هنر و تجربه:بیست‌ودومین جشنواره فیلم سارایوو(دوازدهم تا بیستم اوت) از کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده‌ی مکزیکی، آمات اسکالانته دعوت کرده است تا ضمن تقدیر از او، به خاطر کارنامه‌ی سینمایی موفقش گفت‌وگویی با علاقه‌مندان انجام دهد.
اسکالانته که به خاطر آخرین فیلم بلندش با عنوان «هلی» (Heli) محصول ۲۰۱۳ در جشنواره فیلم کن برنده‌ی جایزه‌ای شد و فیلم‌های بلند «خون» (Sangre) – که در سال ۲۰۰۵ در بخش نوعی نگاه جشنواره کن به نمایش درآمد – و «Los bastardos» (۲۰۰۸) را هم در مقام کارگردان در کارنامه دارد، با فیلم‌هایش به جشنواره‌ی آتی سارایوو می‌رود؛ آثاری که اغلب تصاویر ناامیدکننده‌ای از خشونت در مکزیک و ایالات متحده را ترسیم می‌کنند. او که پیش از این دو بار در جشنواره سارایوو حاضر شده، در جریان نمایش فیلم‌هایش با تماشاگران دیدار  و در جلسه‌های پرسش‌وپاسخی که بعد از نمایش فیلم‌ها برپا می‌شوند، شرکت خواهد کرد تا به سؤال‌های دوست‌داران آثارش و خبرنگاران پاسخ بدهد.
اسکالانته که بیش‌تر عمرش را در ایالت گوآناخوآتو در مکزیک گذرانده است، در اصل متولد بارسلونای اسپانیا (۱۹۷۹) است. او برای تحصیل در رشته‌های تدوین و صدا به شهر زادگاهش برگشت و از مرکز مطالعات سینمایی کاتالونیا فارغ‌التحصیل شد. پس از آن هم در مدرسه‌ی بین‌المللی فیلم و تلویزیون کوبا تحصیل کرد.