هنروتجربه: ماکسیمون مونیهان کارگردان آمریکایی با «صدای سکوت» اولین فیلم بلند داستانی به سینماهای هنروتجربه می‌آید.

مونیهان متولد سال ۱۹۶۹ در ایالت شیکاگوی آمریکا قبل از این، فیلمش را در سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، در بخش هنر و تجربه به نمایش درآورده بود. صدای سکوت فیلمی صامت و بدون دیالوگ است که به صورت سیاه و سفید ساخته شده و به گفته کارگردان آن، بدون بودجه خاصی جلوی دوربین رفته است. او این فیلم را در سال ۲۰۱۳ در شرکت فیلم سازی خود به نام «بریکولاجیستا» تولید کرده است. جایزه هیات داوران بخش منتقد جوان جشنواره فیلم بمبئی، بهترین کارگردانی از جشنواره فیلم‌های اول و دانشجویی سنت پترزبورگ و …. بخشی از افتخارات سینمایی صدای سکوت است که در در جشنواره‌های معتبری همچون سنگاپور، استانبول،گوتنبرگ ، ترانسیلوانیا و تسالونیکی نیز به نمایش درآمده است.

داستان «صدای سکوت» از این قرار است: «یک زن ناشنوا به نام اولگا توسط گروهی فرصت طلب، با وعده ای دروغین از آمریکای لاتین به نیویورک آورده می‌شود تا در مدرسه مخصوص ناشنواها مشغول تحصیل شود. بعد از رسیدن به نیویورک، اولگا می‌فهمد که به بردگی گرفته شده است. او مجبور می‌شود برای رهبر یک گروه قاچاق کار و در مترو گدایی کند. اما ناگهان اولگا به ذهنش می‌رسد که در یک اقدام شورشی، این باند قاچاق را از بین ببرد». ژانوا آدنا کالدرون، پاملا گوتری، کوین تامایو، ریکی پوئل،تی او سی، از بازیگران این فیلم ۸۰ دقیقه‌ای هستند.

ماکسیمون مونیهان

مونیهان در زمان جشنواره بین‌الملل سال جاری در مصاحبه با هنر و تجربه از نحوه خاص نمایش فیلم خود در آمریکا توضیح داده بود: « فیلم من صامت است. من دو دوست آهنگ‌ساز دارم. آن‌ها می‌آیند و هم‌زمان با نمایش فیلم، به صورت زنده موسیقی می‌نوازند و افکت‌های صدایی فیلم را به صورت زنده اجرا و کنترل می‌کنند. به این صورت، تنها شاهد یک فیلم نخواهیم بود و خودمان را در یک مراسم می‌بینیم و وقتی مردم برای دیدن فیلم می‌آیند می‌روند و به بقیه می‌گویند که این تنها یک فیلم نبود و ما شاهد یک کنسرت هم بودیم».

 او هم‌چنین در گفت‌وگویی که زمان نمایش فیلمش در بخش بین‌الملل جشنواره سی‌وسوم فیلم فجر با سایت هنروتجربه داشت، درباره دلیل سیاه و سفید و صامت ساختن فیلم توضیح می‌دهد:«معمولا همه می‌گویند فیلمت را سیاه و سفید نساز،صامت نساز و قضیه را سخت‌تر از این نکن. به همین دلیل است که همه فیلم‌ها شبیه به هم شده‌اند. پس اگر کسی بگوید این کار را انجام نده، من حتما برعکس آن را انجام می‌دهم. همین به وجه تمایز شما تبدیل می‌شود و بقیه شما را به خاطر همین تفاوت‌ها در میان خیل عظیم دیگر فیلم‌ها به یاد می‌آورند. اگر خلاف جهت شنا کنید، توجه‌ها را به خود جلب می‌کنید. جایی که من از آن می‌آیم، فیلم‌سازان مدام فیلم‌هایی احمقانه را به صورت تکراری می‌سازند. در واقع مضامینی مثل جوانان تازه فارغ‌التحصیل شده که نمی‌دانند با زندگی‌شان چه کنند، مشکلات عاطفی دارند و از زندگی می‌نالند، به داستان اصلی همه آن‌ها تبدیل شده‌است. به خودم گفتم می‌خواهم خلاف این جریان فیلم بسازم؛ فیلمی سیاه و سفید، صامت و غم‌ناک.»

«صدای سکوت» که با نام «صدای بی صدایان» نیز شناخته می‌شود از ۲۵ بهمن ماه در سینماهای هنروتجربه به نمایش درآمده است.