هنر و تجربه- سوگند نیازمند: آخرین برگ سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر روز پنج‌شنبه (۲۲ بهمن) در برج میلاد با حضور مسوولان، هنرمندان و اهالی رسانه ورق خورد. این مراسم در حالی برگزار شد که بر خلاف اختتامیه‌ سال‌های گذشته تاخیری نداشت و راس ساعت مقرر آغاز شد. در این مراسم که اجرای آن را محمد سلوکی بر عهده داشت، هیچ‌ مقام مسوولی سخرانی نکرد و طبق وعده دبیر جشنواره، اهدای جوایز به سرعت آغاز شد.

اهدای جوایز به کاندیداهای بخش انیمیشن، آغازگر مراسم بود. ضمن تقدیر از مجید اسماعیلی برای ساخت انیمیشن «پادشاه آب» از احمد کاتبی برای «در مسیر باران» تقدیر شد و جایزه ویژه بهترین انیمیشن به محمد امین همدانی برای انیمیشن «فهرست مقدس» رسید. همدانی جایزه‌اش را از دستان هیات داوران که متشکل از روانبخش صادقی، محمدعلی صفورا، علیرضا گلپایگانی، بهرام عظیمی، علی نوری اسکویی، وحید نصیریان و اسماعیل شرعی بود دریافت کرد. همدانی بعد از دریافت جایزه‌اش گفت:«دغدغه من سیمرغ نیست، بلکه دیده شدن است و مخاطبم جشنواره فجر نیست بلکه مسوولان فرهنگی کشور هستند. در این سال فیلم «شاهزاده روم» با وجود تمام بی‌مهری‌ها از بسیاری از برندگان سیمرغ جشنواره فجر، فروش بیشتری داشت. ۸ انیمیشن خودشان به جشنواره فجر راه پیدا کردند. قدرت انیمیشن در دنیا کم‌نظیر است و سینمای دنیا را با آثار انیمیشن می‌شناسند. امیدوارم سال‌های آینده نگاه درست‌تری به این شاخه هنری وجود داشته باشد.»

در بخش هنر و تجربه شهرام مکری و سیف‌الله صمدیان به نمایندگی از دیگر هیات داوران این بخش، جوایز را به برگزیدگان اهدا کردند. در این بخش سروش محمدزاده برنده جایزه کارگردانی جایزه‌اش را به پدر، مادر خودش و پدر و مادر همکارش یوسف وجدان‌دوست تقدیم کرد. همچنین به هنگام اهدای جایزه به فیلم «نیمرخ‌ها» ساخته زنده‌یاد ایرج کریمی، مادر این هنرمند روی صحنه حاضر شد و با صدایی بغض‌آلود و متاثر از همه تشکر کرد و جای پسرش را خالی کرد.

در ادامه در بخش سینما حقیقت، از بین نامزدهای کارگردانی مستند که بهروز نورانی‌پور برای کارگردانی «A175»، هادی معصوم‌دوست برای فیلم «خوان بی‌خان»، رضا فرهمند و کمیل سهیلی برای فیلم «آزادی»، لقمان خالدی برای «فصل هرس» و مهرداد اسکویی برای «رویاهای دم صبح» بودند، هیات داوران که متشکل از محمدرضا اصلانى، دکتر احمد ضابطى جهرمى ، مهوش شیخ الاسلامى، معین کریم الدینى و امیر تاجیک بودند، سیمرغ بهترین کارگردانی به مهرداد اسکویی رسید. مهرداد اسکویی با ابراز خرسندی از دریافت این جایزه گفت:‌«باعث غرور و افتخارم است که این جایزه را روی این صحنه و در کنار ۱۰ مستند دیگر دریافت می‌کنم. نشان دادن رنج، گاهی برای جلوگیری از ایجاد آن است و ما گاهی با ساخت فیلم‌های مستند اجتماعی هشدار می‌دهیم.من امیدوارم در جهانی زندگی کنیم که رنج کمتری در آن وجود داشته باشد. از همکارانم که هریک تکیه‌ای از روح خود را در این فیلم دمیدند، متشکرم.»

