هنر و تجربه: سیزدهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر؛ یکم اسفندماه با نمایش فیلم تقدیر شده «ابدو یک روز» در سی وچهارمین جشنواره فیلم فجر افتتاح می‌شود. در این دوره نیز ۱۱ فیلم‌ بخش «هنروتجربه» جشنواره سی‌وچهارم فیلم فجر به نمایش درمی‌آید.

نشست خبری سیزدهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر پیش‌ازظهر امروز (چهارشنبه ۲۸ بهمن) در خانه هنرمندان برگزار شد. تصویر سال در طول سال‌های اخیر به یک اتفاق فرهنگی منظم در آخرین ماه هرسال تبدیل شده‌است.
سیف‌الله صمدیان در ابتدای این نشست، بزرگ‌ترین اتفاق این رویداد را اعتماد هنرمندان به گردهمایی «تصویر سال» دانست و تاکید کرد:« در جای دیگری، چنین اعتمادی خیلی کمتر دیده شده است. در حرکت ما، سوء‌استفاده‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی وجود نداشته و سعی کرده‌ایم اعتبار به‌دست آمده را به‌خوبی پیش ببریم. هر سال سعی می‌کنیم نگاه‌مان نسبت به سال گذشته جامع‌تر شود.»
او سپس با اشاره به این‌که این جشن دارای دو بخش نمایشگاهی و جشنواره فیلم تصویراست؛درباره این بخش‌ها توضیح داد: «بخش نمایشگاهی پنج شاخه عکاسی، گرافیک در شاخه پوستر، کاریکاتور چاپی و کارتون‌های نمایشگاهی را شامل می‌شود. در جشنواره فیلم تصویر نیز در کنار نمایش ۱۱ فیلم بخش هنروتجربه جشنواره سی‍‌‌وچهارم فیلم فجر، بخشی را به نام جشنواره جشنواره‌ها طراحی کرده‌ایم که در آن به مدت بیست روز؛ فیلم‌های برگزیده جشنواره‌های سینماحقیقت، فیلم کوتاه تهران، جشن خانه سینما و جشنواره فیلم فجر را نمایش می‌دهیم.»
دبیر جشن تصویر سال در بخش دیگری از این جلسه به فیلم‌های فیلم‌سازان زیر ۲۵ سال هم اشاره کرد:«در یک روز آثار این فیلم‌سازان نمایش داده می‌شود. و این امکان وجود دارد که فیلم‌سازان درباره ایده‌های خود با داوران به‌طور مستقیم گفت‌وگو کنند و در بخش فیلم‌سازان آزاد نیز آثار افراد بالای این سن در طول روزهای جشنواره نمایش داده می‌شود.» طبق اعلام صمدیان داوران این بخش رخشان بنی اعتماد و علیرضا زرین دست و سعید روستایی هستند و مهدی مختاری، پیروز کلانتری و سحر سلحشور نیز اعضای هیات انتخاب این بخش را تشکیل می‌دهند.
دبیر سیزدهمین جشن تصویر سال پیرامون عکس‌های نمایش داده شده در این دوره هم توضیح داد:« عکس‌هایی از جاذبه‌های فرهنگی، هنری، گردشگری را به صورت مالتی مدیا نمایش داده می‌‌شود و یک گالری نیز به عکس‌های موبایلی اختصاص دارد. که گربه‌های ایرانی موضوع بخشی از عکس‌های موبایلی هستند و در آینده به‌صورت یک کتاب مستقل چاپ خواهند شد.»
صمدیان در ادامه به نمایش فیلم «ابد و یک روز» به عنوان فیلم افتتاحیه تصویر سال اشاره کرد و درباره این انتخاب گفت:«افتتاحیه جشن تصویر سال شنبه یکم اسفندماه با فیلم سعید روستایی است که از کشف‌های تصویر سال بوده و در سال‌های گذشته برای ساخت فیلم‌های «شنبه»، «مراسم» و مستند «مانتوهای رنگ روشن» جایزه سه دوره این جشنواره را از آن خود کرد.فیلم در ساعت ۵ بعداز ظهر نمایش داده می‌شود و پس از آن نشستی با حضور عوامل فیلم که برگزیده ۹ بخش جشنواره فیلم فجر بوده‌اند، برگزار می‌شود.»
صمدیان درباره این فیلم‌ساز جوان گفت: «روستایی سوار بر لحظات زندگی است و این نگاهش به جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند، در فیلم مستندش کاملا مشخص است.»
هرساله در جشن تصویر سال از هنرمندانی از رشته های مرتبط مورد تقدیر قرار می گیرند، صمدیان درباره بخش تقدیر و تجلیل از هنرمندان این دوره از «جشن تصویر سال» توضیح داد:« در این دوره از محمود کلاری تجلیل ویژه‌ای خواهیم داشت. او در کنار زنده‌یاد مرتضی ممیز – گرافیست – از همان سال‌های نخست برگزاری «جشن تصویر سال» بخش گرافیک آن را برعهده داشته است. انجمن فیلمبرداران سینمای فرانسه هم امسال کار ویژه‌ای کرد و با مروری بر آثار این فیلم‌بردار و نمایش ۱۰ فیلم او، از کلاری تقدیر کرد. این تقدیر جرقه‌ای را در ذهن ما زد تا از این فیلمبردار سینما در سیزدهمین «جشن تصویر سال» تقدیر کنیم. از فریده لاشایی به‌دلیل برگزاری نمایشگاه مرور آثارش در موزه هنرهای معاصر‌، رضا عابدینی به‌خاطر برپایی نمایشگاهی از تصویرسازی‌های خلاقانه‌، محمودرضا بهمن‌پور مدیر نشر نظر به‌دلیل چاپ کتاب‌های تصویر درخشان، فخرالدین فخرالدینی به‌خاطر چاپ کتاب پرتره‌ها و نقاشی‌هایش با هزینه شخصی،‌ خلیل مستوفی به‌دلیل چاپ کتابی درباره آذربایجان غربی و محمد هادیان به‌خاطر کتاب چهره‌های آذربایجان تقدیر خواهد شد. همچنین امسال از شش عکاس دوران جنگ تجلیل خواهد شد؛ کاظم اخوان، سعید جان‌بزرگی‌ و داریوش گودرزی‌کیا که به‌عنوان عکاسان شاخص شناخته می‌شوند‌، تقدیر می‌شوند. به‌علاوه حسین قشقایی‌، حسین آذرنیا و عبدالمناف معراجی‌نیا به‌عنوان بسیجی‌های عکاس تجلیل می‌شوند.»

سیزدهمین جشن تصویر سال از ۳۰ بهمن‌ماه تا ۲۰ اسفندماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. مراسم اختتامیه این رویداد نیز ۱۴ اسفندماه است.