هنروتجربه: فیلم «بازگشته از گور» ساخته «آلخاندرو گونزالز ایناریتو» با کسب پنج جایزه از جمله بهترین فیلم، کارگردانی و بازیگر مرد نقش اول در جوایز بفتا ۲۰۱۶، به استقبال جوایز اسکار رفت.

شصت‌ونهمین دوره جوایز آکادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا (بفتا) شامگاه دوشنبه(۲۵ بهمن) در لندن برگزار شد. در این دوره ایناریتو با فیلم «بازگشته از گور» خود توانست جوایز اصلی چون بهترین فیلم،کارگردانی و بازیگر مرد برای لئوناردو دی‌کاپریو و بهترین فیلم‌برداری و بهترین صدابرداری را به خود اختصاص داد.این فیلم در هشت بخش نامزد دریافت جایزه بود. «بردمن» فیلم قبلی ایناریتو سال پیش نامزد ۱۰ جایزه بفتا بود، اما تنها در بخش بهترین فیلمبرداری این جایزه را گرفت.
«مکس دیوانه: جاده خشم» ساخته «جورج میلر» نیز با چهار جایزه بخش فنی شامل بهترین طراحی لباس، طراحی صحنه، چهره‌پردازی و تدوین دیگر رکورددار جوایز بفتا بود.
ایناریتو که جایزه بهترین فیلم را از دست تام کروز گرفت، از «لئوناردو دی‌کاپریو» و دیگر عوامل فیلم تمجید و تاکید کرد:« تعهد کاری آن‌ها ساخت این فیلم در چنین شرایط سختی را میسر ساخت.» جایزه بهترین مستند این دوره جوایر بفتا به «امی» ساخته «آصیف کاپادیا» رسید.

فهرست برندگان شصت ونهمین دوره جوایز سینمایی بفتا:
بهترین فیلم: «بازگشته از گور»
بهترین فیلم انگلیسی: «بروکلین»،
بهترین کارگردان: «آلخاندرو گونزالز ایناریتو» برای «بازگشته از گور»
بهترین بازیگر نقش اول مرد: «لئوناردو دی کاپریو» برای «بازگشته از گور»
بهترین بازیگر نقش اول زن: «بری لارسن» برای «اتاق»،
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: «مارک رایلنس» برای «پل جاسوس‌ها»
بهترین بازیگر نقش مکمل زن: «کیت وینسلت» برای «استیو جابز»
بهترین فیلم غیرانگلیسی: «داستان‌های وحشی» از آرژانتین
بهترین مستند سینمایی: «امی»
بهترین انیمیشن: «Inside Out»
بهترین فیلم‌نامه اصلی: «کانون توجه»
بهترین فیلم‌نامه اقتباسی: «کسری بزرگ»
بهترین فیلم‌برداری: «امانوئل لوبزکی» برای فیلم «بازگشته از گور»