مهرداد اسکویی :نشان دادن رنج، گاهی برای جلوگیری از ایجاد آن است و ما گاهی با ساخت فیلم‌های مستند اجتماعی هشدار می‌دهیم.من امیدوارم در جهانی زندگی کنیم که رنج کمتری در آن وجود داشته باشد

جایزه بهترین فیلم مستند نیر به بهروز نورانی پور برای تهیه‌کنندگی فیلم «A157» اهدا شد. نورانی پور بعد از دریافت جایزه‌اش گفت:« همه شادی این فیلم را به همسرم تقدیم می‌کنم که با تمام وجودش روزها و شب‌ها از من حمایت کرد تا این کار بحران آفرین ساخته شود. در زمان ساخت این فیلم پدرم را از دست دادم و بخشی از قلبم همیشه با اوست. به امید قیامتی که می‌رسد و او را دوباره می‌بینم روزها را سپری می‌کنم.»و اما جایزه بهترین دستاورد فنی و هنری به رضا تیموری برای تصویربرداری فیلم «اهالی خیابان یک طرفه» تعلق گرفت.

همچنین محمدرضا اصلانی هنرمند پیشکسوت مستندساز و یکی از اعضای هیات داوران در سخنانی با اشاره به موضوع مستند نورانی پور گفت:«در عین ستایش این فیلم از شما می‌خواهم که به پا خیزید و یکپارچه علیه جنایاتی که در سوریه و همچنین علیه هم‌وطنان کُرد ما رخ می‌دهد، با قیام کردن اعتراض کنید. ما ملت ابراهیم هستیم و نژاد کرد نژاد اصیل ایرانی است. این ظلم فقط به آن‌ها نیست بلکه به همه ماست. امیدوارم نیروهای جهانی بفهمند ستم می‌کنند و آینده جهان بی ستم باشد.»

بعد از این سخنان یک قطعه کوتاه موسیقی با خوانندگی محمد معتمدی اجرا شد و در ادامه جوایز بخش «نگاه نو» اهدا شد.

هیات داوران بخش نگاه نو متشکل از حبیب احمدزاده، سامان مقدم، حمید فرخ‌نژاد، مهتاب کرامتی و مهدی کرم‌پور سیمرغ بهترین کارگردانی این بخش را به سعید روستایی برای کارگردانی فیلم «ابد و یک روز» اهدا کردند. جایزه ویژه این بخش نیز به محمدحسین مهدویان برای فیلم «ایستاده در غبار» تعلق گرفت. سیمرغ بهترین فیلم بخش «نگاه نو» هم به «ابد و یک روز» به تهیه‌کنندگی سعید ملکان اهدا شد.

سعید روستایی که سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را برای فیلم ابد و یک روز دریافت کرده بود در میان تشویق حاضران روی صحنه رفت و با قدردانی از سعید ملکان تهیه کننده این فیلم گفت:‌«قدم اول اطمینانی بود که آقای ملکان به ما داشت، زیرا دو سال بود که هیچ کس این فیلم‌نامه را باز نمی‌کرد که حتی آن را بخواند.»

همچنین محمدحسین مهدویان با تبریک به سعید روستایی گفت«از پدر،مادرم و همسرم بسیار سپاسگذارم و امیدوارم متوجه باشیم که هنرمندانی مثل ابراهیم حاتمی‌کیا،‌ هر روز متولد نمی‌شوند. امیدوارم قدر بزرگان سینما را بدانیم. حیف است که ایشان اینجا نیست و با رخصت از بزرگان سینما به ویژه آقای حاتمی‌کیا این جایزه را می‌گیرم.»

1996016

سپس دوباره محمد معتمدی برای اجرای برنامه‌ موسیقی به صحنه آمد و قطعه «دلشدگان» را اجرا کرد.

در ادامه‌ی مراسم اختتامیه‌ی فیلم فجر برای معرفی برگزیدگان سودای سیمرغ، بهرام رادان بازیگر سینما در کنار سلوکی برای اجرای ادامه‌ برنامه حاضر شد.بهرام رادان گفت: «در ۱۶ سالی که خدمت خانواده سینما هستم، همیشه پیش از شروع جشنواره همه دنبال نام‌های بزرگ حاضر در آن هستند اما امسال سینمای ما پوست اندازی کرده و دیدیم که هنرمندان گمنام و صاحب نام می‌توانند در کنار یکدیگر به جشنواره شور و شوق ببخشند.»

برگزیدگان سودای سیمرغ در بخش اول به جلوه‌های ویژه میدانی و جلوه‌های ویژه بصری اختصاص داشت. هیات داوران این بخش متشکل از ابوالحسن داوودی، محمد داوودی، مجتبی راعی، سید جمال ساداتیان، منوچهر شاهسواری، مهدی فخیم زاده و نیکی کریمی سیمرغ بهترین جلوه‌های ویژه میدانی و بصری را به ترتیب به ایمان کرمیان برای «ایستاده در غبار» تعلق گرفت و سید هادی اسلامی برای فیلم «بادیگارد» اهدا کردند.

