هنر و تجربه: جشنواره فیلم فجر به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود. روز نهم جشنواره در برج میلاد تحت تاثیر اعلام نامزدهای سیمرغ بلورین قرار داشت و همه جا صحبت از فیلم‌ها و سینماگرانی که نامزد دریافت جایزه شده‌اند و فیلم‌ها و سینماگرانی که نامزد دریافت جایزه نشده‌اند. اتفاق مهم دیگر این روز، حضور اصغر فرهادی در برج میلاد برای تماشای فیلم دستیار سابقش بود.

یک نشست پرحاشیه و دو نشست بدون حضور بازیگران اصلی برنامه صبح خبرنگاران در برج میلاد بود و نشست «پل خواب» ساخته اکتای براهنی نیز طبق اعلام قبلی برگزار نشد. مانی حقیقی در نشست «اژدها وارد می‌شود» به سوالات پاسخ گفت. فیلمی که مورد استقبال زیادی قرار گرفته و البته مخالف هم کم نداشته‌است. حقیقی در این نشست گفت از هیچ‌کس نمی‌ترسد و اگر بخواهد حرفی بزند آن را در لایه‌ای از نمادگرایی و استعاره‌ها نمی‌گنجاند و اضافه کرد احمقانه‌ترین نظری که درباره فیلمش خوانده این بوده که کشتی فیلم را استعاره‌ای از ایران دانسته‌اند. مانی حقیقی درباره عدم حضورش در فرش قرمز نیز گفت برخلاف ابراهیم حاتمی‌کیا مشکلی با فرش قرمز ندارد و عدم حضورش به خاطر اجرای نادرست مراسم بوده است و نمی‌خواهد در این «سیرک» شرکت کند!
نشست‌های دو فیلم «عادت نمی‌کنیم» و «برادرم خسرو» نیز بدون حضور بازیگران اصلی این فیلم‌ها شهاب حسینی، هدیه تهرانی، محمدرضا فروتن و حمیدرضا آذرنگ برگزار شد.

لاک قرمز

آغازگر نمایش فیلم‌های روز نهم مستند «A157» بود که مستندی تاثیرگذار و متاثرکننده درباره سه دختر نوجوان سوری در یکی از کمپ‌های آوارگان است. دومین فیلم روز نهم نیز مطابق معمول برنامه برج میلاد، به بخش هنروتجربه اختصاص داشت. «سگ و دیوانه عاشق» کاری از علی‌محمد قاسمی، نهمین فیلم بخش هنروتجربه بود که روی پرده رفت. تصاویر زیبای فیلم از طبیعت گیلان و قصه کم گفت‌وگوی آن با استقبال تماشاگران روبه‌رو شد. در مراسم فرش قرمز این فیلم نیز لباس محلی یکی از بازیگران توجه عکاسان را به خود جلب کرد. پیش از این بازیگران «ممیرو» نیز با لباس محلی روی فرش قرمز ظاهر شده بودند.

عصر این روز نامزدهای دریافت سیمرغ هم مشخص شدند. «ابد و یک روز» با ده نامزدی، «امکان مینا» ساخته کمال تبریزی با نه نامزدی، «ایستاده در غبار» در هشت رشته و «دختر» ساخته رضا میرکریمی در هفت رشته نامزد شده‌اند. همه جا صحبت از گمانه‌زنی برنده‌ها و البته انتقاد از تعدادی فیلم‌ها بود که دیده شدن اسم آن‌ها در میان نامزدها تعجب‌برانگیز بوده است.

مانی حقیقی

«لاک قرمز» ساخته سیدجمال سیدحاتمی، «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» از حمیدرضا قربانی و «خشم و هیاهو» چهارمین فیلم هومن سیدی فیلم‌های دیگری بودند که در این روز روی پرده رفتند. بعد از چهار روز نمایش پرفشار فیلم‌ها، این بار خبری از سئانس ساعت ۱ شب نبود و اهالی رسانه و سینما فرصت بیشتری برای استراحت داشتند. «لاک قرمز» در بخش نگاه نو به نمایش درآمد و در مراسم فرش قرمز آن عروسکی چوبی در دست عوامل دیده می‌شد که تنها بعد از تماشای فیلم مشخص شد چه نقشی در داستان آن داشته‌است. «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» اما با استقبال بیشتری همراه شد و علاوه بر سالن اصلی در سالن‌های چهار و پنج در طبقه منفی دو هم به نمایش درآمد. فیلم در سالن‌های کوچک طبقات پایین اما نیم‌ساعت دیرتر پخش شد و وقتی در سالن اصلی فیلم جدید شروع شده بود در سالن‌های طبقات پایین هنوز فیلم قبلی تمام نشده بود.

فرهادی در برج میلاد

«خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» یک تماشاگر ویژه هم داشت. اصغر فرهادی که این روزها در حال فیلم‌برداری «فروشنده» فیلم جدیدش است به برج میلاد آمد و فیلم دستیار سابقش را تماشا کرد. استقبال از حضور فرهادی نشان داد او این روزها محبوب‌ترین چهره سینمایی در ایران است که حضورش در برج میلاد به یک خبر برای حاضرین تبدیل می‌شود. آخرین فیلم روز نهم «خشم و هیاهو» با بازی نوید محمدزاده، طناز طباطبایی و رعنا آزادی‌ور بود که این فیلم هم علاوه بر سالن اصلی در دو سالن دیگر هم نمایش داده شد.

جشنواره فجر فرداشب(چهارشنبه ۲۱ بهمن) با نمایش یک مستند «کارنامه بنیادکندی»، دو فیلم از هنروتجربه «گاهی» و «این‌جا کسی نمی‌میرد» و دو فیلم از بخش سودای سیمرغ «سیانور» و «به دنیا آمدن» برای اهالی رسانه به پایان می‌رسد. برای مردم و در سینماهای مردمی اما پس‌فردا(۲۲ بهمن) هم فیلم‌ها نمایش پیدا می‌کنند و همیشه در روزهای آخر فیلم‌هایی که نامزدهای دریافت جوایز شده‌اند یا فیلم‌هایی که نقدهای مثبتی گرفته‌اند، صف‌های عریض و طویلی به خود می‌بینند. پنج فیلمی که آرای مردمی بالاتری دریافت کرده‌اند مشخص هستند. در تمام نیمه دوم جشنواره پنج فیلم «ابد و یک روز» فیلم اول سعید روستایی، «اژدها وارد می‌شود» پنجمین فیلم مانی حقیقی، «ایستاده در غبار» اثر مستند-داستانی محمدحسین مهدویان درباره زندگی حاج احمد متوسلیان، «بادیگارد» از ابراهیم حاتمی‌کیا و «بارکد» فیلمی کمدی از مصطفی کیایی در صدر آرای مردمی بوده‌اند ولی ستاد جشنواره همچنان اصرار دارد این پنج فیلم را طبق حروف الفبا اعلام کند و هیچ‌کس دقیقا نمی‌داند کدام یک از این پنج فیلم رای بیشتری داشته و مردم کدام را بیشتر دوست داشته‌اند. برای دانستن این‌که انتخاب اول تماشاگران کدام است و سمرغ‌های امسال بر شانه کدام یک از سینماگران می‌نشیند باید تا پنج‌شنبه ۲۲ بهمن صبر کرد.