هنر و تجربه: «فیلم آسیان» (سازمان سینمایی انجمن ملل آسیای جنوب شرقی: Film ASEAN) که به‌تازگی با هدف حمایت از صنعت سینما در این منطقه (به مرکزیت فیلیپین) تشکیل شده است، اولین گردهمایی‌اش را برگزار کرد و در اولین گام، نمایندگان دولتی مراکز تولید آثار سینمایی ده کشور را دور هم جمع کرد.
رییس این سازمان، برایچیو جی. سانتوس در مراسم افتتاحیه‌‌ای که در حاشیه‌ی جشنواره‌ی فیلم برلین برپا شد، در این باره گفت: «آسیای جنوب شرقی بازاری است با ۶۵۰ میلیون تماشاگر بالقوه؛ فیلیپین هفتصد سالن سینما دارد و اندونزی به آمار دو هزار سالن دست یافته است. مالزی، سنگاپور و ویتنام هم برنامه‌های جامعی دارند و به‌سرعت بر تعداد سالن‌هایش می‌افزایند.»او در ادامه به همکاری‌ها و تولیدات مشترکی اشاره کرد که این اتحادیه می‌تواند به همراه بیاورد و در این راستا از ویژگی‌های مشترک کشورهای این منطقه و نزدیکی مناسبات‌شان گفت.
«فیلم آسیان» پیش از این فعالیت‌هایی را در کشورهای منطقه آغاز کرده است، از جمله برگزاری کارگاه‌های فیلم‌نامه‌نویسی، کارگردانی، فیلم‌برداری، تدوین و صدا برای فیلم‌سازان و علاقه‌مندان جوان؛ و هم‌چنین برنامه‌هایی برای جذب تماشاگران، حفظ و نگهداری فیلم‌ها، آماده‌سازی زیرنویس و دوبله‌ی فیلم‌ها به زبان‌های دیگر.