هنرو تجربه- رضا حسینی: شصت‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین از یازدهم فوریه (پنج‌شنبه) کارش را آغاز کرده‌ا و تا ۲۱ فوریه (دوم اسفند) برپا است. مریل استریپ رییس هیأت داوران این دوره است و خرس طلایی افتخاری، به عنوان جایزه‌ دستاورد یک عمر فعالیت هنری به فیلم‌بردار آلمانی میشاییل بالهاوز اهدا می‌شود. فیلم افتتاحیه هم «درود بر قیصر!» (برادران کوئن) بود.
در کنار همه‌ اخبار کوچک و بزرگی که درباره فروش فیلم‌ها به پخش‌کنندگان و قراردادهای بازی و تولید فیلم‌های جدید و مهم در حاشیه‌ جشنواره فیلم برلین به گوش می‌رسد و حتماً در روزهای آینده بر حجم و اهمیت‌شان افزوده می‌شود، بی‌تردید قبل از هر نکته‌ای این مهم است که خروجی جشنواره امسال چه فیلم‌هایی خواهد بود یا به عبارت دیگر، امسال چه آثار سینمایی شاخصی در این جشن و رویداد سینمایی حضور دارند. از این رو، هشت فیلم کنجکاوی‌برانگیز برلین را به انتخاب جیکوب استول‌وورثی، نویسنده‌ی ایندیپندنت، برای شما انتخاب کرده‌ایم که در ادامه به اختصار درباره‌شان می‌خوانید.

War-On-Everyone

«جنگ با همه» (War On Everyone): جدیدترین کمدی سیاه جان مایکل مک‌دونا که فیلم‌های تحسین‌شده‌ «نگهبان» (۲۰۱۱) و «کالواری» (۲۰۱۴) را در کارنامه دارد؛ با بازی الکساندر اسکارسگارد و مایکل پینا در نقش دو پلیس فاسد نیو مکزیکو که در ادامه‌  باج‌گیری‌های‌شان با بد کسانی درمی‌افتند. «جنگ با همه» اولین فیلم مک‌دونا دور از ایرلند و بدون حضور برندان گلیسن است.

Zero-Days

«روزهای صفر» (Zero Days): مستند جدید الکس گیبنی با کارنامه‌ای درخشان که بر ویروس رایانه‌ای با نام استاکس‌نت تمرکز دارد؛ ویروسی که به عنوان اولین «سلاح دیجیتال» جهان شناخته شد و توسط آمریکا و اسراییل ابداع شد تا برنامه‌ی هسته‌ای ایران را با مشکل مواجه کند. طبق روال کارنامه و دیگر آثار این مستندساز برجسته، تردیدی نیست که مستند تازه‌ گیبنی تماشاگرانش را به‌راحتی با این موضوع ناشناخته آشنا می‌کند، بدون این‌که آن‌ها احساس کنند با موضوع پیچیده و دشواری روبه‌رو هستند.

Midnight-Special_0

«ویژه‌ نیمه‌شب» (Midnight Special): یکی از کنجکاوی‌برانگیزترین کارگردانان صنعت فیلم‌سازی، جف نیکولز است که پیش از این، فیلم‌های «داستان‌های شات‌گان» (۲۰۰۷)، «پناه بگیر» (۲۰۱۱) و «ماد» (۲۰۱۲) را ساخته و تحسین شده است. او امسال با دو فیلم بازگشته است و در حالی که می‌توانید منتظر «عاشقانه» (Loving) باشید که درامی درباره ازدواج میان‌نژادی است، نباید از فیلم تعقیب‌وگریزی و علمی‌خیالی «ویژه‌ نیمه‌شب» غافل شوید. فیلمی با حضور مایکل شانن، کریستن دانست، جوئل اجرتن، آدام درایور و سم شپرد درباره پدری که با پسرش فرار می‌کند چون پسر قدرت‌های فراحسی دارد و این موضوع آن‌ها را به هدفی برای مقامات دولتی بدل کرده است.

Things-To-Come

«آن‌چه در پیش است» (Things to Come): اگر هنوز فیلم قبلی میا هانسن‌لووه با عنوان «عدن» را تماشا نکرده‌اید، بشتابید و بلافاصله این ادیسه‌ شادی‌آور را تماشا کنید. آن وقت است که فوری کنجکاو «آن‌چه در پیش است» خواهید شد؛ درامی که به تفصیل به بحران زندگی استاد فلسفه‌ای می‌پردازد که شوهرش، او و بچه‌های‌شان را رها می‌کند. از شواهد این طور برمی‌آید که با یکی از فیلم‌های مستقل محبوب سال ۲۰۱۶ طرف هستیم.

The-Commune

«کمون» (The Commune): توماس وینتربرگ که یکی از پیشگامان جنبش فیلم‌سازی «دگما ۹۵» بود و فیلم‌های  نظیر «جشن» (۱۹۹۸) و «شکار» (۲۰۱۲) را در کارنامه دارد، پس از بازسازی «دور از جماعت خشمگین» در سال گذشته‌ میلادی، با فیلم جالب توجه دیگری برگشته است. داستان «کمون» بر اساس نمایش‌نامه (و زندگی) خود وینتربرگ شکل گرفته است و در جامعه‌ کمون دانمارک در دهه‌ ۱۹۷۰ روی می‌دهد؛ فیلمی که در آن آرزوها و اشتیاق‌های فردی در تضاد با اتحاد و یک‌پارچگی جامعه قرار می‌گیرند. این فیلم را می‌توانید در کنار کمدی تلخ‌وشیرین «با هم» (لوکاس مودیسن، ۲۰۰۰) قرار دهید.

Genius

«نابغه» (Genius): درامی زندگینامه‌ای درباره مشهورترین ویراستار ادبی جهان (مکس پرکینز که رمان‌های همینگوی و فیتزجرالد را ویرایش کرده است) به کارگردانی مایکل گراندیج و بر اساس کتاب تحسین‌شده‌ «مکس پرکینز: ویراستار نابغه» به قلم ای. اسکات برگ. این فیلم با حضور کالین فرث، جود لا، نیکول کیدمن، دامینیک وست و گای پیرس در نقش‌های اصلی، یکی از رقبای تصاحب خرس طلای برلین است.

Alone-In-Berlin (1)

«تنها در برلین» (Alone in Berlin): این اقتباس از رمان جنگی هانس فالادا که شصت سال پیش منتشر شده است، اما تامپسن و برندان گلیسن را در قالب یک زوج آلمانی از طبقه‌ کارگر قرار داده است که به مقاومت آلمان می‌پیوندند و علیه نازی‌ها فعالیت می‌کنند.

shepherds-and-butchers

«چوپان‌ها و قصاب‌ها» (Shepherds and Butchers): استیو کوگان پس از بازی و همکاری در نگارش فیلم‌نامه‌ «فیلومنا» (استیون فریئرز، ۲۰۱۳) با جدیت تمام درگیر این پروژه و نقش شد. او در نقش جان وبر، وکیلی است که دفاع از یک نگهبان زندان را می‌پذیرد؛ کسی که متهم به قتل هفت نفر در آفریقای جنوبی دوره‌ آپارتاید است. آندرئا رایزبورو (بردمن) هم یکی از نقش‌های مکمل این فیلم را بر عهده دارد که می‌تواند یکی از تکان‌دهنده‌ترین فیلم‌های امسال برلین باشد.

***
به طور طبیعی فیلم‌های مهم دیگری هم در میان انبوه آثاری وجود دارند که قرار است در روزهای آینده در جشنواره برلین ۲۰۱۶ به نمایش درآیند، از جمله «اژدها وارد می‌شود» (مانی حقیقی) که در جشنواره فیلم فجر هم به تماشای آن نشستیم و از آن لذت بردیم؛ از این رو، در روزهای آینده در قالب اخبار کوتاهی از برلین به چگونگی واکنش‌ها در خصوص سایر فیلم‌های مهم این دوره می‌پردازیم.