در این بخش سید هادی اسلامی که جایزه بهترین جلوه‌های بصری را برای فیلم «بادیگارد» دریافت کرده بود در سخنان کوتاهی گفت:‌«برخلاف آقای مهدویان، سیمرغم را به ابراهیم حاتمی کیا تقدیم می‌کنم.»

در ادامه، در بیننامزدهای بهترین چهره‌پردازی، انتخاب هیات داوران برای دریافت سیمرغ، سعید ملکان برای چهره‌پردازی فیلم «ابد و یک روز» بود. و اما سیمرغ بهترین طراح صحنه و لباس به محمد رضا شجاعی برای فیلم «ایستاده در غبار» اهدا شد. شجاعی بعد از دریافت جایزه‌اش از ابراهیم حاتمی‌کیا و حمید نعمت الله تشکر کرد که اولین کارهایش را در سینما با آن‌ها تجربه کرده است.

سیمرغ بهترین صدا (صداگذاری و صدابرداری) به سعید بجنوردی، محمد رضا دلپاک، حسین مهدوی برای فیلم «لانتوری» تعلق گرفت.  محمدرضا دلپاک که همراه با سعید بجنوردی و حسین مهدوی سیمرغ بلورین بهترین صدا را برای فیلم «لانتوری» دریافت کردند، از دیگر کاندیداهای این بخش قدردانی کرد و گفت:«از اعضای انجمن صدای ایران سپاسگذارم که همواره تلاش می‌کنند.تمام مردم دنیا به یک زبان سکوت می‌کنند. در جمع ما عزیزی نیست، او ۲۰ روز است که سکوت کرده است. »سپس دلپاک جایزه‌اش را به زنده یاد یدالله نجفی صدابردار سینما که چندی پیش در گذشته است تقدیم کرد و از تمام عوامل فیلم «لانتوری» قدردانی کرد.

سیمرغ بهترین موسیقی متن به محمد رضا علیقلی برای فیلم “امکان مینا” و “دختر” تعلق گرفت که در غیاب او، رضا میرکریمی کارگردان «دختر» این سیمرغ را گرفت.

سیمرغ بهترین تدوین به بهرام دهقانی تعلق گرفت. دهقانی که به خاطر تدوین فیلم «ابد و یک روز» جایزه این بخش را دریافت کرده بود با ابراز خرسندی از حضور هنرمندان جوان در سینما افزود:«خوشحالم که سعید روستایی و هم‌نسلانش اجازه نمی‌دهند، سینما در ایران بمیرد یا ضعیف شود. در این ۱۲۰ سالی که از عمر سینما می‌گذرد، مشکلات زیادی به کمک این هنر حل شده است و امیدوارم در ایران نیز چنین شود».و اما سیمرغ بهترین فیلم‌برداری به پیمان شادمانفر برای فیلم «خشم و هیاهو» تعلق گرفت.

بهرام دهقانی: خوشحالم که سعید روستایی و هم‌نسلانش اجازه نمی‌دهند، سینما در ایران بمیرد یا ضعیف شود

در بخش اهدای جوایز به نقش‌های مکمل زن و مرد، شبنم مقدمی برای «زاپاس» و «نفس» و نوید محمدزاده برای «ابد و یک روز» سیمرغ را به خانه بردند. شبنم مقدمی با گرامی‌داشت یاد و خاطره پدرش که سال گذشته فوت کرد، گفت:«دفعه پیش که سیمرغ روی شانه‌ام نشست، پدرم هنوز در قید حیات بود اما امروز یک سال است که او را ندارم و این جایزه را به روح او تقدیم می‌کنم که بسیار از او آموختم و همچنین جایزه‌ام را به مادرم هم تقدیم می‌کنم که حالا برای ما باید هم پدر باشد و هم مادر.»در ادامه نوید محمدزاده جایزه بازیگری نقش مکمل مرد را گرفت، او که در میان تشویق حاضران روی صحنه حاضر شد چند دقیقه پشت تریبون مکث کرد و بدون حرف صحنه را ترک کرد.

پرویز پرستویی و پریناز ایزدیار نیز برگزیدگان نقش اول مرد و زن بودند. ایزدیار از گروه سازنده فیلم «ابد و یک روز» تشکر کرد و گفت:«آن‌قدر هیجان دارم که می‌ترسم سیمرغم را بیاندازم.»

