هنر و تجربه: در میان یازده فیلم منتخب بخش هنر و تجربه، «چهارشنبه» به کارگردانی سروش محمدزاده شب گذشته ۲۲ بهمن‌ماه به تندیس بهترین کارگردانی هنر و تجربه را دریافت کرد. اولین فیلم سروش محمدزاده، با بازی آرمان درویش و شهاب حسینی، داستان اختلاف بین دو برادر بر سر قصاص یا بخشش قاتل پدرشان است. «سگ و دیوانه عاشق» کار علی‌محمد قاسمی، «ممیرو» ساخته هادی محقق، «یک شهروند کاملا معمولی» از مجید برزگر و «نیم‌رخ‌ها» آخرین اثر زنده‌یاد ایرج کریمی سایر نامزدهای این بخش بودند. سال پیش این تندیس نصیب فائزه عزیزخانی برای فیلم «روز مبادا» شد و امسال سروش محمدزاده با دریافت این جایزه از برندگان شب اختتامیه جشنواره فجر بود. در این گفتگوی کوتاه از سروش محمدزاده درباره جشنواره فجر و شرایط اکران فیلمش پرسیده‌ایم.

فردای روزی که در مراسم اختتامیه برنده تندیس یکی از سه بخش جشنواره فجر شده‌اید، چه حسی دارید؟
در مجموع احساس رضایت‌بخشی دارم اما باید زمان بگذرد و شرایط را ببینیم و بازخوردهای فیلم را تجربه کنیم. خیلی از دوستان و اطرافیان می‌گفتند «چهارشنبه» جایش در بخش نگاه نو یا حتی سودای سیمرغ بود اما من از این‌که در بخش هنر و تجربه شرکت کردیم راضی‌ترم. اگر در بخش‌های دیگر بود دیده نمی‌شد. برنده شدن در یک بخش بهتر از دیده نشدن در یک بخش بالاتر است. خوشبختانه فیلم ما در برج میلاد خوب دیده شد و قبل از اعلام برنده‌ها هم خیلی‌ها به من گفتند شما برنده هستید. فعلا در خوشحالی بعد از برنده شدن جایزه به سر می‌بریم.

فیلم‌های امسال بخش هنر و تجربه را چطور دیدید؟ ارزیابی شما از این بخش جشنواره فجر چیست؟
امسال به جز فیلم‌های «قیچی»، «نیم‌رخ‌ها» و «گاهی» فیلمی از این بخش نتوانستم ببینم. بین این سه فیلم «نیم‌رخ‌ها» به لحاظ فرم و ساختار جلو بود و به نظرم فیلم خوبی بود. «قیچی» هم در لحظاتی خیلی خوب و قابل قبول بود. «گاهی» هم با وجودی که فرمی بسیار تجربی داشت اما لحظات خوبی در آن می‌شد دید. از دوستانم شنیدم که «ممیرو» هم فیلم خوبی است. در کل بقیه اطرافیانم هم اعتقاد داشتند که بخش هنر و تجربه از نگاه نو جلوتر بوده است. برنده شدن در رقابتی بین این‌ فیلم‌ها لذت‌بخش بود. بخش هنر و تجربه نشان داد رو به جلو حرکت می‌کند و می‌تواند سال بعد یکی از بخش‌های اصلی جشنواره فجر باشد.

برای اکران و نمایش فیلم چه فکری کرده‌اید؟
تصمیم ما برای اکران «چهارشنبه» قبل از شرکت فیلم در جشنواره هم اکران هنر و تجربه بود و الان هم تصمیم همین است. گفتگوهایی هم با دست اندرکاران این گروه انجام دادیم که مثبت بود و حدس می‌زنم اوایل سال آینده فیلم در هنر و تجربه نمایش داده شود.

برچسب‌ها: