هنر و تجربه: در برنامه شب گذشته(سه شنبه ۲۰ بهمن) سینمای ایران سید رضا میرکریمی کارگردان فیلم«دختر»، مهران کاشانی نویسنده فیلم‌نامه «دختر »، علی محمد قاسمی کارگردان فیلم«سگ ودیوانه عشق» و پیمان مقدمی بازیگر «سگ و دیوانه عشق» میهمان این برنامه بودند.

سید رضا میرکریمی کارگردان فیلم«دختر» که در سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمد درباره ایده ساخت این اثر گفت:« طرح فیلم از من نبود بلکه از نویسنده فیلم‌نامه بود. البته چند سال پیش داستان را برای من تعریف کرده بود اما احساس کردم این کار من نیست. تا اینکه پس از دو یا سه سال باز هم نویسنده فیلم‌نامه را با تغییراتی که در آن انجام داده بود تعریف کرد و با توجه به وقوع اتفاقات جدید در فیلم‌نامه، خودم شروع به ساختن فیلم کردم.»
کارگردان فیلم «دختر» درباره حضور این فیلم و عوامل آن برای دریافت سیمرغ در جشنواره فجرخاطرنشان کرد:«باید این را بپذیریم که داوری در هنر متر و معیار استاندارد و دقیقی ندارد و بیشتر سلیقه اعمال می‌شود. خیلی وقت‌ها دوست داشتم به فیلمی جایزه بدهم اما نشد چرا که به هرحال به صورت جمعی در این‌باره تصمیم‌گیری می‌شود. به نظر من همین که یک فیلم برای دریافت جایزه نامزد می‌شود باید باعث خوشحالی عواملش باشد حال اگر جایزه گرفتند که بسیار شیرین‌تر خواهد بود اما اگر هم نشد نباید ناراحت شوند چون سلیقه است که در نهایت این تصمیم را گرفته است.»
او ادامه داد:«قرار نیست یک کارگردان فقط دو یا سه فیلم بسازد و کارش تمام شود بلکه می‌تواند بیست فیلم بسازد و شایستگی‌های خود را به منتقدان نشان دهد. من معتقدم مسیر ساخت فیلم در سینما دلی است و یک روز خوب و یا یک روز بد کار می کنی اما برآیند کلی در این مسیر باید رو به کمال باشد. به اعتقاد من نباید وارد فضای حاشیه‌ای سینما شویم. مخاطبان بعد از دیدن یک فیلم خوب توقع دارند که باز هم آن فیلم خوب را تکرار کنیم که این یک دام بزرگ می‌تواند باشد. طبعا کار بعدی می‌تواند برای یک کارگردان ریسک داشته باشد و برای آن هزینه دهد چرا که ممکن است کار بدی آید و در ذوق مخاطبانش بخورد.»

مهران کاشانی نویسنده فیلم‌نامه «دختر » درباره چگونگی انتخاب نام فیلم گفت:«نام فیلم به انتخاب میرکریمی بود و او دراین باره دغدغه زیادی داشت تا نام مناسبی پیدا کند. نام فیلم از دغدغه‌های مهمی بود که درباره آن بسیار فکر کردیم. من نام «چیزهایی که فراموش می‌شوند» را برای فیلم انتخاب کرده بودم که در نهایت پس از مشورت‌های زیاد نام «دختر» برای این فیلم با نظر میرکریمی انتخاب شد.»

فیلم بعدی که در این برنامه به آن پرداخته شد، «سگ و دیوانه عاشق» دومین ساخته علی محمد قاسمی بود، که در بخش هنروتجربه جشنواره حضور دارد. او در ابتدای صحبت‌هایش با اشاره به سابقه فعالیت خود در سینمای ایران گفت:«اگر در جایی کارمند بودم الان بازنشسته شده بودم چرا که از پانزده سالگی وارد سینما شدم و سی سال است که در سینما فعالیت می‌کنم. در این دوران لحظات خوش و ویژه‌ای را در سینما طی کردم اما به دلیل مدیریت بد و نالایق در گذشته، ده سال کارگردانی را کنار گذاشتم و به فیلم‌برداری روی آوردم.»
علی محمد قاسمی درباره ساخت سگ و دیوانه عشق توضیح داد:«در این فیلم از کارگردانی و فیلم‌برداری به خاطر بهره بردن از تکنولوژی و دیجیتال لذت ناب بردم. از سویی دستم در جیب خودم بود و به همین خاطر منتظر دیگران و باز شدن دری نبودم و هرآنچه که می‌خواستم انجام دادم. امیدوارم شرایطی فراهم شود این نوع روش فیلم‌سازی رادر آینده ادامه دهم.»
او با اشاره به اینکه نگاه مردم به سینما در حد تفریح وسرگرمی نزول پیدا کرده گفت:«این که چرا سلیقه و توقع مردم از سینما پایین آمده باید به دقت بررسی شود من تمام سعی خود را کردم تا ثابت کنم زبان سینما چیز دیگری است و زبان تصویر است . فیلم من از جنس سینمایی است که می‌خواهد قصه را به زبان تصویر بگوید.»
قاسمی با بیان اینکه این فیلم را در یک پروسه شصت جلسه‌ای و طی دو سال ساخته‌است به بهره گیری از فن روز و جدید در ساخت این فیلم اشاره کرد و افزود:«جا دارد ورود دیجیتال به سینما را تبریک بگویم من سال‌های زیادی با فیلم‌های هشت، شانزده و سی و پنج میلی متری کار کردم و بدون تعصب با دیجیتال و ورود علم روز آشنا شدم چرا که امکاناتی رادر اختیار من می‌گذاشت که نگاتیو از آن عاجز بود. سینما الان وابسته به هیچ جا نیست و امکانات خود را در همه بخش‌ها در اختیار ما گذاشته تا بهترین کارها را ارایه کنیم.»
او در پاسخ به این سوال که آیا این فیلم را برای بخش هنروتجربه در جشنواره فجر ساخته یا خیر اظهار کرد:«درست است که این فیلم خاص است اما با این نگاه آن را نساختم. پروسه ساخت از نظر اداری در ایران به گونه‌ای طراحی شده که این فیلم را در این بخش قرار داده‌است.»

در ادامه پیمان مقدمی بازیگر «سگ و دیوانه عشق» هم گفت:«اولین کارم با کمال تبریزی در فیلم «مارمولک» بود بعد از آن هم در تئاتر فعالیت داشتم و در چند کار تلویزیونی و دو، سه کار سینمایی بازی کردم که متاسفانه با وجودی‌ که زحمات زیادی را برای آن کشیدم تا به حال اکران نشده است. علی رغم اینکه فیلم «فلامینگو شماره ۱۳» در جشنواره‌های خارجی جایزه برده است اما هنوز اجازه اکران این فیلم صادر نشده‌است. پس از اکران فیلم «سگ و دیوانه عشق» در جشنواره به شوخی به قاسمی گفتم بالاخره در کوچه ما هم عروسی می‌شود. اینکه دو سال زحمت بکشی و منتظر آینده فیلم بمانی شیرین و دردناک است.»
مقدمی با اشاره به علاقه زیاد خود برای حضور در سینما ادامه داد:«سینما عشق من است و خیلی بابت آن اذیت شدم اما آن را دوست دارم و تا به‌حال برای هیچ فیلمی کم فروشی نکرده‌ام چرا که عاشق کارم هستم.»