در ادامه پرویز پرستویی در سخنانی گفت:«من پرویز پرستویی بازیگر نقش حیدر فیلم بادیگارد هستم. خالق بادیگارد ابراهیم حاتمی کیاست. خوشحالم که با هدایت و رهبری او توانستم ایفاگر نقشی باشم که اعضای هیات داوران آن را شایسته سیمرغ بلورین دانستند. سیمرغم را اول به ابراهیم حاتمی کیا تقدیم می‌کنم و بعد به رسم ادب آن را به اساتید محترمی که در این سالن حضور ندارند و ۵ تن سینمای ایران هستند تقدیم می‌کنم؛ عزت الله انتظامی، علی نصیریان، جمشید مشایخی، محمدعلی کشاورز و داود رشیدی.»

بعد از اهدای جوایز به بازیگران، جایزه بهترین فیلم‌نامه به سعید روستایی برای «ابد و یک» روز تعلق گرفت و برای بار چندم به روی صحنه آمد و جایزه‌اش را از دستان هیات داوران دریافت کرد و آن را به پیمان معادی که بازیگر فیلمش بود تقدیم کرد. سعید روستایی که بعد از دریافت جایزه‌ بهترین فیلم‌نامه به صندلی‌اش بازگشته بود بار دیگر برای دریافت جایزه بهترین کارگردانی سودای سیمرغ به روی صحنه رفت.

جایزه ویژه هیات داوران جشنواره فیلم فجر نیز به هومن سیدی برای فیلم «خشم و هیاهو» رسید. هومن سیدی که سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران را دریافت کرد، نیز از غافلگیری‌اش در دریافت این جایزه سخن گفت و افزود:«واقعا توقع‌اش را نداشتم. به این برنامه آمده بودم تا فقط دست بزنم. این جایزه را به نیابت از حدود ۵۰ نفر از اعضای گروه می‌گیرم و به ویژه از آقای سعید سعدی تهیه کننده فیلم که مثل کوه پشت کارگردان است، تشکر می‌کنم.»

و اما در بین نامزدهای بهترین فیلم، سیمرغ به حبیب‌الله والی‌نژاد برای تهیه‌کنندگی ایستاده در غبار تعلق گرفت. اما او در سالن حضور نداشت و یکی دیگر از اعضای این گروه با دریافت جایزه گفت:«از هادی بهروز فیلم‌بردار فیلم یاد می‌کنم که با وجود زحمات زیاد تلاشش دیده نشد و همین‌طور هادی حجازی‌فر بازیگر فیلم که کار بسیار سنگینی انجام داد. دوست داشتیم این فیلم را سردار حسین همدانی ببیند، اما متاسفانه چند ماه پیش شهید شد.»

در بخش پایانی مراسم اختتامیه‌ فیلم فجر، با حضور حجت‌الله ایوبی، علی جنتی و محمد حیدری سیمرغ «نگاه ملی» جشنواره‌ی فیلم فجر به «نفس» نرگس آبیار تعلق گرفت و این کارگردان هنگام دریافت جایزه‌اش گفت:«می‌خواستم مثل بسیاری دیگر از همکارانم از گروه سازنده فیلم تشکر کنم. «نفس» فیلمی درباره معصومیت و رویاها و آرزوهای از دست رفته است. شاید دیدن آن نیازمند کمی آرامش باشد تا مردم در فضایی آرام‌تر و در مقطعی بعد از جشنواره فجر آن را ببینند و درک کنند.»

و سپس سیمرغ مردمی جشنواره‌ فیلم فجر با اعلام سیدرضا میرکریمی به «ابد و یک روز» سعید روستایی تعلق گرفت و ملکان تمام عوامل فیلم را که در سالن حضور داشتند دعوت کرد تا روی صحنه بروند. مدیر عامل خانه سینما توضیح داد:«امسال تیمی حدودا ۱۰۰ نفره آرا مردم را جمع آوری کردند. آن‌ها شبانه روزی کار کردند و خودشان فیلم‌ها را ندیدند، در راس آن‌ها تهیه کننده خوشنام سینما علی آشتیانی پور بود.»

او با اشاره به ۵ فیلمی که بیشترین آرا مردمی را دریافت کرده‌اند گفت:«حضور دو فیلم «اژدها وارد می‌شود» و «ایستاده در غبار» در میان ۵ رای اول مردم جالب توجه است.»

در این مراسم محمد حیدری برای دوره بعدی جشنواره‌ فیلم فجر دوباره حکم دبیری برای جشنواره سی‌وپنجم فیلم فجر گرفت و محمد سلوکی با اشاره به بازی تعدادی از بازیگران کودک در فیلم‌های این دوره از جشنواره فجر گفت:«حواسمان به بچه‌ها باشد و بیشتر از آنان مراقبت کنیم.»