در جشنواره ندیده بودیم و این فیلم بیشتر قدر می‌دید. ممیرو جزء بهترین فیلم‌های جشنواره امسال است. حتی با اینکه فیلم خشنی بود و تصاویر آن بعضی جاها آدم را اذیت می‌کرد.»

حاشیه فجر34

نامزدهای کسب سیمرغ بلورین در بخش نگاه نو و مستند و نامزدهای تندیس هنروتجربه نیز در بعد از ظهر روز دوشنبه نوزدهم، اعلام شدند. اعلام نامزدهای بخش‌های مختلف بازار گمانه‌زنی و پیش‌بینی جوایز جشنواره را داغ‌تر کرد، اگرچه همه منتظر اعلام نامزدهای بخش سمرغ بلورین هستند.

در پایان هشتمین روز از جشنواره فیلم فجر، هم‌چنان پنج فیلم برتر آرای مردمی ثابت باقی‌مانده‌اند. «ابد و یک روز»، «ایستاده در غبار»، «اژدها وارد می‌شود»، «بادیگارد» و «بارکد» به ترتیب الفبا حائز بیشترین آرای مردمی تا روز گذشته هستند.این آمار از بین ۲۳ فیلم و با مجموع آرای ۵۱ هزار و ۵۴۷ رای تا روز هشتم بوده که از سوی خانه سینما اعلام شده‌است.

در هشتمین روز جشنواره،نسبت به روزهای گذشته، مراسم پیش از نمایش فیلم‌ها با ریتم تندتری برگزار می‌شد. هم‌چنین طبق اعلام قبلی، برای سهولت کار و راحتی اهالی رسانه، تمامی فیلم‌ها به جز سالن اصلی نمایش فیلم برج میلاد،‌ در سالن‌های کوچک طبقات پایین کاخ جشنواره نیز به نمایش درآمد که البته «ممیرو» از این قاعده مستثنی بود. «پل خواب» اکتای براهنی در ساعت ۱۸:۳۰ در بخش نگاه نو، «عادت نمی‌کنیم» ابراهیم ابراهیمیان ساعت ۲۱ در بخش سودای سیمرغ و «برادرم خسرو» احسان بیگلری ساعت ۲۲:۳۰ در بخس نگاه نو سه فیلم بعدی‌ای بودند که برای اهالی رسانه و هنرمندان به اکران درآمدند که سازندگان دو اثر آخر بدون حضور بازیگران اصلی خود، به روی فرش قرمز راه رفتند.  اما در آخرین روزی که برج میلاد در سانس نیمه‌شب (۲۴) فیلمی به نمایش درمی‌آورد، «اژدها وارد می‌شود» جدیدترین ساخته مانی حقیقی، که از فرم جدید ترکیب مستند و سینمای قصه‌گو برخوردار است، بدون فرش قرمز به روی پرده رفت، البته عوامل این فیلم قبل از نمایش فیلم در برج میلاد پیغامی برای عکاسان و خبرنگاران مستقر در برج میلاد فرستادند، مبنی بر اینکه:« گروه سازنده فیلم امشب روى فرش قرمز برج میلاد حاضر نمی شود، ولى همه ما پیش از نمایش فیلم، در سالن برج حضور داریم و در خدمت شما هستیم.»‌ و این بار«اژدها وارد می‌شود»، اهالی رسانه تا حدود ساعت سه صبح در برج میلاد نگه داشت.