هنر و تجربه: با به پایان رسیدن سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر و حضور پررنگ جوانان در مراسم اختتامیه که بازتاب‌های فراوانی در مطبوعات داشته است، مسوولان، سینماگران و هنرمندان به این اتفاق واکنش نشان دادند. حجت‌الله ایوبی، رییس سازمان سینمایی طی یادداشتی با عنوان «جوانه‌های امید در سینمای ایران» به جشنواره فیلم فجر پرداخت. ایوبی در این یادداشت به حضور جوان‌ها اشاره کرده است:«جشن پایانی جشنواره سی و چهارم جشن قدرت نمایی جوان‌ها بود. این جمله گمان می‌کنم کمی تکراری شده. خلاصه رفتن جوان‌های با انگیزه، باسواد و کار بلد روی سن یعنی سینمای ایران ادامه دارد. یعنی امید به فردا. یعنی آینده‌ای روشن. یعنی همان گونه که آقای دهقان عزیز به زیبایی روی صحنه گفت، سینما نه تنها ورشکسته نیست بلکه پراست از رونق و امید به آینده.»

ابوالحسن داودی و رضا کیانیان نیز از حضور جوان‌ها در جشنواره امسال ابراز خوشحالی کردند. همچنین خبرگزاری ایسنا نیز گزارشی از حضور جوانان در جشنواره امسال منتشر کرده است. در گزارش ایسنا آمده است:« در تاریخ ۳۴ ساله جشنواره فیلم فجر، برای اولین بار یک فیلم اولی به عنوان بهترین فیلم انتخاب شد و یک فیلم هم ۹ سیمرغ بلورین دریافت کرد. محمدحسین مهدویان کارگردان «ایستاده در غبار» با دریافت سیمرغ بهترین فیلم نام خود را برای اولین بار در تاریخ جشنواره فجر به عنوان فیلم‌سازی که با اولین ساخته‌اش موفق به کسب این جایزه شده است، ثبت کرد. پیش از این «پرده آخر» در دوره نهم که در ۱۴ رشته کاندید بود موفق به دریافت ۸ جایزه شده بود. این فیلم هم مانند سعید روستایی کارگردان «ابد و یک روز» اولین ساخته واروژ کریم مسیحی محسوب می‌شد و هر دو فیلم موفق به دریافت جایزه در رشته‌های کارگردانی، نقش اول زن، نقش دوم مرد و چهره‌پردازی شدند. همچنین فیلم «ابد و یک روز» هم که در ۱۲ رشته نامزد بود با دریافت ۹ سیمرغ بلورین بیشترین تعداد جایزه را در طول یک دوره به خود اختصاص داد.»

در ادامه مروری بر اخبار امروز (۲۴ بهمن) پیرامون هنر و تجربه داریم که از نظرتان می‌گذرد.

روزنامه بانی‌فیلم خبر از منتخب شناخته شدن فیلم «آمین خواهیم گفت» به کارگردانی سامان سالور در مجله ورایتی و جشنواره پوسان داده است. «آمین خواهیم گفت» از امروز در گروه هنر و تجربه اکران می‌شود.

خبرگزاری مهر علاوه بر منتشر شدن خبر برگزاری آیین دیدار مستند «زمناکو» به کارگردانی مهدی قربان‌پور، گپ کوتاهی با کامران حیدری کارگردان مستند‌های «من نگهدار جمالی وسترن می‌سازم» و «دینگومارو» داشته است. کامران حیدری که به تازگی نمایشگاهی از عکس های خیابانی خود را در قالب «چگونه یک پرسه گراف شدم» در گالری وصال شیراز به نمایش گذاشت، درباره مستند دینگومارو، معتقد است:« یکی از مهمترین ژانرهای مورد علاقه من در سینما فیلم‌های جاده‌ای هستند که پر از موسیقی، هیجان و ریتم سریع است. من هم در این فیلم تلاش کردم از کلیشه‌های همیشگی این نوع سینما پیروی کنم، اما نه در سینمای داستانی، بلکه در سینمای مستند آن هم از نوع جاده‌ای، در مورد یک موزیسین هرمزگانی آفریقایی تبار معروف به دینگومارو در جاده‌های جنوب ایران. از این رو، با ایده اینکه چگونه می‌شود فیلم مستندی ساخت که به مانند سینمای داستانی، قصه‌گو باشد و بتواند مخاطب را به سینما بکشاند این فیلم ساخته شد.»

حیدری از اکران فیلم‌های مستند خود در کشور آلمان خبر داد و گفت:«مراحل پایانی مستندی را طی می‌کنم که باز هم در شیراز ساخته می‌شود و درباره کفتربازی است.»

خبرگزاری‌های مهر، ایسنا، فارس، ایرنا، ایلنا و… نیز به معرفی مستند «من نگهدار جمالی وسترن می‌سازم» پرداخته‌اند.