هنروتجربه: بزرگداشت محمود کلاری فیلم‌بردار و عکاس با سابقه، با اهدای تندیسی از دوربین cameflex در فرانسه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مراسم بزرگداشت این هنرمند ایرانی به تازگی در فرانسه برپا شد و طی آن تندیسی از دوربین cameflex که اولین دوربین ساخت کارخانه اکلره است و فیلم‌های معروف تاریخ سینما همچون آثار آلن رنه، رنوار، برسون، کلمان، ژان لوک گدار و … با آن فیلم‌برداری شده، توسط داریوش خنجی دیگر فیلم‌بردار ایرانی حاضر در برنامه به کلاری اهدا شد.
این هنرمند در این سفر علاوه بر حضور در برنامه بزرگداشتش، با همراهی داریوش خنجی مستر کلاسی را به مدت سه شب برگزار کرد. این مستر کلاس با نمایش عکس‌های سیاه و سفید کلاری آغاز شد و با گفت‌وگو درباره رابطه عکاسی و فیلم‌برداری ادامه پیدا کرد. همچنین گزیده‌ای از آثار کلاری به انتخاب داریوش خنجی نمایش داده شد و بعد از آن بحث و بررسی درباره این آثار درگرفت.
محمود کلاری کارش را با عکاسی آغاز کرد. اولین نمایشگاه عکس او با نام حکایت تنهایی آدم در سال ۱۳۵۵ در تهران برپا شد و کلاری عکس‌های معروفی از انقلاب ایران گرفت، در سال ۱۳۵۹ به عنوان یکی از ۱۵ عکاس برتر سال توسط مجله تایم شناخته شد و دوره تخصصی عکاسی رادر نیویورک گذراند و در بازگشت به ایران از سال ۶۳ تا سال ۶۵ به عنوان دبیر واحد عکاسی تلویزیون فعالیت کرد.
کلاری در سال‌های اخیر پشت دوربین فیلم‌های موفقی مثل «جدایی نادر از سیمین»، «ماهی و گربه» و «گذشته» قرار گرفته است و امسال در جشنواره سی و چهارم فجر دو فیلم «هفت ماهگی» و «بادیگارد» را داشت که برای دومی نامزد سیمرغ بلورین جشنواره فجر شد. جشنواره فیلم فجر در سال‌های ۱۳۷۸ و ۱۳۸۷ بزرگداشتی برای محمود کلاری برگزار کرد. کلاری چهاربار برای فیلم‌های «جدایی نادر از سیمین» در سال ۸۹، «بوی کافور عطر یاس» در سال ۷۸، «گبه» سال ۷۴ و برای فیلم سینمایی «سرب» در سال ۶۷ برنده سیمرغ بلورین فیلم‌برداری شده است. پشت دوربین هر دو فیلم ایرانی که به مراسم جوایز اسکار راه پیدا کرده‌اند، محمود کلاری قرار داشته‌است.

برچسب‌ها: