هنروتجربه: مراسم آیین دیدار عوامل فیلم مستند «زمناکو» شب گذشته ۲۶ بهمن‌ماه در محل موزه سینما برگزار شد. مراسمی که مطابق معمول آیین دیدارهای گروه هنروتجربه با امضای پوستر فیلم توسط عوامل و هنرمندان میهمان آغاز شد و با نمایش فیلم پایان یافت.

مهدی قربان‌پور کارگردان این مستند از عوامل فیلم دعوت کرد روی صحنه بیایند و با تشکر از آن‌ها گفت:«فیلمی که می‌بینید محصول تلاش این دوستان است. دو سال و نیم از عمر ما صرف این فیلم شد و خوشحالم از این‌که از فردا اکران آن در تهران و چند شهر دیگر مثل اصفهان و مشهد و شیراز و کاشان آغاز می‌شود. ساخت این فیلمِ پرزحمت انرژی زیادی از دوستان گرفت و امیدوارم محصول این تلاش جمعی قابل قبول باشد و این انرژی که امشب شما با حضورتان به ما دادید، انگیزه‌ای برای کارهای بعدی این گروه شود.»
او در ادامه محمد شکیبانیا تهیه‌کننده فیلم را به حاضرین معرفی کرد: «آقای شکیبانیا تهیه‌کننده اول ما بودند و آقایان طباطبایی‌نژاد و رزاق کریمی در مرکز گسترش تهیه‌کنندگان دوم بودند که از ساخت این فیلم حمایت کردند.» محمد شکیبانیا هم در صحبت‌های کوتاهی از حاضرین تشکر کرد:«از مرکز گسترش تشکر می‌کنم که از این فیلم حمایت کردند و ما با این حمایت استارت زدیم. دلخوشیم که در جشنواره‌های اصلی سینمای مستند، «زمناکو» حضور موفقی داشت و در بعضی از این جشنواره‌ها جایزه گرفت و در بعضی دیگر کاندیدا بود و جایزه نگرفت یا جوایز اصلی را نگرفت، اما در هردو حالت فیلم به خوبی دیده شد. حالا می‌توانیم پز بدهیم که به گرد پای سیمرغ رسیدیم. خواهش من از شما این است که فیلم را به دیگران توصیه کنید. امروز شبکه‌های آدم‌ها بسیار گسترده است و از شما می‌خواهم رسانه فیلم ما باشید.» شکیبانیا در پایان از برنامه مشترک‌اش با کارگردان فیلم برای نمایش فیلم در شهرهای مرزی و شهرهایی که در جغرافیای فیلم حضور دارند (مثل مشهد، سنندج، مریوان و حلبچه) خبر داد.
مجری مراسم از سیدمهدی طباطبایی‌نژاد و مرتضی رزاق کریمی دعوت کرد روی صحنه بیایند و از طباطبایی‌نژاد سوال کرد چه شد که مرکز از پروژه «زمناکو» حمایت کرد؟ مدیر مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در پاسخ با خنده گفت: «فیلم خوبی بود و حمایت کردیم.»
در تیتراژ فیلم اسم استاد محمدرضا شجریان و محمدرضا درویشی هم به چشم می‌خورد. مجری مراسم از مجید پوستی سازنده موسیقی متن این فیلم خواست در این باره توضیح بدهد. مجید پوستی در جواب گفت: «رنگ‌آمیزی موسیقی زمناکو به صداهایی احتیاج داشت که در محدوده سازهای عادی وجود نداشت و آقای شجریان سازی به نام تندر ابداع کرده‌اند که سنتوری با صدای باس است و ما هم در موسیقی این فیلم و هم در موسیقی فیلم «ناهید» از این ساز استفاده کردیم. محمدرضا درویشی هم استاد من و همه ما است و خیلی از آوازهای محلی که در فیلم می‌شنویم با استفاده از آرشیو ایشان و با اجازه خودشان در فیلم به کار رفته‌اند.»
مرتضی رزاق کریمی نیز در مراسم آیین دیدار این فیلم تاکید کرد: «یک کار خوب، اتفاقی ساخته نمی‌شود. برخلاف بعضی از مستندهایی که می‌خواهند با شتاب و عجله تمام شوند، زحمت این دوستان با عجله همراه نبود و من بارها دیدم از سر فیلم‌برداری برگشتند و فکر کردند و دوباره رفتند برای فیلم‌برداری و نتیجه تامل کردن می‌شود لایه‌های تحقیق و پژوهش در فیلم و بافت دراماتیک. امیدوارم این مستند الگویی برای جوانان فیلم‌ساز باشد.»
حضور پوریا رحیمی‌سام بازیگر تئاتر و سینما روی صحنه هم کنجکاوی برانگیز بود که مهدی قربان‌پور او را مرد مرموز فیلم توصیف کرد: «پوریا رحیمی‌سام، صدای راوی اول شخص فیلم ما هستند. کاراکتر اصلی زمناکو/علی را در اختیار نداشتیم و صدایی نزدیک به صدای او که قدرت روایت و بازی داشته باشد را انتخاب کردیم.» قربان‌پور همچنین اضافه کرد: «خوشحالیم از حضور آقای تقی‌پور مدیر موزه صلح. فیلم ما از موزه صلح تهران شروع شد. دوسال پیش درگیر فیلمی درباره مجروحین شیمیایی بودم که در موزه صلح تهران داستان زمناکو را شنیدم و ذهنم را طوری درگیر کرد که مسیری برای پژوهش فیلم پیدا کردم و ادامه دادم تا به ساخت این فیلم رسید.» کارگردان مستند زمناکو جای ارسلان امیری تدوین‌گر فیلم را خالی کرد که برای پخش فیلم ناهید در اروپا به سر می‌برد و در آخرین جمله گفت: «امیدوارم بعد از دیدن فیلم شرمنده شما نباشیم.»

سید محمد مهدی طباطبایی‌نژاد، فرهاد توحیدی، مرتضی رزاق کریمی، مصطفی رزاق کریمی، نرگس آّبیار، محمدحسین قاسمی،سیامک شایقی، محمود گبرلو، رهبر قنبری، محمود رحمانی، ارد عطارپور، پوریا رحیمی‌سام ، محمدرضا تقی‌پور مقدم، محسن عبدالوهاب، مهدی نادری، دکتر مجتهد شبستری، حسین دهباشی، مهرداد فلاحت‌گر، سام کلانتری، مهدی جعفری، ساعد نیک‌ذات از جمله میهمانان مراسم آیین دیدار دوشنبه شب در موزه سینما بودند.